Elazığ'dan kısa kısa

22 Ekim 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

İŞ ADAMI ERDEM, BİRLİK HABER GAZETESİ İLE ELAZIĞ MEDYASINA GİRDİ
Elazığ'da günlük yayın yapan gazetelerden Birlik Haber Gazetesi'ni satın alan iş adamı Semih Erdem, medya sektörüne girdi.  

Elazığ'da bir dönem gazetecilik yapan daha sonra İstanbul'da iş hayatına atılan Elazığlı iş adamı Semih Erdem, günlük yayın yapan Birlik Haber Gazetesi'ni satın alarak, medya sektörüne yeniden girdi. Gençlik yıllarında 7 yıl medya sektöründe bulunduğunu ve aradan yıllar geçmesine rağmen bu sektörden kopamadığını belirten Erdem, "Elazığ'da uzun süredir yayın yapan Birlik Haber Gazetesi'ni alarak, tekrar medya dünyasına merhaba dedik. İnşallah alın teri, emek ve saygı çerçevesinde yeniden atıldığımız medya sektöründe yer alacağız. Okuyucularımıza doğru, tarafsız bir şekilde haberleri ulaştırırken, kamu yararına olan her türlü haberlere gazetemizde yer vereceğiz" dedi.

ELAZIĞ’DA ‘YEREL GAZETEMİ OKUYORUM PROJESİ’ BAŞLADI
Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Basın İlan Kurumu (BİK) işbirliği ile “Yerel Gazetemi Okuyorum” projesi hayata geçirildi.  

Konuya ilişkin ETSO toplantı salonunda toplantı düzenlendi. Toplantıya, ETSO İdris Alan, BİK İl Müdürü Murat Yürekli, Elazığ Basın ve Medya Cemiyet Başkanı Nafiz Koca ile kentteki yerel gazetelerin yöneticileri ve çalışanları katıldı. Toplantıda konuşan Alan, projede öncelikli amacın yerel gazetelerin okunurluğunu daha fazla artırmak ve yerel bilincin gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Gerçekleştirdikleri proje doğrultusunda odaya stant koyduklarını belirten Alan, “Bu doğrultuda odamız bünyesinde 2 ayrı noktaya koyduğumuz ‘Yerel Gazetemi Okuyorum’ standıyla, odalara gelen üyelerimizin ve toplumun tüm kesimlerine yerel gazetelerimizi ulaştırmak ve daha fazla okunmasını sağlamak istiyoruz. Oda olarak yapmış olduğumuz bu girişim örnek bir modeldir” dedi.

“DEMOKRATİSİNİN TEMEL ÜLKÜSÜ GÜÇLÜ YEREL MEDYADIR”
Bu uygulamayı halkın çeşitli yaşam alanlarında yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan Alan, “Gerçekleştirdiğimiz bu uygulamanın havaalanı, otogar, turizm firmaları, alışveriş merkezleri, sivil toplum kuruluşlarımız, otellerimiz, hastanelerimiz ve kamu kurumlarımız gibi çok geniş bir yelpazede yaygınlaştırılmasını beklemekteyiz. Kalkınmanın, gelişmenin ve daha da önemlisi demokratik çok sesliliğin temel ülküsü güçlü yerel medyadır. Bugün ABD başta olmak üzere gelişmiş birçok Avrupa ülkesinde yerel medyanın güçlü yapısı hemen kendini göstermektedir. Elazığ medyası bu anlamda çok engin bir tecrübeye sahiptir. Ülkemizde halen yayın hayatını sürdüren ve en eski gazetelerden biri ilimizde yayınlanmaktadır. İlimiz medyası sürekli kendisini geliştirmekte ve çağın gerektirdiği şartlara yaklaşmaktadır. Bu noktada kamusal bir hizmeti ifa eden medya kuruluşlarımızın desteklenmesi en temel konulardan birisidir. Bu projenin diğer bir hedefi de budur” diye konuştu. 

“ELAZIĞ’IN YEREL BASINI ZENGİN BİR ALTYAPIYA SAHİP”
Projenin temel hedefinin yerel gazetelerin vatandaşlarla buluşmasını sağlamak olduğunu ifade eden BİK İl Müdürü Murat Yürekli ise, şunları kaydetti. 

“Bu projeye ETSO ile başlayıp kentimizin birçok alanına inşallah yayacağız. Projenin temel esprisi özellikle bir stant uygulaması olacak. Burada yerel gazetelerimiz bu stant alanlarında kamu kurum kuruluşlarında halka açık alanlarda, otogarda vatandaşlarımızın daha rahat erişip ulaşabileceği bayi üzerinden alınıp ulaşabileceği bir okuma trafiği sağlamak istedik. Biz daha önce Samsun’da bunu geçtiğimiz dönem uygulamaya sokmuştuk. Orada da sağ olsunlar sivil toplum örgütleri ve kuruluşlarımız çok ciddi katkıları oldu, ciddi bir aşama kaydettik. Elazığ yerel basını tüm açık yüreklilikle belirtmek gerekir ki kadim şehrin yüzyıllık benliğini koruyan zengin bir altyapıya sahiptir. Her yere nasip olmayan bir potansiyeli var. Çünkü 1840’lardan başlayıp günümüze kadar gelen ve yaklaşık 90 yıl kesintisiz olarak devam eden gazetelerimiz var. Bu şu anlama geliyor. Çok zengin bir kültürel zenginliğe sahip kentin, yerel gazetelerinin getirilerinin de o kente çok değer katığı ve katacağını önce bir gazeteci olarak sonrada bir kurumun şube müdürü olarak açıkçası üzerimde bir ağırlık hissettiğimi ve sorumluluk taşımam gerektiği hissiyatıyla ben başkanıma bu projeyi açmıştım. Özellikle yerel gazetelerin gelişmesi, çok satılması ve halkla buluşması noktasında ETSO ve sivil toplum örgütleri olarak her zaman destekleyeceklerini ifade ettiler.” 

Toplantı, katkılarından dolayı ETSO Başkanı İdris Alan’a plaket verilmesiyle sona erdi.

GENİŞLEYEN YOLLAR KAZALARI ARTTIRIR
Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, şehrin muhtelif yerlerinde devam eden asfalt yenileme ve yol genişletme çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Saraç, genişleyen yolların önlem alınmaması halinde kazaya davetiye çıkarabileceğini ifade ederek, yetkilileri uyardı. Saraç açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Bilindiği üzere Elazığ Belediyesi tarafından bir süreden beri şehrin muhtelif bölgelerinde trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Karayolları Trafik Güvenliği Derneği olarak yapılan bu çalışmaları yakından takip ediyor, özverili çalışmalarından dolayı yetkililere teşekkür ediyoruz. 

Ancak, yapılan bu çalışmalarda gördüğümüz bazı ciddi aksaklıkları da buradan açıklamak istiyorum. Zübeyde Hanım Caddesi'nde yapılan yol genişletme çalışmalarının ardından cadde üzerindeki kavşakların kaldırılması trafik yoğunluğunu azaltmak yerine malesef arttırmıştır. 

Bunun sebebi de cadde üzerine bırakılan sinyalizasyon sürelerinin uzun olması. Sürelerin uzun olması trafik yoğunluğunu daha da arttırmaktadır. Bunun önlenmesi konusunda yetkililerin gerekli girişimleri yapması gerekiyor. Aksi takdirde Zübeyde Hanım Caddesi'ndeki yoğunluk şerit sayısının artmasına rağmen azalmayacak artacaktır. Belediye tarafından Ordu Evi Kavşağı'ndan Beyaz Çeşme'ye kadar olan alanda yapılan yol genişletme çalışmaları da yine kazalara davetiye çıkarmaktadır. Şerit sayısının 6'ya çıkarılması ve orta alandaki refüjün kaldırılmasıyla birlikte sürücüler daha hızlı ve düzensiz tavırlar sergilediklerine bir çok kez şahit olduk. Alınacak önlemler ve MOBESE Sistemi ile hatalı araç kullanan sürücüler denetlenmeli ve bu sürücülere gerekli ceza verilmelidir. Öte yandan Malatya Caddesi üzerinde yapılan üst geçidin de vatandaşlar tarafından kullanılmadığını tespit etmiş bulunmaktayız. Daha önce yaptığımız açıklamalarda bu güzergah üzerinde bir üst geçidin şart olduğunu vurgulamıştık. Uyarılarımız dikkate alındı ancak gerekli diğer önlemler alınmadığı için üst geçit şu anda yeterli oranda kullanılmamaktadır. Cadde üzerinde bulunan üst geçidin sağ ve sol taraflarındaki tel örgülerin boyunun uzatılması ve vatandaşların üst geçide yönlendirilmesi gerekmektedir. Karayolları Trafik Güvenliği Derneği olarak şehrin trafik yoğunluğunun azaltılması ve sürücülerimizin daha rahat seyahat etmeleri amacıyla eksik gördüğümüz noktaların tespitini yaparak uyarılarımızı sürdüreceğiz.”

