Aldatıcılıkta yeni moda: ‘İcra takibi alacağı’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son zamanlarda özellikle GSM abonelikleri başta olmak üzere borcunu zamanında ödemediği için haklarında icra takibi başlatılan tüketicilere yönelik aldatıcı reklamların yapıldığını belirtti.

Aldatıcılıkta yeni moda: ‘İcra takibi alacağı’ Genel

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yaptığı açıklamada, son zamanlarda özellikle GSM abonelikleri başta olmak üzere borcunu zamanında ödemediği için haklarında icra takibi başlatılan tüketicilere yönelik aldatıcı reklamların yapıldığını belirtti. Bakan Tüfenkci, özellikle danışmanlık firması adı altında bazı firmaların/kişilerin sosyal mecra, kartvizit, internet gibi muhtelif mecralar aracılığıyla yaptıkları reklamlar sonucunda 'Borcunuzu sildiriyoruz ve benzeri' aldatıcı vaatlerde bulunarak tüketiciler üzerinden haksız kazanç sağladıklarının tespit edildiğini ifade etti. Bu kapsamda yapılan reklamlarda, 'icralık olanların icralarını ve avukatlık masraflarını hiçbir ücret almadan sildiriyoruz' ve '...gibi şirketlerde icralık olmuş kişilerin faiz ve avukatlık ücretlerini sildiriyoruz Herhangi bir ücret talebimiz yoktur.' gibi tüketicileri yanıltıcı ve gerçekçiliği olmayan ifadelerin yer aldığını belirten Tüfenkci, 'Hukuken herhangi bir yetkinliği ve yetkisi olmayan 'Danışmanlık Şirketleri' adı altında işlem gerçekleştiren şahısların/firmaların reklamlarına ve vaatlerine tüketicilerimizin itibar etmemesi, bu firmaların 'avukat ile çalışıyoruz' beyanlarına şüphe ile yaklaşılması gerekiyor" dedi.

Bakan Tüfenkci, Avukatlık Kanunu’nun 'Reklam yasağı' başlıklı 55 inci maddesinde yer alan, 'Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları yasaktır' hükmü gereği meslek kurallarına uyan avukatların bu tür bir davranış içinde bulunmayacağının da aşikar olduğunu kaydetti.

Tüketicilerin bu tür aldatıcı ve yanıltıcı reklamlarla ilgili Bakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Reklam Kurulu’na başvurabileceklerini ifade eden Tüfenkci, tüketicilerin reklam yasağına uymayan avukatları da bulundukları yerdeki baroya veya Reklam Kuruluna bildirebileceklerini söyledi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...