Ağır öğrenci çantalarındaki tehlike

Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Sefa Aktı, çocukların çanta ağırlığının vücut ağırlığının yüzde 10 ile 15'lik kısmını geçmemesi gerektiğini söyledi.

Ağır öğrenci çantalarındaki tehlike
Sivas
Medicana Sivas Hastanesi doktorlarından Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Operatör Doktor Sefa Aktı, çocukların çanta ağırlığının vücut ağırlığının yüzde 10 ile 15’lik kısmını geçmemesi gerektiğini söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Sefa Aktı, uygun ağırlıkta olmayan çanta kullanımının küçük yaşlardaki çocukların omurga gelişiminde bozukluklara neden olduğu gibi omurgada eğriliklere de neden olabileceğini belirtti. Aktı, "Çanta ağırlığının ilkokul çağındaki çocuklar için 3-5 kilo, daha büyük ortaokul çağındaki çocuklar için 5-6 kiloyu geçmemesi gerekir. Yine de kişiden kişiye fark edeceği için kişinin ağırlığının yüzde 10-15’ini geçmemeli. Uygun çanta kullanımı olmazsa o yaşlardaki çocukların omurga gelişimi bozuk olarak etkilenir. Omurgada eğrilik gibi durumlarla karşılaşılır. Sırtta kamburluk dediğimiz durum olabilir. Uygun çanta seçimi omurga gelişimi için çok önemli" dedi."Çanta simetrik doldurulmalı"

Eşyaların çantaya simetrik bir biçimde konması gerektiğini belirten Aktı, "Eşyalar çantanın bir kısmında toplanmamalıdır. Çantanın alt hizasının ortalama belin bitiminden 10- 15 santim yukarısında bırakılmalıdır. Genellikle ülkemizde çocuklarda omurga eğriliklerinin görülme sıklığı yüzde 1, yüzde 1.5 sıklığı civarındadır. Verilen rakamlar omurga eğriliği için oldukça sık bir orandır" ifadelerini kaydetti."Askı rahatlığı önemli"

Çocukların çantalarını sırtlarına astıkları zaman askıların rahat olmasının çok önemli olduğunu ifade eden Aktı, "Eğer ince askılık kullanırsak omuz altındaki damarlara ve sinirlere baskı yaparak çocuğun elinde kolunda uyuşmalara sebep olabilir. O yüzden askıları geniş ve yastığı olan askılar tercih edilmelidir. Ayrıca çocuklarda okul çantaları alırken dikkat edilecek önemli nokta çantanın bel bölgesinin ayrıca kalın pet yastığı olması lazım. Bu pet yastığı sayesinde çantanın içindeki kitaplar, cetvel gibi sivri cisimler çocuğun sırtına batarak rahatsız etmez. Rahatsız etmeyince de düz omurga duruşu sağlanır. Düz omurga duruşu da çocukları omurga eğriliğinden koruyan önemli bir faktörlerdir" şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...