Vali Zorluğlu Palu’da incelemede bulundu

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Palu ilçesinde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Vali Zorluğlu Palu’da incelemede bulundu Güncel

Vali Murat Zorluoğlu ilçeye gelişinde Kaymakam Mehmet Öztürk, Belediye Başkanı Sait Dağoğlu, idari ve askeri erkân tarafından karşılandı. 

Kaymakamlıkta İlçe Kaymakamı Mehmet Öztürk’ten ilçe hakkında brifing alan Vali Zorluoğlu buradan Palu Belediyesine geçti.

Ziyarette bir değerlendirme yapan Palu Belediye Başkanı Sait Dağoğlu, Palu Belediyesinin gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı faaliyetleri ile Palu’nun tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgiler verdi.  

Vali Zorluoğlu: Palu Kadim Bir Şehir
Palu’nun tarihi zenginlikleri ile ön plana çıkan bir ilçe olduğunu söyleyen Vali Zorluoğlu ise konuşmasında şunları kaydetti, “İlçe ziyaretlerimiz kapsamında bugünde Palu ilçemizdeyiz. Önce kaymakamlığımızı ziyaret ederek kaymakamımızdan ilçe hakkında bilgiler aldık. Belediye başkanımız da belediyenin çalışmalarını anlattı. Geldiğimiz andan itibaren de Palu’nun misafirperverliği ile kuşatıldık. Ben bu manada ev sahipliğiniz için teşekkür ediyorum. Palu kelimenin tam anlamıyla kadim bir şehir, çok eski tarihi olan ve Harput’la aynı dönemlerin medeniyetidir diyebiliriz. Bu bakımdan da bizim için ayrı bir önemi ve kıymeti bulunmaktadır.

Kaymakamımız tarafından Palu’da bulunan tarihi eserlerin restorasyonu ile ilgili yapılan ve yapılması gereken çalışmalarda bize anlatıldı. Bu eski eserlerin yeniden restore edilerek vatandaşlarımızın ve ziyaretçilerin hizmetine sunulması için yapılan çalışmalara destek olacağız. Amacımız restore edilmesi gereken bütün eserlerle alakalı taleplerimizi hazırlayarak kısa zamanda Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür Bakanlığı ve ilgili diğer makamlara ulaştırarak gerekli kaynakları temin etmektir. Cimşit Bey Külliyesi ve Ulucami’de Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından önemli işler yapılmış durumdadır. Geri kalan eserlerle alakalı olarak bizde Özel İdare imkânları ile katkıda bulunacağız. Palu’nun Harput ile birlikte önemli bir kültür havzası olma potansiyeli bulunmaktadır. Palu Kalesiyle alakalı olarak ta bir çalışma yapılarak orada bulunan eserler yapılacak çalışmalarla gün yüzüne çıkarılabilir.  

Vali Zorluoğlu: Palu’nun Bende Ayrı Bir Yeri Var
Palu’nun benim için önemli bir tarafı da Kaymakam olarak görev yaptığım Genç İlçesi ile Palu’nun Murat Nehri kenarasında kurulmuş iki ilçe olmalarıdır. Murat Nehri gerçekten çok özel bir nehirdir. Genç ve Palu her iki ilçe de Murat kenarında birbirine çok benzeyen iki ilçedir. Bu vesile ile eski günlere gittim. Eski hatıralar gözümde canlandı.  Palu’nun bu yönü ile de bende farklı bir yeri bulunmaktadır. 

Buradan bir kez daha ifade etmek isterim ki Kaymakamlığımız, Belediyemiz ve diğer bütün birimlerle birlikte Palu’da yapılması gereken işler elbirliği ile süratle tamamlayacağız”.

Vali Zorluoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Yavuz Selim İlkokulu’nu ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti, Palu Taziye Evini giderek iş kazasında hayatını kaybeden bir vatandaşın ailesine taziyede bulundu ardından da İlçe Emniyet Müdürlüğünü denetledi. İlçe esnaflarını gezerek sohbet etti ve esnaflarla birlikte çay içti. 

Palu’da Tarihi Eserler Yeniden Ayağa Kaldırılıyor
Palu’da restorasyon çalışmaları devam eden Cimşit Bey Camisi ve Türbesi, Çarşıbaşı Hamamı, Ulucami ile yapımları tamamlanan Tarihi Palu Köprüsü ve Palu Konağı’nı yerinde inceleyen Vali Zorluoğlu, restorasyonları gerçekleştiren firmaların ilgililerinden bilgi aldı. Daha sonra Palu Halk Eğitim Merkezinde yapılan bir toplantıda muhtarlar ile bir araya geldi. 

Toplantıya Vali Murat Zorluoğlu, Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Kaymakam Mehmet Öztürk, Belediye Başkanı Sait Dağoğlu, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 

Vali Zorluoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi, “Palu’yu altyapısı oranında eksiklerini büyük oranda çözmüş olarak buldum. Buraya esas olarak sizlerin sorunlarını dinlemeye geldik. 2015 yılında İl Özel İdaremiz tarafından köylerimizin yol ve ulaşım hizmetleri için 9 Milyon TL, su ve kanal hizmetleri için ise 2 Milyon Liralık bir kaynak ayrılmış durumdadır. Bütün bunlara bakıldığında 11 Milyon TL sadece İl Özel İdaremizden ayrılmış durumdadır. İnşallah 2016 yılında ayrılan ödenekler daha da artarak Palu’nun kalan sorunları çözüme kavuşturulmuş olur”. Toplantıda daha sonra muhtarların sorunlarını dile getirdiler. 

Vali Zorluoğlu toplantının ardından Palu Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan halı dokuma kursunu ziyaret etti. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom
pırlanta organizasyon, kına organizasyon, nişan organizasyon, doğum günü organizasyon gezilecek yerler