Elazığ'ın stratejik gürültü haritası çıkarıldı

Elazığ Belediyesi, şehrin gürültü haritasını hazırlayarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına sundu.

Elazığ'ın stratejik gürültü haritası çıkarıldı Güncel

Elazığ Belediyesi ‘Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği’ gereği, nüfusu 100.000’in ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 1000 kişinin üstünde olan yerleşim alanları için stratejik gürültü haritası hazırlanması ve gürültüye maruz kalan kişi, konut, okul, hastane sayısının belirlenmesi yönündeki çalışmalarını tamamladı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan sözleşme ile 15 ili kapsayan “Yerleşim Alanlarının Stratejik Gürültü Haritasının Hazırlanması Projesi” doğrultusunda, Elazığ Belediyesi sınırları içerisinde yer alan karayolları, demiryolları, eğlence yerleri ve endüstri tesislerinden kaynaklanan Stratejik Gürültü Haritalama çalışmaları tamamlanarak, Bakanlık onayına sunuldu.

Stratejik Gürültü Haritası, belirli noktalarda yapılan anlık ve günlük ölçümler, kavşaklardaki araç sayımları ile birlikte 3 zaman dilimdeki trafik yoğunluğu tespiti, demiryolları, eğlence ve sanayi bazındaki ölçümler doğrultusunda hazırlandı.

Hazırlanan gürültü haritaları, sorunlu alanların belirlenmesinde ve kontrol tedbirlerini içeren eylem planlarının hazırlanmasında kullanılacak. Kurum, kuruluş ve vatandaşların erişimine de sunulacak olan Stratejik Gürültü Haritası, Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği gereğince hazırlanması gereken eylem planlarına da ışık tutacak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom