Büyükşehir baca yangınlarına karşı vatandaşları uyardı

Kış mevsimiyle birlikte ısınmak için kullanılan soba, kalorifer ve doğalgaz yakımı, yangın ve zehirlenmelere karşı vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

Büyükşehir baca yangınlarına karşı vatandaşları uyardı
Malatya
Kış mevsimiyle birlikte ısınmak için kullanılan soba, kalorifer ve doğalgaz yakımı, yangın ve zehirlenmelere karşı vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı yapılan açıklamada, bilgisizliğin yanı sıra yanlış kullanım ve ihmal yüzünden, soba, şofben ve baca zehirlenmelerinin kış aylarında daha çok yaşandığı hatırlatılarak, gerekli bakım ve tedbirlerin alınmasıyla birlikte, can ve mal kayıplarının en aza indirilebileceği ifade edildi. Baca temizliği ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığından gerekli bilgilerin alınabileceği belirtilen açıklamada “Bacalarda gerekli temizlik yapılmaması sonucunda bacaların tıkanması nedeniyle ortaya çıkan yangınlar, mal ve can güvenliğimizi tehdit etmektedir. Kış aylarında sıklıkla rastladığımız baca yangınları, ev ve çatı yangınlarına da sebebiyet vereceğinden bacalar mutlaka temizletilmelidir. Bu nedenle olabilecek tehlikelere karşı, baca temizliğinin düzenli olarak uzman kişilerce yapılması, ısınma amaçlı kullanılan kömür sobalarının usulüne uygun olarak yakılması, yatmadan önce kömürlü sobaların söndürülmesi, sobalara çok fazla kömür atılmaması, kaliteli kömür kullanılması ve özellikle rüzgârlı havalarda sobalara yakıt eklemesi yapılmaması gerekmektedir. Doğalgaz kullanılan binalarda ise hava menfezlerinin kapatılmaması, gaz kokusunun hissedildiği an itibari ile vananın kapatılması, kapı ve pencerelerin açılarak ortamın havalandırılması, yanıcı maddelerin kullanılmaması, elektrik düğmesi - şalter açıksa kapatılmaması, kapalıysa açılmaması, bütün gaz armatürlerin kapatılması, sigara içilmemesi gerekmektedir. Baca temizliği yaptıracak vatandaşlarımızın, İtfaiye Dairesi Başkanlığından yetki alan firmalara baca temizliği yaptırmaları kalite, güven ve garanti açısından önem arz etmektedir” denildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...