Afşin’in nüfusu 10 yılda 2 bin kişi azaldı

Kahramanmaraş'ta ikamet eden Afşinliler, ilçelerinde yaşanan göç problemini bilimsel araştırmalar noktasında gündeme aldı.

Afşin’in nüfusu 10 yılda 2 bin kişi azaldı
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş’ta ikamet eden Afşinliler, ilçelerinde yaşanan göç problemini bilimsel araştırmalar noktasında gündeme aldı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kahramanmaraş Kültür Derneği ve Kahramanmaraş’ta yaşayan Afşinliler Derneği tarafından düzenlenen toplantı Dulkadiroğlu Belediyesi Kıraathanesinde yapıldı.

Afşin’deki göçün araştırılması adına, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Afşin Meslek Yüksek Okulu tarafından 700 kişiyle yapılan anket katılımcılara anlatıldı. Toplantıya Kahramanmaraş’ta akademisyenler, öğretim görevlileri ve çeşitli meslek gruplarında çalışan Afşinliler katıldı.

Toplantı sonrası konuşan Kahramanmaraş Kültür Derneği Başkanı Abdulhakim Eren, Afşin’de yaşanan göç problemiyle ilgili yapılan anket sonuçlarını da katılımcılarla paylaştı. Eren, “Afşin’de 10 yılda nüfus 2 bin kişi azalmış. Bu göçler neden oluyor neden başka yerlere gidiyor onun sebepleri araştırıldı. Bazı insanlar Afşin’den tarımsal faaliyetlerden, plansız kentleşme, coğrafi şartlardan, termik santralinin ve sağlık imkanlarından insanlar gidiyor. Yapılan anket sonucunda Afşin’de ki insanların yüzde 43’ü Elbistan’dan, yüzde 24’ü Afşinden alışveriş yaptığını söylemiş. Bizde Kahramanmaraş’ta ki yaşayan Afşinliler bir araya geldik ve sonuçları konuştuk bir çözüm yolu aradık. Bizim amacımız çıkan bu sonuçları uzman arkadaşlarımıza ulaştırmak istiyoruz” dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...