Adıyaman Üniversitesinde "Kültürel bellek ve Yaşayan müze" konulu konferans

Adıyaman Üniversitesi Kültürel Hazine Topluluğu tarafından Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nebi Özdemir'in konuşmacı olarak katıldığı Kültürel bellek ve Yaşayan müze konulu konferans gerçekleştirildi.

Adıyaman Üniversitesinde Adıyaman
Adıyaman Üniversitesi Kültürel Hazine Topluluğu tarafından Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nebi Özdemir’in konuşmacı olarak katıldığı "Kültürel bellek ve Yaşayan müze" konulu konferans gerçekleştirildi.

Konferans öncesi Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’yü makamında ziyaret eden Prof. Dr. Nebi Özdemir onur defterini imzaladı.

Vehbi Koç Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi akademik ve idari çalışanları ile öğrenciler katıldı. Konferansta konuşan Prof. Dr. Özdemir, " Bence bugün Adıyaman Üniversitesi için çok önemli bir gün. Gezdiğim gördüğüm üniversite belleğimde çok kısa zamanda büyük yol kat etmiş bir üniversite olarak kaldı. Şunu rahatlıkla söyleyebiliyorum ki, Adıyaman Üniversitesi bir açık hava müzesi olabilir. Bellek, gelenek ve müze ilişkisinin halk bilimi müzeciliği ekseninde değerlendirildiği çalışmalarda, öncelikle gelenek ve belleğin sınırları çizilmiş ve karşılıklı ilişkileri gözden geçirilmiştir. Bellek ve geleneğin kimi zaman birbirinin yerine kullanılıyor olması ve ortaya çıkan anlamsal bozuklar bu iki kavramın sınırlarını belirlemeyi zorunlu kılmıştır. Bunun yanı sıra kültürel bellek ve geleneğin müze ile ilişkisi de bu iki kavram hakkında derinlemesine okumayı gerektirmiştir. Modern ve modern sonrası toplumların en önemli sürdürülebilirlik kurumlarından biri olarak müzelerin ve bu çalışma bağlamında halk bilimi müzelerinin doğuşuna olanak veren ’geleneğin’ bu müzelerin sergilerinde ve koleksiyonlarında kendine yer bulamaması bu çalışmanın etkinliğin kalbinde yer almaktadır” dedi.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gönüllü ise Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nebi Özdemir’e konuşmalarından dolayı teşekkür ederek tarih, kültür ve müzesine önem veren bir toplumun yetişmesinin öneminin yadsınamaz olduğunun altını çizdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...