ER-VAK ‘dan bir kültür hizmeti daha

Erzurum'un kalkınması ve gelişmesi konusunda projeler üretip yol haritaları çizen Er-Vak, şehrin kadim kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde yaptığı çalışmalarla da göz dolduruyor.

ER-VAK ‘dan bir kültür hizmeti daha
Erzurum
Erzurum’un kalkınması ve gelişmesi konusunda projeler üretip yol haritaları çizen Er-Vak, şehrin kadim kültürünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde yaptığı çalışmalarla da göz dolduruyor.

Kurulduğu günden beri Tabyaların tanıtımında önemli rol üstlenen Er-Vak “Aziziye, Mecidiye Tabyaları ve Tabyalarda Yazılı Destan” isimli yeni bir kitap ile şehrin kültürüne bir katkı daha sağladı.

Er-Vak Yayınları arasında çıkartılan kitabın, Erzurumlu Emekli Albay Sabri Topdağı tarafından kaleme alındığını ifade eden Er-Vak Başkanı Erdal Güzel ,tabyaları ve Aziziye savaşını anlatan bu eseri 9 Kasım Tabyalar Yürüyüşü’nde ücretsiz olarak dağıtacaklarını belirtti.

9 Kasım 1877 günü “Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez” diyen Erzurum halkının kıyama kalkıp, tabyalara bir gül bahçesine girer gibi koşarak ordusuna yardım etmesini ve zaferin kazanılmasında büyük rol oynamasını tarihteki ender olaylardan biri olarak değerlendiren Güzel, Nene Hatun’un efsaneleştiği bu destanın, ordu- millet dayanışmasının en güzel örneklerinden biri olduğunu ve Dadaşların millî şuurunu yansıttığını vurguladı.

İlim adamlarının tarihi, “Milletin geçmişteki varlığı, onun mirası, bu güne kalan hatırası” olarak tarif ettiklerini söyleyen Güzel, Bu tanım çerçevesinde “Aziziye Savaşı” ve tabyalar değerlendirildiğinde tarihin kendilerine bir takım sorumluluklar yüklediğini hatırlatarak Erzurum Kalkınma Vakfının bu sorumluluk bilinciyle çalıştığını ifade etti.

Erzurum Kalkınma Vakfı’nın bu sorumluluk bilinciyle uzun yıllardan beri Aziziye Savaşı’nı ve tabyaları hep gündemde tuttuğunu, azim ve sabırla sürdürmüş olduğu çalışmalarla , tabyaların tanıtımı ve Aziziye Destanı’nın unutulmaması yönünde çok önemli adımların atılmasına öncülük ettiğini vurgulayan Güzel, Dadaşların millî hassasiyetini gösteren Aziziye Savaşı’nın farklı yönlerden incelenip gelecek nesillere aktarılmasının tarihî bir görev olduğunun altını çizerek bu düşünce doğrultusunda Erzurumlu Emekli Tümgeneral Vehbi Kocagüney’in “ Erzurum Kalesi ve Savaşları” ile “Aziziye Tabyası Savaşları” isimli iki kitabını Er-Vak Yayınları arasında çıkarttıklarını bu yılda aynı konuyla ilgili olarak Emekli Topçu Albay Sabri Topdağı’nın hazırlamış olduğu “Aziziye, Mecidiye Tabyaları ve Tabyalarda Yazılı Destan ” isimli kitabı Er-Vak Yayınları arasında çıkararak Erzurum kültür mirasına kazandırdıklarını ve kitabı geleneksel hale getirilmiş olan 9 Kasım Tabyalar Yürüyüşü’nde ücretsiz olarak dağıtmayı amaçladıklarını belirterek 11 Kasım da yapılacak kutlu yürüyüşe tüm Erzurumluları davet etti.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...