Vali Zorluoğlu’ndan Ağın’a ziyaret

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ilçe ziyaretleri kapsamında Ağın’da denetleme ve incelemelerde bulundu ve 8 derslikli Mehmet Kemal Karabatak Ortaokulunun temel atma törenine katıldı.

Vali Zorluoğlu’ndan Ağın’a ziyaret Güncel

Vali Zorluoğlu ilçeye gelişinde yapımı tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Ağın Karamağara Köprüsünde İlçe Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu, idari ve askeri erkan tarafından karşılandı. Köprüyü inceleyen Vali Zorluoğlu ve beraberindeki heyet daha sonra Ağın Kaymakamlığı tarafından Badem Adası’nda kurulan iskele ve sosyal tesisleri gezerek bilgi aldı.

Hayırsever Karabatak’tan Ağın’a Ortaokul
Ağınlı Hayırsever İşadamı Mehmet Kemal Karabatak tarafından yapılan bağışla Ağın’a kazandırılacak olan 8 derslikli Mehmet Kemal Karabatak Ortaokulu’nun temeli Vali Zorluoğlu ve beraberindeki heyetin katılımları ile atıldı.

Temel atma töreni Saygı Duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve folklor ekibinin gösterileri ile başladı. Törende ilk konuşmayı yapan hayırsever Mehmet Kemal Karabatak memleketi Ağın’a bir eğitim kurumu kazandırmaktan dolayı mutlu olduğunu kaydetti.

Kaymakam Mehmet Fatih Yakınoğlu ise konuşmasında Ağın’ın eğitim düzeyi yüksek bir ilçe olduğuna dikkat çekerek, bugünün Ağın’a yapılan köprünün açılışından buyana en mutlu günü olduğunu ifade etti. Yakınoğlu hayırseverlerin katkıları ile yapılacak diğer eğitim yatırımlarını şu şekilde anlattı; “Okulumuz 8 derslikli olup yüksek bir kamu hizmeti standardıyla hizmet vermesi planlanmaktadır. Yeni ortaokulumuzun kullanıma başlamasıyla birlikte, mevcut ortaokul binasının da ilçe halk kütüphanesine dönüştürülecektir. Okulumuz 1.570.000 TL ile ihale edilmiş ve 2016-2017 eğitim öğretim döneminde hizmete açılması planlanmaktadır. Okulun araç, gereç ve diğer tefrişatı da İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce karşılanacaktır. Bağışlanan paradan geriye kalan 850.000 TL ve ek ödeneklerle Badem Adasına öğretmenevi ve sosyal tesis yapılacaktır. Söz konusu sosyal tesise Yusuf Karabatak’ın ismi verilecektir. Bu tesisin 2016 yılı ilkbaharında temelinin atılması hedeflenmektedir”.

Vali Zorluoğlu: Ağın Köprüsü İnci Gerdanlık Gibi
Karamağara Köprüsünün Ağın’a bir inci gerdanlık gibi yakıştığını açıklayan Vali Zorluoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Ağın’a ilk adım attığımızdan bu yana sizlerin güler yüzünü, gülen gözlerinizi gördük. Çok güzel bir karşılama ve misafirperverlikle bizleri karşıladınız. Benim Ağın’a ilk gelişim, etkilendiğimi söylemem lazım. Çok özel bir coğrafya, tabiat harikası bir ilçemiz. Köprü de çok güzel olmuş, Allah hayırlı etsin. Adeta bir inci gerdanlık gibi Ağın’a yakışmış. Yeni hükümetimiz kurulduktan kısa bir sonra resmi açılışını da gerçekleştireceğiz. Bugün bu temel atma için bir araya gelmemizi sağlayan Sayın Mehmet Kemal Karabatak Beyefendiye huzurlarınızda şahsım, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümetinin Elazığ’daki temsilcisi olarak şükranlarımı sunuyorum. Yine arsanın bağışçısı Emine Beşe Hanımefendiye de teşekkür ediyorum. İlçe Kaymakamı Mehmet Fatih Yakınoğlu’nu da bağışları ilçeye kazandırdığı için takdirname ile ödüllendirdiğimi ifade ediyorum”.

Vali Zorluoğlu: Hedefimiz Elazığ’da Tam Gün Eğitim
Konuşmasında Elazığ’daki eğitim alanındaki gelişmelere de değinen Vali Zorluoğlu hedeflerinin Elazığ’da tam gün eğitime geçilmesi olduğunu kaydederek, “Milli Eğitim alanında da önemli hedeflerimiz var. Bugün maalesef birçok okulumuzda halen ikili eğitim verilmektedir. 2023 yılına geldiğimizde ilimizde tam gün eğitime geçmeyi hedefliyoruz. Maalesef birçok okulumuzda halen çocukların ya sabah erkenden okula gittikleri yâda akşam geç saatlerde okuldan çıktıkları ikili eğitim uygulanmaktadır. Bunun sebebi fiziki imkânların yetersizliği ve derslik sayılarının azlığıdır. Dolayısıyla tam gün eğitime geçmeyi gerçekleştirmemiz için Elazığ’ın tamamında yeni okullar inşa etmemiz gerekmektedir. Şüphesiz devletimizin olanakları bunları yapmaya yeterlidir.  Ancak hayırsever vatandaşlarımızın desteği ve katkısıyla bu hedefi daha süratli gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Buradan Kemal Amcamız gibi bütün Elazığlıları Elazığ’a yatırım yapmaya davet ediyorum. Okulumuzun hayırlı olmasını, vatana hayırlı evlatlarımızın yetişmesini diliyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum”.

Temel atma programı Vali Zorluoğlu’nun Hayırsever Mehmet Kemal Karabatak ve Emine Beşe’ye plaketlerini vermesi ve temele ilk harcı atan butona basılması ile tamamlandı.

Vali Zorluoğlu ve daha sonra Ağın Kaymakamlığına geçerek Kaymakam Mehmet Fatih Yakınoğlu’ndan ilçe hakkında brifing aldı, ilçe esnaflarını ziyaret ederek vatandaşlarla sohbet etti, Ağın Belediyesine bir ziyaret gerçekleştirerek belediyenin faaliyetleri hakkında bilgi aldı ardından Kaymakamlık önünde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen badem fidanı dağıtımına katıldı.

Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıda muhtarların sorunlarını dinleyen Vali Zorluoğlu, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nda da denetlemelerde bulundu.

Son olarak Ağın Leblebisi imalatı yapan bir işletmeyi gezen Vali Zorluoğlu, leblebi imalatı hakkında işletme sahibinden bilgi aldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom