Samsat Belediye Başkanı Fırat: "DASK engelini aşmaya çalışıyoruz"

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde geçtiğimiz Mart ayında meydana gelen 5.5 şiddetindeki deprem sonrasında vatandaşlara kalıcı konut yaptırılması ile ilgili olarak çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Samsat Belediye Başkanı Fırat: Adıyaman
Adıyaman’ın Samsat ilçesinde geçtiğimiz Mart ayında meydana gelen 5.5 şiddetindeki deprem sonrasında vatandaşlara kalıcı konut yaptırılması ile ilgili olarak çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat, vatandaşlara ucuz konut yaptırılması ve kredi sağlanması konusunda engel teşkil eden, 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanununun 16’ncı maddesindeki “Zorunlu deprem sigortası kapsamındaki binalar için, bu kanundan ve ilgili diğer mevzuattan doğan devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri, zorunlu deprem sigortası yaptırılmamış olmasının tespit edilmesiyle birlikte ortadan kalkar” hükmünün aşılması için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Van depreminde de aynı sorunun yaşandığını ve Hükümetin yaptığı düzenleme ile bunu aştığının altını çizen Başkan Fırat, Samsat ilçesinde de aynı kararlılıkla sorunun aşılacağını, bunun için TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın başta olmak üzere diğer milletvekili ve ilgililerin yoğun çaba içerisinde olduklarını kaydetti.

Başkan Fırat, "Samsat depremi konusunda başta Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere bütün yetkilileri bilgilendirdik. Gerek içmemizi ziyaret eden gerekse de bilgilendirdiğimiz bütün yetkililer Samsat halkını mağdur etmeyeceklerini belirttiler. Meclis Başkan Vekilimiz bu konu ile yakından ilgileniyor. DASK ve Doğal Afet Kanunu’na göre devletin, eskiden olduğu gibi depremde evi yıkılan vatandaşlara yardım yapamayacağı konusu doğrudur ama bunun çözümü için yeni bir kanun çıkararak aşılmaya çalışılıyor. Adıyaman büyük şehir olmadığı için köylerimizde zaten sorun olmayacak. İlçe merkezi için ise çalışmalar devam ediyor. Halk arasında, sosyal medyada veya bazı basın yayın organlarında bu konularda yanlış bilgilerin dolaştığını üzülerek görmekteyiz. Vatandaşlarımız bu tür asılsız haberlere itibar etmesinler. Devletin yetkili organları, yetkili kişileri ne diyorsa doğrusu odur. İnşallah hep beraber el ele vererek ilçemizin bu zor günlerini aşması için çalışacağız" dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...