180 girişimci’nin 57’si esnaflığa başladı

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası ve KOSGEB işbirliğinde 'Uygulamalı Girişimcilik' kurslarını tamamlayarak sertifikalarını alan 180 girişimcinin 57’si esnaflığa başladı.

180 girişimci’nin 57’si esnaflığa başladı Güncel

2015 Yılı’nın 3. ayında başlayan 'Uygulamalı Girişimcilik' kurslarının 6 etabında toplamda 180 kursiyer 9 gün süren eğitimler sonunda düzenlenen sertifika töreni ile sertifikalarını almışlardı.9 ay gibi kısa bir sürede 180 girişimcinin yaklaşık % 30’u Elazığ ‘da 28 faklı esnaf dalında esnaflığa başladı.

Girişimci esnafların, esnaflığa başladığı sektör ve kaç kişi olduğu şu şekilde; Konfeksiyon İmal ve Satıcılığı 7, berber kuaför ve güzellik salonu 7,lokantacı 6, bakkal ve şarküteri 4, perde ve mefruşat imal ve satıcılığı 3, oto kaporta boya 3, kozmetik imal ve satıcılığı 2, gelinlik imal ve satıcılığı 2, iç çamaşırı imal ve satıcılığı 2, pvc kapı ve pencere imal ve satıcılığı 2, araç tamirciliği, ayakkabıcılık ve kunduracılık, baharatçı ve aktarıcılık, bebek ve çocuk giyim imal ve satıcısı, Çamaşırhane, çiçekçilik, danışmanlık hizmetleri, dijital matbaa, elektrik ve elektronik iletişim araçları, fırıncılık, fotoğrafçılık, galerici, inşaat malzemeleri, kantincilik, mühendislik bürosu, organizasyon, otelcilik, tekstil mal. İmal ve satıcılığı ve zücaciye dalında da 1 kişi esnaflığa başladı.

BAŞKAN ULAŞ: “GİRİŞİMCİ VATANDAŞLARIN ESNAFLIĞA BAŞLAMASI BİZLERİ MUTLU EDİYOR”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mitat Ulaş, 9 ay gibi kısa bir sürede 180 girişimci vatandaşın 57 tanesinin esnaflığa başlaması kendisini ve yönetimini çok mutlu ettiğini söyleyerek açıklamasına şu şekilde sürdürdü:

“Bizler göreve geldikten itibaren hizmetlerimiz arasında olan KOSGEB Girişimcilik Kurslarında 6 grup halinde verdiğimiz eğitimlerden 180 girişimci kardeşimiz, eğitim aldıktan sonra odamız tarafından sertifikaları verildi. Oda olarak verdiğimiz kursları tamamlayan 180 girişimci kardeşimizden 57’si işletmeleri açarak esnaflığa başladı bundan dolayı şahsım ve Tuhafiyeciler Esnaf Odası Başkanlığı olarak  son derece mutlu olduk. İlimiz her geçen gün büyüyor gelişiyor. Biz ilimize nasıl katkı sağlarız düşüncesiyle Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odamızın üzerine düşen bütün görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.

BAŞKAN ULAŞ’TAN ESNAFLARA MÜJDE
Başkan Ulaş: “Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası ve KOSGEB işbirliğinde 'Uygulamalı Girişimcilik' kurslarımız devam edecek. Ayrıca odamıza kayıtlı üyelerimiz ve onların yanında çalışan personellere; pazarlama, satış, diksiyon gibi eğitimlerde vermeye başlayacağız” diye konuştu.

Girişimcilik Kurslarına aldıkları kişilerde 2 kısası önemsedikleri Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mitat Ulaş açıklamasına şu şekilde sürdürdü:
“Eğitim alacak vatandaşlarımızın öncelikle ilimizin ekonomisine katkı sağlaması çok önemsiyoruz. Girişimci kardeşlerimizden iş yerini hemen açacak kişileri kursumuza alıyoruz. Çünkü sertifikamızı alan kardeşlerimiz bu sertifikayı bir okul diploması gibi değil bu sertifikayı alan kardeşimiz, eğitim sonunda iş yerini açtıktan sonra Devletimizin vermiş olduğu 30.000 TL’den faydalanma şansı vardır. Bizlerde kursiyer seçerken bu şartlara çok dikkat ediyoruz. Eğitimini tamamlayarak sertifikayı alan vatandaşlarımız, iş yerinin faaliyete başlamasından sonra maliye ve oda kaydını yaptıktan sonra bir danışman aracılığıyla projesini çizdikten sonra KOSGEB’e başvurarak 30.000 TL’nin alabilecektir” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom