Büyükşehir belediyesinden madde bağımlılığına karşı farkındalık eğitimi

Madde bağımlılığı ile mücadele etmek için koruyucu önleyici çalışmalar yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Madde Bağımlılığı Danışmanlık ve Destek Merkezi, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurs gören öğrencilere 'madde bağımlılığına karşı farkındalık' eğitimi veriyor.

Büyükşehir belediyesinden madde bağımlılığına karşı farkındalık eğitimi
Diyarbakır
Madde bağımlılığı ile mücadele etmek için koruyucu önleyici çalışmalar yürüten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Madde Bağımlılığı Danışmanlık ve Destek Merkezi, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurs gören öğrencilere ’madde bağımlılığına karşı farkındalık’ eğitimi veriyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Madde Bağımlılığı Danışmanlık Ve Destek Merkezi, madde bağımlılığı ile mücadele etmek için Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı kapsamında koruyucu önleyici çalışmalar yürütüyor. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Sümerpark’ta kurs gören öğrencilere madde bağımlılığına karşı farkındalık konulu eğitim verilmeye başlandı. Madde Bağımlılığı Danışmanlık ve Destek Merkezi psikologları tarafından verilen eğitim, 25 kişilik gruplar halinde 600 kursiyere verilecek. Eğitimde, madde bağımlılığının ne olduğu, bağımlı bireylere yaklaşım, koruyucu ve önleyici çalışmalar hakkında bilgiler veriliyor.

Verilen eğitimde madde bağımlılığının AİDS, frengi, verem, hepatit B ve C, kanser, kangren gibi birçok ölümcül hastalığa kapılma riskinin artmasına, ruhsal sorunlar yaşanmasına, beden sağlığının bozulmasına, suça sürüklenmeye, kişinin kendisine güveninin azalmasına, eğitimin yarıda kalmasına, kişinin kendisine ve topluma zarar vermesine, sosyal yaşamdan dışlanmaya neden olduğu belirtildi. Madde kullananları tanımak için kesin bir ölçü olmadığı vurgulanan eğitimde, madde kullananları tanımaya yarayan bazı ortak özelliklerin olduğu belirtildi. Bu özelliklerin aşırı terleme, bulantı, kusma, yürümede güçlük çekme, giysilerde ve nefeste koku oluşması, gözlerde kanlanma oluşması, algı zayıflaması, uyku düzensizliği, yeme alışkanlığı bozulması ve zayıflama, daha fazla para harcama, kişiliği ile örtüşmeyen davranışlarda bulunma, arkadaş çevresinin değişmesi, okul başarısının azalması ile okul devamsızlığının artması ve aileden uzaklaşmaya başlanması olarak belirtildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...