CÜ’de Diyabet Günü etkinliği

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülhan Duman tarafından düzenlenen programda diyabet hemşiresi Zehra Çelik'in sunumuyla hasta ve hasta yakınlarına diyabet hastalığı tanı, tedavi ve takipleri ile ilgili bilgi verildi.

CÜ’de Diyabet Günü etkinliği
Sivas
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde 14 Kasım Dünya Diyabet Günü dolayısıyla Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülhan Duman tarafından düzenlenen programda diyabet hemşiresi Zehra Çelik’in sunumuyla hasta ve hasta yakınlarına diyabet hastalığı tanı, tedavi ve takipleri ile ilgili bilgi verildi.

Üniversite Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma bölümü brifing salonunda gerçekleştirilen toplantıda hastaların konuyla ilgili soruları cevaplandı. Dr. Gülhan Duman, diyabet ile ilgili yaptığı açıklamada,"Günümüzde salgın bir hastalık gibi hızla yayılan ve toplum sağlığını tehdit eden diyabet kronik bir hasatlıktır. Erken tanı ve uygun tedavi ile komplikasyon gelişmeden normal hayatın idamesi mümkün iken geç kalınması durumunda ciddi komplikasyonlarla madden ve manen yıkıcı sonuçlarla karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple diyabeti hastalık gibi görmeyen toplumumuzda bu konunun farkındalığının artırılması ve risk altında olan vatandaşlarımıza uygun periyotlarla diyabet açısından tarama yapılıp erken tanı ve tedavi sağlanması hayati önem taşımaktadır" dedi.

Duman, ailesinde şeker hastası bulunanların, kilolu insanların, tansiyon, kolesterol ve kalp hastalığı gibi hasatlıkları olan hastalarla çok su içme çok idrara çıkma, kilo kaybı, kilo artışı, bulanık görme, yara ve enfeksiyonların geç iyileşmesi olan insanların mutlaka ilk olarak açlık kan şekeri ölçümü yaptırmaları geretiğini belirterek,"Erken yakalandığında diyet, egzersiz ve ağızdan ilaçlarla kontrolü mümkün olabilen bu hastalık geç kalındığında böbrek yetmezliğine, körlük, kalp krizi, ayak yaraları, ayak kaybı gibi maddi ve manevi külfeti ağır bir takım komplikasyonlar yaparak hem kişiye hem de ülkeye ciddi zararlar vermektedir" ifadelerine yer verdi.

Program sonunda konferansa katılan hasta ve hasta yakınlarının kan şekerlerine bakıldı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...