FÜ önemli projede 2'nci oldu!

Boeing ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Türkiye'nin yedi farklı bölgesinden gelen üniversite öğrencilerinin tasarladığı en başarılı insansız hava araçlarını ödüllendirdi. Yarışma kapsamında Fırat Üniversitesi (FÜ) öğrencilerinin tasarladıkları insansız hava aracı projesi ile 2'nci oldu.

FÜ önemli projede 2'nci oldu! Güncel

Boeing tarafından finanse edilen “İnsansız Hava Aracı Tasarım Eğitimi ve Yarışması” projesi kapsamında İTÜ ve Boeing, Türkiye’nin yedi farklı bölgesindeki yedi ayrı üniversiteden öğrencileri davet etti. 32 öğrenci, İTÜ’nün uçak tasarımı, aerodinamik ve uçuş kontrolü alanlarında uzman profesörlerinden, asistanlarından ve teknik personelinden yedi günlük teknik ve uygulamalı eğitim aldı. Eğitimin sonunda öğrenciler sekiz ayrı takım halinde, kendi mini uçaklarını tasarladılar ve masrafları proje tarafından karşılanan üretim malzemeleri ile elektronik malzemeler kullanarak bu uçakların üretimini gerçekleştirdiler. Öğrenciler tarafından tasarlanan ve üretilen insansız hava araçları, projenin son gününde düzenlenen gösteri uçuşunda sergilendi. Yarışmada, Akdeniz Üniversitesi’nin katılan takımın tasarladığı insansız hava aracı birinci olurken, Fırat Üniversitesi ikinci, Ege Üniversitesi ise üçüncülük ödülünü aldı.

Öğrencilerin başarılarının devamını dileyen Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, böyle aktivitelerin üniversite öğrencilerinin mesleki gelecekleri yanında, Fırat Üniversitesinin potansiyelinin tanıtımı açısından da oldukça önemli olduğunu belirtti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom