Veren el ile alan el Hayır Çarşısında buluşuyor

Veren el ile alan elin buluşturulduğu Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı'ndan her ay 3 bin 592 aile faydalanıyor.

Veren el ile alan el Hayır Çarşısında buluşuyor Güncel

Elazığ Belediyesinin 2015 yılı Şubat ayında sosyal belediyecilik anlamında hizmete soktuğu ve birincilik ödülü alan "Hayır Çarşısı"ndan her ay 3 bin 592 aile faydalanıyor. Çarşıya gelen aileler, kendilerine verilen yaklaşık bin lira değerindeki 250 kontörlük kartlarla gıdadan beyaz eşyaya kadar evinin ihtiyacına göre alışveriş yapıyor. Ürünlerin çoğunluğu Elazığ Belediyesi tarafından tedarik edilirken, alan ile veren elin buluşturulduğu çarşı verilen yardımları da Alo 153 Beyaz Masa aracılığıyla kabul ederek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor. İkinci el ürünler de Hayır Çarşısı’nda seçilip yıkanarak, dikilip ütülenerek raflarda yerini alıyor.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın talimatıyla 2015 yılı Şubat ayında Hayır Çarşısı’nın hizmete açıldığını belirten Birim Sorumlusu Metin Dağdelen, "Hayır Çarşısı’nın iki ayağı bulunmaktadır. Birincisi ihtiyaç sahibi aileler, diğeri ise ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmak isteyenler. Birinci ayağımızda ihtiyaç sahibi ailelerin daha onurlu yaşayabilmeleri için kendi özgür iradeleri ile bir marketten alışveriş yapabilmeleri sağlayabilmek. İkinci ayağımızda ise ihtiyaç sahibi ailelere ulaşan kişilerin bağışladığı eşyaları kabul etmektir. İhtiyaç sahibi aile 153’ü arayarak ikametgahını bıraktıktan sonra Hayır Çarşımızın personeli aileyi evinde ziyaret ederek sosyo ekonomik analizini yapmaktadır. Aile ihtiyaç sahibi olarak tespit edildikten sonra o aileye 250 puan içerisinde bulunan Hayır Çarşısı kartı verilerek, her ay gelip gıda, mobilya, beyaz eşya, giyim ihtiyaçlarını alabilmektedir" dedi.

İhtiyaç sahibi ailelere ulaşmak isteyen ailelerin öncelikle 153’ü arayarak bağışlamak istedikleri malzemelerin cinsini belirterek adreslerini vermeleri gerektiğini dile getiren Dağdelen, "Hayır Çarşısı ekibimiz ihtiyaç sahibi ailelere ulaşmak isteyen ailelerin evine giderek vermek istedikleri eşyaları tutanak ile teslim alarak Hayır Çarşısı’na getirmektedir. Bu malzemeler daha sonra ayrıştırma, yıkama, ütüleme ve terzi bölümünden geçtikten sonra Hayır Çarşısı reyonlarında barkotlanarak yerini almaktadır. İhtiyaç sahibi aileler aldıkları kartlarla Hayır Çarşısı’na gelerek alışverişlerini kendi özgür iradeleri ile 250 puan karşılığında yapmaktadır. Şuan itibariyle Hayır Çarşısı’nda 3 bin 592 aile faydalanmaktadır. İhtiyaç sahibi ailelere ulaşmak isteyen aileler 153’ten bizi arayarak ihtiyaç sahibi ailelerin sırtlarında mont, ayaklarında bot olarak vicdanını ısıtırlar. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi olan ailelerde onları alarak bedenlerini ısıtmaktadır" ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...