Tunceli’de geleneksel "Gağan" kutlaması

Tunceli'de yeni yılın erken kutlanması anlamına gelen Gağan etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Vali Sonel de vatandaşlarla halay çekti.

Tunceli’de geleneksel Tunceli
Tunceli’de yeni yılın erken kutlanması anlamına gelen “Gağan” etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Vali Sonel de vatandaşlarla halay çekti.

Tunceli Belediyesi öncülüğünde yeni yıl öncesi "Gağan" kutlaması programı düzenlendi. Tunceli Valisi ve Belediye Başkan Vekili Tuncay Sonel’in talimatlarıyla gerçekleştirilen etkinlikte, belediye hizmet binası önünde lokma duası verildi. Gerçekleştirilen etkinlikte lokma dağıtıldıktan sonra halay çekildi. Vali Sonel de etkinlikte vatandaşlarla birlikte halay çekti.

Etkinlikte konuşan Vali Tuncay Sonel, “Yeni yılın Tunceli halkımıza huzur, güzellik getirmesini diliyorum. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyen hainlere de fırsat vermesin” dedi.

Gağanın tanımını yapan Alevi dedesi Mehmet Halis ise, “Alevi inancına göre, yeni yılın hayırlı olması, bereketli olması, dileklerin kabulü, muratların hasılı için bizler yeni yılı güzellikle, birlikle, lokma ile, barış ile, dua ile karşılarız. Bu yeni yılın insanlığa, ülkemize barış getirmesi dileğiyle cümlenize aşk-ı niyaz ederim” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Sonel ve beraberindekiler, daha sonra esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...