Elazığ'dan kısa kısa

17 Kasım 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ BELEDİYESİ, YAPEX FUARI’NDA
Elazığ Belediyesi, Harput’un restorasyon projelerinin tanıtımını sağlamak amacıyla 23. Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı’na katılıyor. 

Elazığ Belediyesi KUDEB öncülüğünde, 18-21 Kasım tarihleri arasında AntalyaExpo Center’da düzenlenecek uluslararası Yapex Yapı ve Restorasyon Fuarı’nda açacağı stantla, Harput’un tarihi ve kültürel mirasının geleceğe taşınması amacıyla gerçekleştirilecek restorasyon çalışmaları projelerini görücüye çıkaracak. 

KUDEB aracılığıyla oluşturulan restorasyon projeleri, hazırlanan görsel sunumlarla Türkiye'nin en büyük restorasyon fuarında sergilenerek, kültürel mirasın geniş kitlelere tanıtımı hedefleniyor. 


ELAZIĞ'DA ‘ÇINARALTI GENÇLİK ŞÖYLEŞİLERİ’ DÜZENLENECEK
Kredi ve Yurtlar Kurumu Elazığ İl Müdürlüğü ile Elazığ Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri, “Çınaraltı Gençlik Söyleşileri” kapsamında kültürel etkinlik düzenlenecek.

“Çınaraltı Gençlik Söyleşileri” kapsamında, Elazığ'ın yetiştirdiği önemli edebiyat ve kültür adamı Ahmet Kabaklı anılacak. Genç nesillere, medeniyet ve kültürün oluşmasında katkıları bulunan değerli şahsiyetleri tanıtma ve anlamaya yönelik etkinlikler dizisi, 25 Kasım 2015 çarşamba günü başlayacak. Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Yakup Yıldız, bu etkinlikler vesilesiyle KYK yurtlarında kalan gençlerimize kendi kültürlerini ve değerlerini yakından tanıtmayı amaçladıklarını belirtti. Ahmet Kabaklı’nın yazarlık yanında Türk düşünce hayatında da derin izler bırakan, milli kültürüne ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi yönünde hayatının son günlerine kadar fedakarca çalışmalar ortaya koyduğunu ifade eden Yıldız, eserleri ve fikirleriyle iz bırakan Kabaklı Hoca’yı anmayı bir vefa olarak gördüklerini söyledi.

Yıldız, 25 Kasım 2015 Çarşamba günü saat 19.00’da Belediye Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılacak Ahmet Kabaklı Anma programına herkesi davet ettiklerini kaydetti. 

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla gerçekleştirilecek olan “Ahmet kabaklı Anma” paneline Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Ayaz, Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Cemil Turgut ile Keban Halk Eğitim Müdürü Cemil Kabaklı konuşmacı olarak katılacak.


COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ TANITILIYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde ilgili tüm kamu kurumlarının ve STK’ların katılımlarıyla Ankara ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde “Coğrafi Bilgi Teknolojileri ile Akıllı Kentlere Doğru” teması ile kutlanacak.  

İki gün sürecek olan etkinlikte Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemleri” ve “Ulusal Kent Bilgi Sistem Standartları”nın Türkiye’de hayata geçirilmesi amacıyla 20/03/2015 tarihli Resmi gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Ulusal Coğrafi Bilgi Sistemlerinin Kurulması ve Yönetilmesi Hakkındaki Yönetmelik” hükümlerinin tüm paydaşlarca daha iyi anlaşılabilmesi ve uygulamalara aktarılabilmesi de tüm yönleriyle ele alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bulut teknolojilerini kullanarak kurdurulan, yerel yönetimler için bir yatırım projesi olmakla beraber aynı zamanda bir tasarruf projesi olma niteliği taşıyan "Bulut Kent Bilgi Sistemi"nin açılış ve imza töreni, 21 Ekim Çarşamba günü İstanbul Grand Cevahir Otel'de Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in de katılımıyla gerçekleşmişti.

BULUT KENT BİLGİ SİSTEMİ
Tüm yatırım giderleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından karşılanan, Elazığ, Ardahan ve Kayseri Talas Belediyeleri ile Kırşehir'in tamamında pilot çalışması yapılan Bulut Kent Bilgi Sistemi, Aksaray, Amasya, Bayburt, Çankırı, Çorum, Bolu, Düzce, Erzincan, Kütahya, Sivas ve Yozgat Belediyeleri ile Malatya'nın Battalgazi ve Yeşilyurt, Samsun'un Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy Belediyeleri'nde de yaygınlaştırılması hedefleniyor. Düzce'de de uygulanacak olan "Bulut Kent Bilgi Sistemi" ile vatandaş için daha nitelikli ve hızlı hizmet döneminin kapıları açılıyor. Bulut Kent Bilgi Sistemi kapsamında  öncelikle saha çalışması ve arşiv sayısallaştırması  karar destek sistemi kurulacak. Bina, ruhsat, mekansal plan, altyapı ve diğer ilgili veriler sistemde yönetilecek şekilde ücretsiz olarak toplanacak ve bütünleştirilecek.  Yapılacak bu çalışmalar kapsamında yerel yönetimler tarafından vatandaşa sunulan hizmetin kalitesi ve hızı artacak. Yerel yönetimlerin iş süreçleri iyileştirilecek. Milli kaynaklarla geliştirilen yazılım, lisans maliyetlerini ortadan kaldıracak. Tekrarlı veya atıl donanım alımlarının önüne geçilecek. Bilişim personeli maliyetleri asgariye indirilecek. Gelir takibi ve tahsili kolaylaştırılacak, yerel yönetimlerin kaynakları arttırılacak. Bulut Kent Bilgi Sistemi'nin ülke genelinde yaygınlaştırılmasıyla yıllık 400 milyon TL tasarruf sağlanması hedefleniyor.


HARPUT MEZARLIĞI’NA POLİS ŞEHİTLİĞİ YAPILIYOR
Elazığ Belediyesi, tarafından Harput Mezarlığı’nda “polis şehitliği” yapımına başlandı.

Konuyla ilgili Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Daha önce Asri Mezarlığında 500 m2 alana yapılması düşünülen “Polis Şehitliği” 05.11.2015 tarihli Elazığ Belediye Meclis Kararı ile Harput Mezarlığı’nda 1,5 dönümlük alana yapılması kararı alınmıştı”.

Açıklamada, “Asri Mezarlığı’na yapılması düşünülen 500 m2 “Polis Şehitliği’nin küçük olacağı düşünülerek alınan kararla Harput Mezarlığı’nda 1,5 dönümlük alana yapılması kararı alınmasıyla “Polis Şehitliği’nin yapımına başlandığı” ifade edildi.


ANADOLU HARPUT KADINLAR FUTBOL TAKIMI
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kadınlar 3. Lig 8. Grup'ta mücadele eden Siirt Kadınlar futbol takımı deplasmanda karşılaştığı Elazığ Anadolu Harput Kadınlar futbol takımını 7-0 yendi.  

Siirt Kadınlar Futbol Takımı Antrenörü Zeki Eren, ligin ilk maçını Siirt'te oynadıkları Muş Yağmur Spor'u 5-0'lık skorla yendiklerini, deplasmanda karşılaştıkları Elazığ Anadolu Harput Kadınlar futbol takımını da 7-0'lık skorla yenerek ligdeki iddialarını sürdürdüklerini söyledi. Maddi imkansızlıklardan dolayı ligde transfer yapamayan tek takım olduklarını aktaran Eren, "Ligde çok kaliteli ve iyi transferler yapmış takımlar olmasına rağmen bizim kadar iddialı değiller. Hiçbir transfer de yapmadık. Ancak çok genç ve idealist bir takımımız var. Tek hedefimiz var o da şampiyon olarak bir üst lige çıkmaktır. Çünkü bu bölgede çok yetenekli cevherler var. Biz de bu yetenekli kızlarımızı keşfetmeyi hedefliyoruz" dedi.


ALPARSLAN KUYTUL ELAZIĞ'DA KONFERANS VERDİ
Kuytul, Elazığ’da verdiği Karanlıktan Aydınlığa konulu konferansında ise şöyle konuştu:
"İslam dışı düzenler karanlıktır, bu anlamda karanlık bir değil birden fazladır. Böyle karanlık düzenler aslında birer tağuttur. İşte Allah (cc) insanoğluna peygamberler göndererek, vahiyle terbiye ederek karanlıklardan kurtarmak istemektedir.

Akıl, vahiyle süslenilmesi gereken bir nurdur. Çünkü akıl, tek başına doğruyu bulma kabiliyetine sahip değildir. Keza vahiy de öyledir. Vahiy de akılla süslenmesi gereken bir nurdur. Akıl ve vahiy birbirinden ayrı düşünülemez. Akıl ve vahiy bir araya geldiği zaman insan doğruyu yanlıştan ayırt edebilir.

Şirk bütün hayasızlık ve azgınlıkların temelidir. Şirk, fertleri ve toplumları karanlığa sevk eder. Bu karanlıklardan aydınlığa çıkmak ise ancak ve ancak tevhid ile mümkündür.

Allah insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için insanlara ‘oku’ emri ile hitap etmiştir. Hakikatte İslam insanları okumaya ve düşünmeye sevk eder. Şirk ise zihinleri bulundırarak insanların düşünme ve anlama kabiliyetlerini köreltir.

İnsanın tağutları reddetmeyip şirke meydan okumadığı müddetçe aydınlığa çıkması mümkün değildir.Vahyin inşa ettiği toplumlar bu karanlıklardan kurtulmuş aydınlığa kavuşmuştur. Bu şekilde medeni olmuştur. Bunun zıddı karanlıktır. Batı medeniyetinin bugünkü hali bu karanlığın bir örneğidir. Aydınlık medeniyetlerde, maddeye değil manaya kıymet verilmektedir. Karanlığın hüküm sürdüğü medeniyetlerde ise maddeye önem verilmektedir.

Allah (cc)’ın göndermiş olduğu hayat kaynağı kitap, Kur’an-ı Kerim, varken kendi başına kanunlar koymaya çalışmak Allah’a meydan okumaktır. Kim Allah’a meydan okursa sonu hüsrandır."

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom