SÖDER

Elazığ’da Sınıf Öğretmenleri Derneği Kuruldu

SÖDER Güncel

Dernek başkanı Dç. Dr. Mehmet Turan, düzenlediği basın toplantısında 4+4+4 eğitim sistemiyle 5. sınıfların sınıf öğretmenlerinden alınması, dolayısıyla on binlerce sınıf öğretmeninin norm fazlası duruma düşürüldüğünü söyledi.

Doç. Dr. Turan, "Binlerce sınıf öğretmenliği mezunu boşta iken ücretli öğretmenlik sistemine devam edilmesi, sınıf öğretmenlerinin ücret, atama, tayin ve yer değiştirmede yaşadıkları sorunlar toplum nezdinde öğretmenlik mesleğinin her geçen gün daha çok itibar kaybettirilmesi. Sınıf öğretmenlerinin yaşadığı bu sıkıntıların birinci sorumlusu 4+4+4 sisteminin mimarı Milli Eğitim Eski Bakanı Ömer Dinçer'dir. Sınıf öğretmenleri her zaman bu sistemi sorgulayacak ve unutmayacaktır. Yeni Bakanımız Nabi Avcı'dan bu yanlışların düzeltmesini ve sınıf öğretmenlerine hak ettiği değeri vermesini istiyor ve bekliyoruz. 12 yıllık zorunlu eğitim 4+4+4 sisteminden vazgeçilerek, 5+3+4 şekilde yeniden düzenlenmelidir. Norm fazlası sınıf öğretmenlerine alanına uygun diğer branşlara geçişlerde kolaylıklar sağlanmalıdır. Norm fazlası sınıf öğretmenlerinin ilkokul rehber öğretmeni, aile danışmanı, ilkokul eğitim koçluğu gibi görevler verilerek istihdamı sağlanmalıdır. Sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirmelerinde kolaylıklar sağlanmalıdır. Öğretmenlerin akademik kariyer yapmalarının önü açılmalı, eğitim özrü tayini tezli yüksek lisans ve doktora yapan öğretmenlere verilmeli ve bu öğretmenlerin okula devamları takip edilerek kontrol altına alınmalıdır.

Eş durumu tayinlerinde il emri verilmelidir. Aile bütünlüğü korunmalı ve gözetilmelidir. Ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde görev yapan öğretmenlere ek ücret verilmelidir. Formasyon şartı gözetmeksizin yapılan ücretli öğretmen görevlendirme sisteminden vazgeçilmesini talep ediyoruz" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom