Sivas’ta soğuk havada ’basma tor’ ile balık avı

Sivas'ta amatör balıkçılar soğuk havaya aldırış etmeden Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ta 'basma tor' yöntemiyle balık avlıyorlar.

Sivas’ta soğuk havada ’basma tor’ ile balık avı
Sivas
Sivas’ta amatör balıkçılar soğuk havaya aldırış etmeden Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak’ta ’basma tor’ yöntemiyle balık avlıyorlar.

Hava sıcaklığının eksi 10 dereceye kadar düştüğü Sivas’ta amatör balıkçılar, Kızılırmak’a giderek balık avlamaya çalışıyor. Genellikle kış aylarında kullanılan ’basma tor’ yöntemiyle balık tutmaya çalışan amatör balıkçılar soğuk havaya aldırış etmeden balık tutmanın keyfini yaşıyor.

Olta balıkçılığı yapan 54 yaşındaki Ekrem Kılıç Aksaraylı olduğunu kendi memleketinde böyle bir sistemin kullanılmadığını ve İç Anadolu’dan başka bir yerde de ’basma tor’ yöntemiyle balık avlandığını görmediğini söyledi.

’Basma tor’ yöntemini kış aylarında kullandıklarını anlatan Kılıç, "Diğer oltadan farkı iğneli oltada tek iğne var, bunu suya koyuyorsun üzerinde yem falan yok balığın geldiği zaman balığı alıyorsun. Yemli veya tuzaklı bir sistemi yok. Kış ayların da Kızılırmak’ın bir kısmı buz oluyor ve biz buzu ’basma tor’un sığacağı şekilde kesiyoruz. Buzu kestikten sonra da buzun üstünde avlanıyoruz. Havanın soğuk olmasına rağmen üşümüyorum" dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...