Elazığ'da 'Atatür'ü Anlamak' konferansı

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü nedeniyle Fırat Üniversitesinde (FÜ) Atatürk'ü Anlamak konferansı düzenlendi.

Elazığ'da 'Atatür'ü Anlamak' konferansı Güncel

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. yıldönümü nedeniyle FÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih bölümü işbirliğinde düzenlenen "Atatürk’ü Anlamak” konferansına fakülte dekanları, üniversite yöneticileri, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. Saat 09.05’te saygı duruşunda bulunulmasıyla başlayan konferansta konuşmacı olarak İnsani ve Sosyal Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan Tatar yer aldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ü bugün bazı kesim insanların kendi zihniyetlerine, kendi düşüncelerine ve fikirlerine göre Atatürk adına bazı sözler uydurarak ahkam kestiklerine dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Tatar," Her durumda Atatürk ilke ve devrimlerine aykırı, Atatürk’ün yolundan sapılıyor diye son zamanlarda özellikle çok fazla söylemler ortaya çıkıyor. Atatürk’ü bu şekilde kendi çıkar ve rantlarına, menfaatlerine araç eden, Atatürk’ü kullanan bu kişilerin yaptıkları neticesinde önceki dönemlerde ve günümüzde Atatürk’e karşı sevgi değil tam tersine Atatürk’ü sevmeme ortaya çıktı. Neden çünkü piyasada dolaşan Atatürk istismarcıları ve rantçıları yüzünden Atatürk’ü de böyle zannedip insanlarda belirli oranda bir soğukluk ve uzak durma hissi ortaya çıkıyor. Atatürk bu değil aslında. Atatürk’ü anlamak için o dönemlerde yetiştiği ortamı, dönemi ve şartları bilmek lazım. Herşeyden önce Atatürk’ün icraatlarını ve en önemli eseri olan 1927 yılındaki parti kongresinde söylemiş olduğu Nutuk’u ayrıntılı olarak okumak lazım. Ama kendi dili ile. Birileri tarafından yapılmış sadeleştirilmiş ve kendi zihniyetlerine göre çarpıtılmış haliyle değil”dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...