Retrogrot yöntemi ile operasyon

Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda, 33 yaşındaki bir hastanın kalbe giden en büyük toplardamarındaki tıkanıklık Retrogrot yöntemi kullanılarak, başarılı bir şekilde açıldı.

Retrogrot yöntemi ile operasyon Güncel

Muş'tan Elazığ'a gelerek Fırat Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalına başvuran 33 yaşındaki bir hastanın kalbe giden en büyük toplardamarında tıkanıklık tespit edildi. Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim üyesi, Kardiyoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Türk Kardiyoloji Derneği Koroner Arter Hastalığı Çalışma Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necati Dağlı ile beraberindeki ekip, 33 yaşındaki hastaya nadir uygulanan Retrogot yöntemiyle operasyon yaptı. Yapılan operasyonla açılan damarla hasta sağlığına kavuştu.

Retrogot yönteminin Türkiye'de nadir yapılan işlemlerden birisi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dağlı, bu rahatsızlığın genç insanlarda çok nadir görülmesi ile beraber bunların tedavisinin girişimsel anjiyografik olarak tedavi edilmesinin zor olduğunu söyledi. Zor ve güç olan bu yöntemi başarılı bir şekilde yaptıkları için mutlu olduklarını ifade eden Dağlı, “Bu işlemi 33 yaşında Muş’tan gelen bayan hastamıza uyguladık. Yaptığımız tetkikler sonucu hastanın kalbe giden en büyük toplardamarında yaklaşık 30 milimlik yüzde yüz kalsifik tıkanıklık tespit ettik. Daha sonra bunu hem kalbe giden üst toplardamarlardan Regrotrat yöntemi dediğimiz arkadan giriş tekniği ile kalsifik yüz de yüz kapalı olan damarları normalde kullandığımız tellerden on kat daha sert tellerle adeta kemik yapı olmuş damarın içerisindeki tıkalı bölgeleri bu özel tellerle gerçekleştirildi. Üst taraftan toplardamardan (subclavianven) girdiğimiz teli yüzde yüz tıkalı lezyonu geçtikten sonra bacak toplardamardan geldiğimiz bir tane basket kement sistemi ile tutarak bacaktaki damardan çıkarıyoruz. Bacak tarafından ilerleyerek tıkalı alanı balon ile genişlettik. Daha sonrada alt taraftan ilerleyerek stentlerimizi yerleştirmek sureti ile kapalı olan damarı açtık. Bu girişim Türkiye de çok nadir olarak yapılan işlemlerden birisi. Bu vakayı önümüzdeki günlerde yapılacak olan ‘Girişimsel Kardiyoloji Toplantısı’nda da ulusal düzeyde yayınlamayı düşünüyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom