Bakan Yılmaz'dan Açıklama

"Dünyada Türkiye'nin gücünün artması, etkinliğinin artması birilerini rahatsız ediyor. Varsın rahatsız etsin. Türkiye güçlendikçe eli kolu dünyanın her tarafına elbette uzanacak ve insanlara yardımcı olacak"

Bakan Yılmaz'dan Açıklama Siyaset
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Somali'de Türk Büyükelçiliği ek binasına yapılan saldırıyla ilgili, "Dünyada Türkiye'nin gücünün artması, etkinliğinin artması birilerini rahatsız ediyor. Varsın rahatsız etsin. Türkiye güçlendikçe eli kolu dünyanın her tarafına elbette uzanacak ve insanlara yardımcı olacak" dedi.
 
Bakan Yılmaz, Bingöl'deki çeşitli ziyaret ve incelemelerin ardından Ankara'ya dönmek üzere geldiği Elazığ Havalimanı'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.
 
Bir gazetecinin "Somali'deki saldırıda bir polisimiz şehit oldu, birisi de yaralandı. Olayla ilgili neler söyleyeceksiniz?" sorusu üzerine Yılmaz, ülkeye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'la birlikte gittiklerini ve Türk devleti ile sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmaları yerinde incelediklerini ifade etti. Somali'de çok güzel ve başarılı projeler gerçekleştirdiklerini, bunların da devam ettiğini ancak bu çalışmaların birilerini rahatsız ettiğini vurgulayan Bakan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: 
 
"Dünyada Türkiye'nin gücünün artması, etkinliğinin artması birilerini rahatsız ediyor. Varsın rahatsız etsin. Türkiye güçlendikçe eli kolu dünyanın her tarafına elbette uzanacak ve insanlara yardımcı olacak. Biz bunu dünyanın her tarafı için yaptık. Geçmişte Latin Amerika'da afetler yaşandı oraya kadar Türkiye uzandı. Biz dünya devletiyiz, geçmişinden gelen bir ülkeyiz dolayısıyla bizim dünyaya kayıtsız kalmamız düşünülemez. Diğer taraftan şunu da herkesin bilmesi lazım biz bir dünyanın içerisinde yaşıyoruz etrafımıza duvarlar örüp kendimizi dünyanın dışında tutamayız. Türkiye'nin gelişmesini kalkınmasını istiyorsak dünyada da belli bir yere gelmek zorundayız."
 
Türkiye'nin farklı bir anlayışla Afrika'ya gittiğinin altını çizen Yılmaz, "Geçmişte bizim bir sömürgeciliğimiz yok. Başka ülkeler gibi geçmişimizden utanacağımız bir durum yok ve oraya gittiğimizde hem oradaki insanın hem Türkiye'nin faydasına olan işler yapıyoruz. Bu Türkiye modeli diyebileceğimiz yeni yaklaşım birilerini rahatsız ediyor olabilir ama Türkiye ekonomisini büyüdükçe çalışmalarını arttırarak devam ettirecek inşallah" diye konuştu.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom