Çağrı merkezi çalışanlarına 'Stres' semineri

Elazığ'da, özel bir çağrı merkezinin çalışanlarına 'Stres' semineri verildi.

Çağrı merkezi çalışanlarına 'Stres' semineri Güncel

Medical Park Elazığ Hastanesi tarafından özel bir çağrı merkezinin çalışanlarına ‘Stres’ semineri verildi. Psikolog Çağla Gül, çağrı merkezi çalışanlarına stres konusunda bilgiler aktardı.

Çağrı merkezi çalışanlarına iş yeri stresi, stresle baş etme konusunda bilgi verdiklerini belirten psikolog Çağla Gül, “Çağrı merkezinde çalışan arkadaşlarla paylaştığımız teorik bilginin yanı sıra bazı uygulamalı çalışmalar gerçekleştirdik. Ekip çalışmasında iletişimde kalma noktasında bilgilerde verdik. Ekibini tanıma,yöneltme,fark etme ve kendini tanıma yönetme fark etme,kendini iyi hissetme çalışmalarının üzerinde durduk. Bu gibi çalışmaların birçok kurumda gerçekleştirilmesi kanaatindeyim. Çünkü çalışma hayatında ciddi streslerle karşı karşıya kalıyoruz. Baş etme yöntemlerini bilmediğimiz takdirde ruhsal anlamda problemler yaşama ihtimalimizin de oransal olarak yükseldiğini düşünüyorum” dedi.

Psikolog Çağla Gül tarafından verilen seminere Hastane Kurumsal İletişim Müdürü Esin Yamaç Erten, Hastanenin Anlaşmalı Kurumlar Sorumlusu Ruşen Çınar ve çağrı merkezi çalışanları katıldı.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...