Türkiye’de bir ilk

Türkiye bitki çeşitliği kategorisinde Coğrafi İşaret Belgesi alan ilk ürün Arapgir'in mor reyhanı oldu. Reyhan, köhnü üzümünün ardından Coğrafi İşaret Belgesi alan ikinci Arapgir ürünü oldu.

Türkiye’de bir ilk
Malatya
Türkiye bitki çeşitliği kategorisinde Coğrafi İşaret Belgesi alan ilk ürün Arapgir’in mor reyhanı oldu. Reyhan, köhnü üzümünün ardından Coğrafi İşaret Belgesi alan ikinci Arapgir ürünü oldu.

Arapgir Belediyesi’nin girişimleriyle ‘Coğrafi Tescil Belgesi’ alınmak üzere başvurusu yapılan mor reyhanın Coğrafi İşaret Tescili Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylandı. Katma değeri yüksek ürünler kategorisinde reyhanın Coğrafi İşaret Belgesi almasını değerlendiren Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömeroğlu , “Arapgir Belediyemizin İnönü Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü katma değeri yüksek ürünler kategorisinde mor reyhan coğrafi işaret belgesi aldı. Türkiye bitki çeşitliğinden coğrafi işaret alan reyhan tek ürün sıfatıyla mor reyhan artık 11 tane ürüne dönüşüyor ve Arapgir şartlarında yetiştirilerek tüm dünyaya satılacak bir ürün hale geliyor. Arapgirimize ve Malatyamıza hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Fesleğengillerden bir çeşit olan reyhanın sadece Arapgir’de yetiştiğini belirten Başkan Cömertoğlu, “Arapgir Belediyesinin bir projesi olan 7 yıl önce İnönü Üniversitesi Gıda Mühendisliği ve Eczacılık Fakültesi ile birlikte çalışmalara başlanan fesleğengillerden bir çeşit olan reyhan sadece Arapgir’de yetişmektedir. Bunun dışındaki reyhan çeşitleri fesleğengil grubuna dahildir. Yüz aromatik değerin üzerine çıkan bir reyhan cinsi sadece Arapgir’de yetişen ve 200’ün üzerinde aromatik değeri bulunan güçlü antioksidan biyolojik alt yapısı olan mor reyhandır. 3 yıl önce Tarım Bakanlığı’na tıbbı aromatik bitkiler kategorisinde sunduğumuz ar-ge projemiz kabul edilmişti. Proje İnönü Üniversitesine araştırmaların devam edilmesi için kaynaklarıyla birlikte devrildi,araştırma devam ediyor.Katma değeri yüksek ürünler kategorisin de reyhan dan ürüne dönüştürme projesi kapsamında ilk olarak çay ürünü elde ettik ve şuan da piyasaya arz ettik,talepte bulunan vatandaşlarımız sanal alemde istedikleri zaman ürünümüze ulaşabilir” diye konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...