Askerlerin çektiği kısa film hadis yarışmasında birinci oldu

Konya’da düzenlenen '1 Hadis 1 Film' yarışmasında bu yıl birincilik ödülünü jandarma karakolunda görev yapan askerlerin kendi imkanlarıyla çektiği 'Nöbet' isimli kısa film aldı.

Askerlerin çektiği kısa film hadis yarışmasında birinci oldu Genel

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi’nin organizasyonu ile bu yıl 3.’sü gerçekleştirilen “1 Hadis 1 Film" Kısa Film Yarışmasında dereceye girenler ödüllendirildi. Peygamber Efendimizin (S.A.V) hadislerini ve hayatını farklı pencerelerden yorumlamak, anlamak ve anlatabilmek amacıyla düzenlenen yarışmanın jüri üyeleri arasında yapımcı-oyuncu Necati Şaşmaz, Diriliş Ertuğrul dizisinin senarist ve yapımcısı Mehmet Bozdağ, oyuncu Ayberk Pekcan, oyuncu Cahit Kayaoğlu ile üniversitelerden akademisyenler yer aldı.

"ŞEHİT DÜŞEN ASKERİN YAŞADIKLARI ANLATILDI"

100’e yakın kısa filmin katıldığı yarışmada, Elazığ İl Jandarma Komutanlığına bağlı Kovancılar ilçesi Okçular Jandarma Karakolunda vatani görevlerini yapan askerlerin komutanlarından izin alarak çektikleri ‘Nöbet’ isimli film birinci seçildi. Karakoldaki askerlerin oynadığı ve kendi imkanlarıyla çektiği film nöbet sırasında kalp krizi geçirerek şehit düşen bir askerin yaşadıklarını anlatılıyor. Filmde askerin şehit düşmesi sonrası silah arkadaşlarının Kur’an-ı Kerim’den ayetler okuyarak, dolabında yazan, “Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur; ‘Bir gün ve bir gece nöbet tutmak, bir ay oruç tutup geceleri namaz kılmaktan daha hayırlıdır. Şayet (kişi nöbette) ölürse yapmakta olduğu işin sevabı devam eder ve kabirdeki sorgu meleklerine karşı güven içinde olur” hadisiyle sona eriyor.

BAŞKAN ALTAY: "HADİS İNKARCILARININ OLDUĞU BİR DÖNEMDE BU YARIŞMAYI DÜZENLEMEKLE MUTLULUK DUYUYORUZ"

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay törende yaptığı konuşmada, Efendimizin (S.A.V) hadislerini daha çok toplumla buluşturacak bir yöntem izlediklerini söyledi. Başkan Altay, “Özellikle günlerde hadisler konusundaki polemikler, hatta daha net ifade ile hadis inkarcılarının olduğu bir dönemde böyle önemli bir konuyu işlemekten büyük bir mutluluk duyuyoruz” dedi.

Filmin yapımcısı ve yönetmeni Jandarma Uzman Jandarma Çavuş Mehmet Rüştüoğlu, birincilik ödülünü yarışmayı düzenleyen Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın elinden aldı. Birinciye yaklaşık 20 bin lira değerinde profesyonel fotoğraf makinesi hediye edildi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...