Erzurum bilge ve kahraman şehirdir

Adnan Menderes Anadolu Lisesi'nde Erzurum'un kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle Kadim Şehir Erzurum konulu söyleşi programı yapıldı.

Erzurum bilge ve kahraman şehirdir
Erzurum
Adnan Menderes Anadolu Lisesi’nde Erzurum’un kurtuluşunun 100. yıl dönümü nedeniyle “Kadim Şehir Erzurum” konulu söyleşi programı yapıldı.

Söyleşiye konuşmacı olarak ŞEHİRDER’in kurucusu ve aynı zamanda Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş konuşmacı olarak katıldı. Okul müdürü Cengiz Sever’in açılış konuşmasıyla başlayan programda Murat Ertaş, öğrencilere Erzurum’un tarihi kimliği sosyokültürel kökleri ve Erzurumluluk şahsiyeti üzerine bilgi ve birikimlerini aktardı.

Erzurum’u dört başlıkla tanımlayan TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, Erzurum’un kaderinin coğrafyasında yattığını, kurulduğu günden bugüne çoğunlukla devletlerin hudut şehri pozisyonunu koruduğunu ifade ederek, hudut şehri olmasının Erzurum’u savaşlara açık bir şehir haline getirdiğini söyledi. Sıkça savaş ve işgal gören Erzurumlunun vatan sevgisinin bu nedenle çok ileri olduğunu dile getiren Ertaş, Erzurum’un şiirleri, türküleri vatan ve bayrakla şereflenmiştir, dedi.

Hudut şehri Erzurum’un aynı zamanda önemli bir ticaret ve eğitim merkezi olduğunu vurgulayan Ertaş, Evliya Çelebi’nin gümrük memuru olarak Erzurum’a geldiğini ve Erzurum’un Osmanlının en büyük üçüncü gümrüğü olduğunu ifade etti. Tarihi ipek ve ticaret yollarının kavşağında bulunan Erzurum’un bilge, mürebbi ve kahraman şehir olmasının yanı sıra çok kültürlü ve zengin bir dile sahip olmasının da bir ayrıcalık olduğunu söyleyen TDED Erzurum Şube Başkanı Murat Ertaş, daha sonra öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...