Habere tetikçilik yaptırmak

Elazığ'ın Sesi adlı haber sitesi ibretlik ve gazetecilik ilkelerini tepetaklak eden bir habere imza attı. Habere göre, Elazığ Belediyesi'nin Kızılay Mahallesi'ndeki gerçekleştirdiği bulvar çalışmaları için Kızılay Mahallesi muhtarının Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'a teşekkür pankartının photoshop tekniğiyle yerleştirildiği iddia ediliyor.

Habere tetikçilik yaptırmak Güncel

Oysa gazeteci arkadaşımız, bu haberi yapmadan önce oturduğu bürodan kalkarak haberin unsurları olan 5N1K kuralına göre haberini oluştursaydı bu hataya düşmeyecekti. 

Bizler bizzat gittik ve o afişi yerinde gördük. Afiş o kadar güzel asılmış ve o kadar düzgün görünüyor ki refikimiz haber sitesi bunun gerçek olabileceğini hesap edememiş. 

Yine basın mensubu arkadaşımız bu haberle ilgili Belediye Basın merkezinin televizyonlara servis ettiği görüntü haberi, hatta afişin önünde Kızılay Mahallesi muhtarının teşekkür açıklamalarını izleseydi pankartın gerçek mi yoksa photoshop mu olduğunu çok net ve açık bir şekilde anlayacaktı. 

Habercilik böyle bir şey işte. Eğer siz haberciliğinize duygularınızı, hislerinizi katarsanız sonuçta böyle açığa düşersiniz. Kişi, kurum ve şahısları karalama adına yapılan bu asparagas haberler mesleğin itibarını zedelediği gibi basına olan güveni de sarsıyor. Lütfen haberlerimize tetikçilik yaptırmayalım. O tetik gün gelir bize de döner. İlkeli haberlerimiz bizi daha saygın ve itibarlı yapıyor.

Şimdi bu haberi yapan gazeteci arkadaşımıza bir tavsiyede bulunuyor ve hayatında kaç defa gitmiş onu bilmiyoruz ama bir kez Kızılay Mahallesi’ne gitmesini arzu ediyoruz. Hem bulvar hem de afişi görünce belki biraz mahcup olacak ama bu durum karşısında ilkeli gazetecilik adına Elazığ Belediyesi’ne ve kamuoyuna bir özür borcu olduğuna inanıyoruz.

Eğer bu özrü dilerse bizler de gazetecilik mesleğinin hala etik değerler üzerinden yapılığını bir kez daha görmüş olacağız ve kendisine teşekkür edeceğiz.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom