24 günde bin ünite kan toplandı

Kızılay Derneği Elazığ Şubesi'nce alınarak, kan bağışı toplama işlemleri için tahsis edilen kan bağışı otobüsünde 6 Eylül’den bu yana bin ünite kan toplandı.

24 günde bin ünite kan toplandı Güncel

Kızılay Kan Merkezi doktoru Dr. Erdem Şener, kan bağışı otobüsünün sabit olarak öğretmenevi önünde kan bağışı kabul edeceğini söyledi. Sıcak havaların etkisi azaltmasıyla kan bağışlarında artış olduğunu belirten Erdem, “Kan bağışı otobüsümüz açılış yapıldığı günden beri kan bağışlarını kabul etmektedir. Burada artık sabit olarak ayın en az 25 günü duracak ve kan bağışlarını kabul edecek. Otobüsümüz ayda 5-6 günde gezici olarak çevre ilçelerden kan bağışı toplayacak. Ortalama günlük 35 ile 40 arası kan bağışı almaktayız. Tabi yaz aylarının sıcak olması, kan bağışlarımızı oldukça etkiledi. Şuanda kan bağışlarımız giderek artmaktadır. Özellikle okulların açılması ve yaz tatilinde olan memurların ilimize dönüş yapmasıyla bağış sayımız artıyor. 18 yaşını doldurmuş sağlıklı her bireyden kan bağışlamasını bekliyoruz. Çünkü kan acil değil her zaman ihtiyaçtır” dedi.

Mevsim değişikliğinden dolayı gribal enfeksiyonların artış göstereceğini aktaran Şener, bu tür rahatsızlık geçiren vatandaşlardan rahatsızlığı geçtikten en az 3 gün sonra kan bağışın kabul ettiklerini de ifade etti.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom