Yağan kara en çok Kangallar sevindi

Sivas'ta şehir merkezine düşen mevsimin ilk karına en çok Kangal köpekleri sevindi.

Yağan kara en çok Kangallar sevindi
Sivas
Sivas’ta şehir merkezine düşen mevsimin ilk karına en çok Kangal köpekleri sevindi.

Güne yağışla başlayan Sivas’ta şehrin yüksek kesimleri mevsimin ilk karı ile tanıştı. Kar yağışı az da olsa Merakum mevkisinde etkili oldu. Mevsimin ilk kar yağışına en çok sevinen ise Kangal köpekleri oldu. Soğuk iklim hayvanı olan Kangal köpekleri, kar yağışı ile birlikte duydukları mutluluğu, sıcak mevsimlerdeki durgunluklarını geride bırakıp yerlerinde duramayarak ifade etti.

Kangalların mutluluğunun normal olduğunu belirten Sivas İl Özel İdaresi Seçkin Irk Kangal Köpeği Eğitim ve Üretim Merkezi Sorumlusu Hüseyin Yıldız, Kangal köpeklerinin soğuk iklim hayvanları olduğunu hatırlattı. Yıldız, soğuk ve karın Kangalların en sevdiği şey olduğunu da dile getirdi. Yıldız yaptığı açıklamada, “Kangal köpeklerimiz Anadolu aslanıdır. Soğuk, karasal iklim hayvanlarıdır. Karı gördüklerinde, parka gitmiş çocuk gibi sevinirler. Çok mutlu, huzurlu ve hareketli olurlar. Kar kütlelerine sürtünürler, burunlarını sürerek keyif alırlar. Karda Kangal köpekleri mobilize olur, sıhhat bulur. Sıcak mevsimlerde ki durgunlukları gider hareketleri hızlanır. Sıcak havalar onlar için cehennemdir. Psikolojileri bozulur. Onlardan verim alamazsınız. Ancak soğuk hava ve kar onlar için cennet gibidir. Tüm performanslarını ortaya koyarlar. Yaradan Kangalları soğuk iklim hayvanları olarak yaratmış ve bu karakteri onlara yüklemiş” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...