Bingöl Belediyesi kendi bitkisini yetiştirecek

Bingöl Belediyesi, kent genelinde bitki ve çiçek ihtiyacını karşılamak amacıyla sera ve fidanlık inşa etti.

Bingöl Belediyesi kendi bitkisini yetiştirecek
Bingöl
Bingöl Belediyesi, kent genelinde bitki ve çiçek ihtiyacını karşılamak amacıyla sera ve fidanlık inşa etti.

Belediye Başkanı Yücel Barakazi, çevre yolu üzerinde belediyeye ait 30 bin 590 metrekarelik alanın, kentin fidan ve süs bitkileri ihtiyacını karşılamak için seraya dönüştürüldüğünü söyledi.

İlkbaharla birlikte tohumların toprakla buluşturulacağını belirten Başkan Barakazi, “Seramızda su ihtiyacını karşılamak için bir sondaj kuyusu açtık. 150 tonluk su kapasiteli bir adet havuz da yaparak su ihtiyacını karşılayacağız. Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz ekiplerince bahar ayında fidan, çeşitli bitki ve çiçek yetiştirecek” dedi.

Dışarıdan temin edilen bitki türlerini üreterek maliyetleri en aza indirmeyi hedeflediklerini vurgulayan Barakazi,"Kendi bitkimizi kendimiz üreteceğiz. Hayata geçirdiğimiz bitki üretim tesisiyle fidan, süs bitkileri başta olmak üzere çok çeşitli bitki türünü yetiştirmeyi planlıyoruz. Kent genelinde yapacağımız yeşillendirme çalışmalarında kendi bitkilerimizi kullanacağız”diye bilgi verdi.

2014 yılından itibaren Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından 15 bin ağaç, 100 bin civarında çeşitli çiçek ve bitki türlerinin toprakla buluşturulduğunu ifade eden Barakazi, özellikle kavşaklar, yol kenarları, mezarlık alanları, refüjler ve yamaç kısımlarının yeşillendirildiğini aktardı.

’Her şey daha yeşil bir Bingöl için’ sloganıyla peyzaj çalışmalarına önem verdiklerinin altını çizen Barakazi," Ağaç dikim çalışmalarına okulları, cami bahçelerini de dahil ediyoruz. Çalışmalar kapsamında her yıl Hacılar Cami bahçesine gül ekimi gerçekleştiriyoruz ve oldukça olumlu tepkiler alıyoruz. Okul bahçeleri, mezarlıklar, kavşaklar, yamaçlar, ana arterler, refüjler başta olmak üzere uygun görülen tüm yerleri yeşillendiriyoruz. 2018 yılında da aynı hassasiyetle peyzaj çalışmalarına devam edeceğiz. Çevre yolunda oluşturduğumuz serada kendi bitkilerimizi yetiştirerek, toprakla buluşturacağız” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...