'Tavan fiyat uygulamasına evet, zamlara hayır'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması hakkında açıklamalarda bulundu.

'Tavan fiyat uygulamasına evet, zamlara hayır' Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının 2018’de de devam edeceğin yönündeki açıklamasının esnaf ve sanatkâra rahat bir nefes aldırdığını ancak zamların üzdüğünü belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “2017 Nisan ayında başlayan zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının yılsonu itibariyle bitecek olmasının 2018 başından itibaren çok büyük fiyat artışlarına sebep olacağını öngörüyorduk. Dolayısıyla talebimiz üzerine bu uygulamanın 2018’de de devam etmesi esnafımıza rahat bir nefes aldırdı. Ancak, sigorta şirketlerinin 240 milyonluk zararı nedeniyle 2018 başında primlerin bir sefere mahsus olmak üzere yüzde 5 artması yerine sigortasız araçların tespit edilerek bunlara sigorta yaptırılması daha olumlu olurdu. Böylelikle bu zamma ihtiyaç kalmaz ve mevcut sigortalı araçların primi azalırdı. Öte yandan antika, hurda ve benzeri nedenlerle trafiğe çıkmayıp garajda bekletilen araçlar için sigorta yapılmamalı” dedi.

“SİGORTASIZ ARAÇLAR KAYIT ALTINA ALINIP SİGORTALANMALI”

Sigortasız araçlarda yalnızca otomobil, kamyonet ve traktörlerin sigorta prim kaybının 4 milyara yakın olduğunu vurgulayan Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sigortasız araç sayısı geçen yıla göre 1 buçuk milyon artarak 7,9 milyon oldu. Tavan fiyat uygulamasının önümüzdeki yıl da devam etmesi esnafı rahatlatır ancak sigortasız araçların tespiti ve sigortalanması da oldukça önemli. Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) verilerine göre 7,9 milyon sigortasız aracın 2,9 milyonu otomobil, 1,1 milyonu kamyonet, 1,1 milyonu ise traktör. Yaptığımız hesaplara göre yalnızca sigortasız otomobillerin yüzde 10’u sigortalı yapılsa elde edilecek prim sigorta şirketlerinin zararını karşılıyor. Sadece bu üç kategorideki sigortasız araçların prim kaybı 3 milyar 772 milyon lira. Bu araçların tespitlerinin yapılması tavan fiyat uygulamasının devam etmesi kadar önemli” diye söyledi.

“ZAMLAR ENFLASYONUN ÜZERİNDE OLMAMALI”

Zorunlu trafik sigortası primlerinin yeni düzenleme ile her ay yüzde 1,5 oranında arttığına dikkati çeken Palandöken, “Zorunlu trafik sigortası primleri her ay yüzde 1,5, yılda da toplamda yüzde 19,5 oranında artıyor. Bu artış zaten enflasyonun çok çok üzerinde. Bir de yüzde 5 artış olması adil değil. Diğer taraftan trafikteki 7,9 milyon sigortasız araç, hem esnafa hem sigorta şirketlerine hem de devlete yük oluyor. Sigortasız araçların karıştığı kazalarda zarar gören kişilerin sigorta güvencesinden mahrum kalmaması ve bedeni zararların giderilmesi için devlet tarafından kurulan güvence hesabından bu yıl 256 milyon lira ödendi. Dolayısıyla sigortasız araçların tespit edilerek sigortalanması devletin yükünü azaltacağı gibi aynı zamanda sigorta şirketlerinin kârını artıracak, esnafın ödediği primlerin de düşmesine neden olacak” şeklinde konuştu.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...