İdrar enfeksiyonlarına dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, idrar yolu enfeksiyonları konusunda uyardı.

İdrar enfeksiyonlarına dikkat
Erzurum
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Evrim Aksoy, idrar yolu enfeksiyonları konusunda uyardı.

"Yanma, tuvalete gitmek için acili yet, sık idrara çıkma, bel ağrısı gibi sorunlar yaşıyorsanız idrar yolu enfeksiyonunuz olabilir" diyen Op. Dr. Evrim Aksoy, "İdrar yolu enfeksiyonlarının belirtileri özellikle sıklıkla karşılaşırsanız acı verir ve can sıkıcı olur. Bakteriler sebebiyle kadınların bu sorunla karşılaşmaları daha olasıdır, çünkü dışkıdaki bakteriler mesaneye bağlanan tüple temas edebilir. Antibiyotikler genellikle idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılırken, bakterileri uzak tutmak için önlem almaya da başlayabilirsiniz" dedi.

Bol su içmenin çok önemli olduğunu kaydeden Op. Dr. Evrim Aksoy, "Bir idrar yolu enfeksiyonunu önlemenin en iyi yolu sık sık kendinizi rahatlatmaktır. İdrarı tutmak vücudunuzun bakterilere maruz kalma süresini uzatır, dürtü hissettikten sonra çabucak tuvalete gitmek en iyisidir. Özellikle tuvalete çıktıktan sonra tüm genital bölgeyi önden arkaya doğru silmeyi unutmamalısınız. Önden arkaya sildiğinizde, bakterilerin üretra içine girmesi daha az olasıdır. Cinsel ilişki öncesi kendinizi temizlemek için sabun ve su kullanın. Cinsel ilişki sonrasında ise idrar yoluna giren bakterileri atmak için tuvalete çıkın. Deodorant spreyler ve diğer tahriş edici dişil ürünleri kullanmayın. Hipoalerjik sabun ve su güvenli olduğu kadar etkilidir de. Sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu sorunu yaşıyorsanız yardımcı olup olmadığını görmek için başka bir doğum kontrolü yöntemini denemeyi düşünün. Menopozdan sonra, birçok kadın düşük östrojen sebebiyle vajinal kuruluk yaşar. Bu idrar yollarını enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirir. Eğer menopoz geçirdiyseniz ve sık idrara çıkıyorsanız, östrojen vajinal krem hakkında doktorunuza danışın. Bu tedavi vajinanın pH faktörünü dengelemeye yardımcı olabilir" ifadelerini kaydetti.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...