Elazığ'dan kısa kısa

28 Ekim 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELİMDER’İN AŞURE ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ
Elazığ İmam Hatip Mezunları Derneği ELİMDER’in,Elazığ Belediyesi katkılarıyla gerçekleştirdiği Aşure etkinliği  Merkez Anadolu Erkek İmam Hatip Lisesinde gerçekleşti.Programa Elazığ belediye başkanı Mücahit Yanılmaz,sivil toplum kuruluşları başkanları, okul öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

Kuran tilavetiyle başlayan etkinliğin açılış konuşmasını okul Müdürü Ekrem Onhan yaptı.Onhan Elimder’e Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.Elimder Başkanı Hüsamettin Gül ,İmam Hatip nesline büyük ihtiyaç olduğunu belirtti.Son olarak kürsüye gelen Mücahit Yanılmaz Öğrencilere hitaben bu ülkeyi yönetecek kadrolar sizin aranızdan çıkacak dedi.Yoğun katılımla gerçekleşen etkinlik Aşure dağıtımıyla son buldu.

"SARAÇ UYARDI HIZ SINIRLARI DEĞİŞTİ" 
Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı "Trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda hız sınırları değiştirilmeli. Aksi takdirde bu güzergahlarda kaza oranı artacaktır" açıklamasının ardından İl Trafik Komisyonu bahsi geçen güzergahlarda hız sınırlarında değişiklik yaptı. Saraç, hassasiyetlerinden ve sorumlu davranışlarından ötürü komisyon üyelerini tebrik ederek, yapılan değişikliğin trafik akışına olumlu yansıyacağını ifade etti. 

Saraç konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "İl Trafik Komisyonu kararı ile trafiğin yoğun olduğu yerlerde yeni hız sınırları belirlendi. İl Trafik Komisyonu Başkanlığı’nın 13/10/2015 tarih ve 2015/69 sayılı kararı ile Malatya Caddesi, Hulusi Sayın Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Cahit Dalokay Bulvarı üzerinde Hız Sınırları ile ilgili olarak 02/11/2015 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere düzenleme yapıldı. Yaklaşık iki ay önce bir televizyon programında “Hız limitlerinin 50 km/saat olduğu ve yayaların en yoğun olarak bulunduğu şehir içi güzergahlarda kazaya uğrayan yayaların ölüm riski yaklaşık % 50 dolayındadır. Yani 50 km/saat’lik hızla bir yayaya çarptığınızda yayanın yaşama ihtimali, ölme ihtimaline eşittir. Araştırma sonuçlarına göre 32 km/saat hızla giden bir arabanın çarptığı yayaların % 5’i yaşamını yitirirken, 64 km/saat hızla giden bir aracın çarptığı yayada da ölüm oranı % 85 olmaktadır” şeklinde bir açıklama yaparak konunun önemine dikkat çekerek yetkilileri uyarmıştık. Bu açıklamalarımızın ardından İl Trafik Komisyonu yeni bir düzenleme yaparak bahsi geçen güzergahlarda yeni bir düzenleme yaptı. 

Düzenlemeye göre; Baskil Işıklı Kavşağından-Kekliktepe Kavşağı alt geçit çıkışına kadar, (Malatya Caddesi, Atatürk Bulvarı ve Cahit Dalokay Bulvarını takiben gidiş-dönüş istikametinde) Çayda Çıra Kavşağından-Şahinkaya Köyü yol ayrımına kadar (Şehit Korgeneral Hulusi Sayın Caddesini takiben gidiş-dönüş istikametinde) hız sınırları yeniden belirlendi. Düzenlemeye göre bu güzergahlarda Otomobil, Kamyonet ve Panelvan için hız sınırı 80 Km/s'den 70 Km/s'ye, Minibüs, Otobüs, Kamyon, Çekici ve Motosiklet için 70 Km/s'den 60 Km/s'ye düşürülürken, Motorlu-Motorsuz Bisiklet, Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar için 40 Km/s ve Traktör, Arızalı Araç Çeken Araçlar ve İş Makineleri 30 Km/s uygulamasında değişiklik yapılmadı. Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde ise (Çayda Çıra Işıklı Kavşağı ile Karayolları Işıklı Kavşağı arasında) hız sınırlarının 20/01/2015 tarih 2015/08 sayılı İl Trafik Komisyonu Kararında düzenlendiği gibi devam etmesine karar verildi. Buna göre bu güzergahlar üzerinde Otomobil, Kamyonet, Panelvan türü araçlar için hız sınırı 70 Km/s, Minibüs, Otobüs, Kamyon, Çekici, Motosiklet türü araçlar için 60 Km/s, Motorlu-Motorsuz Bisiklet, Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar için 30 Km/s, Traktör, Arızalı Araç Çeken Araçlar, İş Makineleri türü araçlar için 20 Km/s olarak devam edecek".

ELAZIĞ’DA ‘ANNELERİN GURURU MEMLEKETİN HUZURU KIZLARIMIZ PROJESİ’ TANITILDI
Elazığ’da “Annelerin Gururu Memleketin Huzuru Kızlarımız” projesinin tanıtımı yapıldı.  

Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği tarafından yürütülen, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Medical Park Elazığ Hastanesi’nin ortağı olduğu projenin tanıtım toplantısı Medical Park Elazığ Hastanesi toplantı salonunda tanıtıldı. Toplantıya, Vali Yardımcıları Haluk Çakmak, Zekeriya Göker, Üzeyir Yılmaz, Mehmet Fevzi Dönmez, İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Fevzi Göktürk, Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Sebahattin Tanas, SODES Proje Sorumlusu Fethi Arslan, Elazığ Sosyal Yardımlaşma Spor Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Bayraktar, hastane çalışanları ve sporcular katıldı.

