Elazığ'daki 61 sanıklı FETO çatı davası

Elazığ'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) aralarında sözde sıkıyönetim komutanı olarak atanan bir generalin de bulunduğu 61 asker hakkında açılan davanın üçüncü duruşması başladı.

Elazığ'daki 61 sanıklı FETO çatı davası Güncel

FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz hain darbe girişiminde Elazığ’a sözde sıkıyönetim komutanı olarak Tunceli Hozat 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdulkerim Ünlü atanmıştı. Darbe girişiminin baş aktörlerinden olan ve tutuklu bulunan TSK’nın Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ten yüz yüze sıkıyönetim görevini aldığını itiraf eden Ünlü’nün gözaltına alınmasının ardından üzerinden çıkan notta görev yapacak kişilerin yer aldığı liste ordu evinde bulunmuştu. Bunun üzerine darbe girişimi nedeniyle Ünlü ile birlikte 2’si albay, 3’ü binbaşı toplam 61 askeri personel tutuklanmıştı. Davanın üçüncü duruşması, Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Elazığ TSO’daki ek duruşma salonunda görüldü. Duruşmaya 57’si tutuklu, 2’si tutuksuz 59 sanık katıldı. Tutuksuz yargılanan 2 sanık ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada etkin pişmanlıktan yararlanan tanıkların ifadeleri doğrultusunda sanıkların ek ifadeleri alındı.

Etkin pişmanlıktan faydalanan G.T.’nin verdiği ifade doğrultusunda ifade veren Binbaşı A.İ.G, “G.T., 1992 yılında yaşadığım mahalleden tanığım bir çocuktu. G.T. askeri liseyi kazandığı zaman orada muhabbetimiz oldu. Kendisiyle bir yapı içerisinde tanışmadık” dedi.

Sanıklardan M.S. ise, “C.D. ile 2015 yılında beraber kurs gördük. Bana iftira atmıştır. Bu FETÖ’cülerin FETÖ’cüleri kurtarmak için attığı iftiradır” diye konuştu.

Sanıklardan O.Ç.G, “R.Y. devrem olur. Kendisi etkin pişmanlıktan yararlanmak için bana iftira atmıştır” dedi.

Duruşmaya bazı sanık ve avukatlarının da dinlenmesinin ardından ara verildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...