BAŞKAN YANILMAZ’DAN AŞURE GÜNÜ MESAJI
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, dinimizde özel bir yere sahip olan Aşure Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı: Muharrem ayının 10. Günü’ne denk gelen Aşure Günü’nün geniş bir İslam coğrafyasında anıldığını ifade ederek,  “Peygamber Efendimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ve beraberindekilerinin şehit edilişinin her yıl dönümü, bütün İslam alemini derinden yaralamaktadır. Yaşanan bu büyük acının tüm İslam aleminde bugün bir kez daha en iyi şekilde analiz edilmesi ve günümüzde de gerekli derslerin alınarak kardeşliğimizi, birliğimizi ve dirliğimizi bozmak isteyenlere fırsat verilmemesi gerekir.  Değişik etnik gurup, mezhep, meşrep ve kültürlere mensup insanlarımızla huzur ve barış içerisinde bir arada bu ülkeyi sahiplenmemiz gerekir. Bu vesileyle Kerbela şehitlerimizi rahmetle anıyor, tüm İslam coğrafyasında yaşanan acıların son bulması temennisiyle, birlik, beraberlik ve kardeşliğin tesis olmasını diliyorum” dedi.

MEMUR-SEN, 1 MİLYON ÜYE HEDEFİ İLE ELAZIĞ BULUŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ
Memur-Sen İl Başkanlığı tarafından düzenlenen "Öncü Medeniyet Güçlü Sendika, Büyük Türkiye, Hedef 1 Milyon Üye" konulu Türkiye buluşmaları kapsamında Elazığ buluşması gerçekleştirildi.  

Kültür Park Mamürat-Ül Aziz salonunda yapılan toplantıya, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Günay Kaya, AK Parti milletvekili Metin Bulut, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Memur-Sen Elazığ İl temsilcisi Murat Ergen, bazı kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Kaya, hem Elazığlı hem de Memur-Senli olmanın iki anlamlı durum olduğunu belirterek, “Burada bulunmak bir boyutuyla değerli, onurlu ve gururlu bir durumdur. Ne kadar gururlansak haktır, yeridir. Hem kentimizin tarihine hem de bizim milletimizin binler yıllık geçmişimize bizim onların her bir sahnesine karşı vefa duygumuz vardır. Bizim sorumluluğumuz var. Memur-Senli olmak böyle bir sorumluluk ve Elazığlı olmakta böyle bir sorumluluktur.  İnsan fıkrası unutmaya megadır. Oraya asla bir unutkanlıkla bakmamız gerekir. Biz Memur-Senli olduğumuz için o detayı asla unutmamız lazım. 188 kez değil bin 80 kez tekrar edelim. İnsanımızın, neslimizin önüne koyarak o binlerce yıllık tarihi olan sorumluluğumuzu unutmamamız gerekiyor. Biz tarihin bu zamanında aynı sorumlulukla mükellefiz. O bakımdan biz sabah akşam yatamayız. Din Akif derki, ‘Yer, gök uyanıkken uyumak maskaralıktır.’ Memur-Senli olmak mademki sorumluluktur, mademki biz öteler ötesine tarihin derinliklerine vefamız varsa biz uyanık olmak zorundayız. Dolayısıyla hem günümüze hem bu günümüze hem de yarınımıza karşı sorumlu olmak zorundayız. Bizim coğrafyamıza da sorumluğumuz vardır. Elazığ’da yaşamak önemli değil, Elazığ’ı sevmekle anlamlıdır. Bu bakımdan Harput’a sadece bedenle değil ruhla bağlanmakta anlamlıdır. Bu büyük milletin 3 coğrafyası vardır. Her Memur-Senli kardeşim bu 3 coğrafyaya vefa duygusuyla bağlanmak zorundadır” dedi.

“KARDEŞLİĞİ GÜÇLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYORUZ”
Memur-Sen olarak kardeşlik ve birlikten yana olduklarına dikkat çeken Kaya, “Biz  taraflar değiliz ama tarafız. Neden tarafız, bu ülkede duble yollar yapılıyor, nükleer yatırımlara imza atılıyor, 78 milyonun kardeşliği güçlendirilmeye çalışılıyor, terörün komple ülkeden kazınmasından tarafız. Memur-Senli olmak böyle bir şeydir. Bizim üzerimize plan yapanları başlarına geçirmek için güçlü olmak zorundayız. O yüzden Memur-Senli kardeşimin merhametinde kuşkumuz yok. Ama bilelim ki bizim üzerimizde hesaplar var. O hesapları bertaraf etmenin yolu da bir milyondan. Bir buçuk Memur-Sen’den geçiyor. Şimdi biz bu ülkede yaşayan insanlar olarak tarihine, coğrafyasına, insanına mademki sorumluluğumuz var o zaman Türkiye’nin en eğitimli topluluğu Memur-Senli kardeşlerim her süreçte sorumluluğumuzun gereğini yapmak zorundayız. Şimdi 213 kazanım aldık. Bu 213 kazanım çok anlamlıdır. Biz bunu siz teşkilat mensuplarımızla kılcal damarlara, üyemize ve çalışanımıza taşıyamazsak, 213 değil 413 olsa bir kıymeti yok. Bu bakımdan sorumluluğumuz büyüktür. Hazırlık sürecini profesyonelce geçirdik. Müzakere sürecini başarılı bir şekilde geçirdik. Şimdi bunun tanıtım boyutu vardı ve yine o tanıtım boyutu sizlerle olacak. İşyeri arkadaşınıza, oda arkadaşınıza, masa arkadaşınıza, kurumdaki tüm arkadaşlarınıza bunu anlatmak bizim üzerimize düşen büyük bir sorumluluktur ve bunun gereğini yapmamız lazımdır” diye konuştu.

“MEMUR-SEN’İN DAVASI İSLAM DAVASIDIR”
Memur-Sen Elazığ İl Temsilciliği olarak 12 bin üye ile çalışmalarına devam ettiklerini anlatan İl Temsilcisi Murat Ergen ise, şunları kaydetti: 
“Memur-Sen Genel Merkezimizin de direktifleri doğrultusunda ilimize, ülkemize, coğrafyamıza ve tüm insanlığa faydalı olacak işlerde hep birlikte mücadele ediyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki Peygamberimiz  ‘ İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ buyuruyor. Bu anlamda Memur-Sen’in davası İslam davasıdır. İslam davası bir taraftan bizim Memur-Sen’imize ciddi bir sadakat yüklemektedir. Memur-Sen’in sadakati öyle bir sadakat ki Peygamberimize en yakın olan Hz. Ebubekir’in İslam’ın ilk yıllarından ölünceye kadar gösterdiği sadakattir. Yine bütün ahlaki erdemlerin çıktığı tek nokta olan adalet ilkesi de bizim vazgeçilmez prensiplerimizden biridir. Çünkü biz kendi işinde çalışırken kendi mumunu, devlet işinde çalışırken devletin mumunu yakan Hz. Ömer’in adaletini sağlamak için varız. Bizler 28 Şubat MGK’sında boncuk boncuk terlerken küresel iç ve dış güçlerin dayatmaları karşısında inanan insanların sesi olmaya gayret eden o yüce insan rahmetli Erbakan’ın savunmasıyız. Bir dönem bütün dünya liderlerinin karşısında ‘One Minute’ diyerek duruş sergileyen Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşuyuz. 28 Şubat hadisesi meydana geldiğinde Memur-Sen’in yaklaşık 28 bünyesi vardı. O günlerde biz 28 Şubatta dik durduğumuz halde ne yazık ki gereken reaksiyonu gösteremedik. Bugün Memur-Sen’in 850 bin üyesi var. 1 milyon hedefine sizlerle birlikte ulaşacağımıza ümit ediyoruz.” 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom
pırlanta organizasyon, kına organizasyon, nişan organizasyon, doğum günü organizasyon gezilecek yerler