“PROJENİN AMACI SPORCU YETİŞTİRMEK” 
Proje çalışmalarının 30 Eylül tarihi itibari ile başladığını aktaran Bayraktar, projenin en büyük amacının sporcu yetiştirerek, beden eğitimi öğretmeni olmalarını sağlamak olduğunu ifade etti. Proje kapsamında gençlik merkezi, fitness salonu ve hentbol kursu açacaklarını belirten Bayraktar, bu proje kapsamında proje ortağı olan Medical Park Elazığ Hastanesi tarafından da sporcuların sağlık taraması, sponsorlukları ile birlikte sporcu annelerine yönelik kuşak çatışması ve çocuk sağlığı eğitim seminerlerinin verileceğini bildirdi.

“İNSANLAR ARTIK PROJE ODAKLI ÇALIŞIYOR”
Projenin Kalkınma Bakanlığı tarafından finanse edildiğini söyleyen Elazığ Vali yardımcısı Haluk Çakmak ise, “İlimizde de 23 tane SODES projesi geçti. Biz şundan mutluyuz, artık insanlarımız proje yapmayı öğrendiler.

Yani Elazığ da yaklaşık olarak 100 üzerinde proje için bize başvurdular. Tabii 23 tanesini kabul edebildik. Bu şunu gösteriyor. İnsanlar artık çalışıyorken proje odaklı çalışıyor. Yani bir sistemde çalışıyorlar. Bu da çok güzel bir gelişmedir. Bu SODES projeleri dediğimiz gibi daha çok sosyal içerme alanında olduğu için sonucu insan odaklı ve insana dönük çok büyük faydaları olan projelerdir” dedi.

“KIZLARIMIZDAN BİRİNCİLİK BEKLİYORUZ”
Projenin ortağı olmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade eden Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Sabahattin Tanas ise, şunları kaydetti: 
“Biz Çanakkale de nene hatunlarımızı biliyoruz. Kadınlarımızın da öyle yetişmesi gerekiyor. Böyle bir projenin içinde bulunmaktan son derece mutluluk duyuyoruz. Biz hocamızdan başarılar bekliyoruz. Türkiye birinciliği bekliyoruz.  Üçüncülük gördük neden birincilik görmeyelim. Kızlarımızdan da biz birincilik bekliyoruz. Valimizle birlikte burada birincilik maçını izleriz.” 

İL İSTİHDAM VE MESLEKİ EĞİTİM KURULU TOPLANDI
2015 Yılı Ekim Ayı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Vali Murat Zorluoğlu Başkanlığında gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Vali Murat Zorluoğlu, Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İdris Alan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Abdullah Balcı, ilgili kurumların temsilcileri ve sivil toplum kuruluş yetkileri katıldı.

Toplantıda Temmuz 2015 ayında yapılan toplantıda alınan kararların sonuçlarının gerçekleşme durumu, 1400 kişilik TYP programı hakkında bilgilendirme yapılması, Kasım ayında gerçekleşecek 1300 kişilik TYP programı ve Çalışma ve İş Kurumu’nun diğer mesleki eğitim ve istihdam faaliyetlerinin değerlendirilmesi gibi konular görüşülerek karara bağlandı. 

VALİSİ ZORLUOĞLU’NDAN EHLİBEYT CEMEVİ’NE ZİYARET
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Ehlibeyt Cemevi ve Kültür Merkezini ziyaret etti.

Vali Murat Zorluoğlu Fevzi Çakmak Mahallesinde Gülmez Mezarlığı Koruma ve Güzelleştirme Derneği tarafından inşası gerçekleştirilen Ehlibeyt Cemevi ve Kültür Merkezine gelişinde, Dernek Başkanı Doğan Dönder ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılandı. Daha sonra Vali Zorluoğlu’na aşure ikramında bulunuldu. 

Derneğin faaliyetleri ve cemevi müştemilatı hakkında bilgi veren Gülmez Mezarlığı Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkan Yardımcısı Haydar Org, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Binanın eksik kalan işleri hakkında bilgi veren Org, binada yer alan birimler ve tamamlandığında gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında açıklamalarda bulundu.

Vali Zorluoğlu ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bugün Ehlibeyt Cemevini ve müştemilatını yerinde görme imkânımız oldu. Bu vesile ile Muharrem ayınızı tebrik ediyorum. Başta Peygamber Efendimiz olmak üzere, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin ile bütün Ehli Beyti buradan bir kez daha hasretle, muhabbetle ve saygıyla yad ediyorum. Vatandaşlarımızın inançları gereği ibadetlerini yapabilecekleri mekânlara ihtiyaçları var. Bunlardan bir tanesi de cem evidir. İbadet mekânlarını vatandaşlarımız kendi imkânları ile yapmaktalar. Biz de devlet olarak imkânlar ölçüsünde destek olmaya gayret gösteriyoruz. Buranın yapımında da imkânlar ölçüsünde destek olmaya gayret edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin 78 milyon vatandaşı bizim için birdir, aynıdır. Devlet olarak, vali olarak tüm vatandaşlarımıza hizmet edebilmenin gayreti içerisindeyiz. Alevi kardeşlerimizin sorunlarıyla sünni kardeşlerimizin sorunlarıyla ilgilendiğimiz kadar ilgileniriz. Bu ziyaretten ziyadesiyle memnun kaldım, inşallah açılışında da birlikte oluruz”. 

Vali Zorluoğlu daha sonra Ehlibeyt Cemevi ve Kültür Merkezi inşaatını gezerek ilgililerden bilgi aldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom