Dicle Nehri’nin güzelleşmesi için çalışmalara başlandı

Dicle Nehri'nin, Dicle Vadisi Projesi ile birleştirilerek etrafının güzelleştirilmesi, olumsuzlukların giderilmesi için çalışmalara başlandı.

Dicle Nehri’nin güzelleşmesi için çalışmalara başlandı
Diyarbakır
Dicle Nehri’nin, Dicle Vadisi Projesi ile birleştirilerek etrafının güzelleştirilmesi, olumsuzlukların giderilmesi için çalışmalara başlandı.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, beraberinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Cumali Atilla ve kamu kurum müdürleriyle DSİ toplantı salonunda Dicle Nehri değerlendirme toplantısına katıldı. Burada konuşan Vali Güzeloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır’a ve Dicle Nehri’nin temizlenmesine, geçmişten bugüne ve geleceğe aktarılacak doğal yatağı ve güzellikleriyle korunmasına yönelik talimatlarının olduğunu dile getirdi. Vali Güzeloğlu, bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun emirleri ve il düzeyindeki koordinasyon çerçevesinde, bugün bu çalışmaların ele alınması, tüm boyutlarıyla değerlendirilmesi ve bu çerçevede Dicle Nehri’nin doğal yatağı, akış ve keşfi perspektifinde olumsuzlukların giderilmesini amaçladıklarını kaydetti."Dicle Nehri yatağı tamamen ıslah edilecek"

Dicle Nehri’nin bir zenginlik, güzellik ve kültür olarak korunmasının, temel amaçları olduğunu vurgulayan Vali Güzeloğlu, “Bugün itibari ile Dicle Nehri yatağının büyük bölümünde yer alan adacıklar, gelişi güzel ağaç dikimleri sağlı sollu sazlıklar, nehir yatağını daraltmış ve yer yer su ve çamur birikintilerinin oluşmasına neden olmuştur. Yapılacak çalışma ile Dicle Nehir yatağı tamamen ıslah edilecek. Bu kötü görüntü ortadan kaldırılacaktır. Şüphesiz sadece olumsuzluğun giderilmesi anlamında değil Dicle Nehri’nin tanzim edilmiş kesit içerisinde doğal güzelliği ve görselliği de böylece ortaya çıkarılmış olacaktır. Bu projenin gerçekleşmesi şu an itibari ile çevre ve şehircilik bakanlığı ve büyükşehir belediye başkanlığının gündeminde olan ve büyük oranda çalışmaları tamamlanmış olan Dicle Vadisi projesi ile de bütünleşecektir. Dicle Nehri’nin yatak tanzimi, Silvan Köprüsü’nden 5 kilometre membasına kadar ki hassalar çayı birleşim noktasına kadar 21 kilometrelik bir kısmı kapsayacaktır. Bu açıdan 3 proje etabı şekilde devam edecek Dicle Nehri projemiz bittiği zaman hem görsel olarak hem çevre değerleri ve temizlik açısından hem de Dicle Nehri Vadisi Projesi kapsamında bugün büyükşehirimiz ile bütünleşen Hevsel Bahçeleri ve Kırklar Dağı dediğimiz UNESCO mirasının ve Diyarbakır tarihi geçmişinin çok önemli değerleri ile bütünleşmiş olacaktır. Olası taşkın zararlarının böylelikle önlenmesi de gerçekleşmiş olacaktır. Dicle’nin var olduğundan bugün olduğu gibi bir hayat pınarı olması doğal bir güzellik sunması, bu perspektifte Diyarbakırımız ve ülkemiz için değerleriyle korunması temel amacımızdır. Dicle’nin bugüne kadar eksik kalan, ihmal edilen, kirlenen ve kirletilen bütün olumsuzluklarından arındırılması amacımızdır” dedi.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...