Adıyaman Üniversitesi bir ilke imza attı

Adıyaman Üniversitesi külliyelerdeki inşaat çalışmalarının hafriyat işlemlerinde yüzeydeki verimli toprağı ayırdıktan sonra hafriyata başladı.

Adıyaman Üniversitesi bir ilke imza attı
Adıyaman
Adıyaman Üniversitesi külliyelerdeki inşaat çalışmalarının hafriyat işlemlerinde yüzeydeki verimli toprağı ayırdıktan sonra hafriyata başladı.

Üniversite külliyesindeki inşaat alanlarındaki hafriyat çalışmaları öncesi yüzeyde bulunan 20-50 cm derinliğindeki verimli toprak (A Horizonu) iş makineleriyle itinayla toplanarak önce Verimli Toprak Değerlendirme Merkezinde (VTDM) bekletilip ardından da peyzaj alanlarında yapılacak olan çalışmalarda kullanılıyor.

Besi elementleri bakımından oldukça zengin olan A horizonunu yani üst tabaka verimli topraklar, ülkemizin çoğu bölgesindeki inşaat alanlarında heba edilirken Adıyaman Üniversitesinde ise bitkilerin daha verimli olması için uzman bir ekip tarafından değerlendiriliyor.

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, uygulanan çalışmanın önemine değinerek, “Ülkemizin birçok noktasındaki inşaat alanlarında toprağın en üst kısmı dediğimiz A horizonu heba ediliyor. İnsan eliyle yapılan bu kaybı önlemek ve Üniversitemizdeki bitki verimliliğini artırmak amacıyla böyle bir çalışma başlattık. 2011 yılından beri, Üniversitemiz içerisinde yapılan inşaat çalışmaları öncesinde yüzeyde bulunan 20 ila 50 santimetre arasındaki verimli toprağı alıp önce Verimli Toprak Değerlendirme Merkezimizde bekletiyor, ardından da peyzaj çalışmaları yapılacak olan alanlarda kullanıyoruz" dedi.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom | Malatya Haberleri - kayisihaber.com
Savcılığa hem site olarak hem de hizmet aldığımız firma olarak ayrı ayrı suç duyurusunda bulunduk. Siz illegal link eklemeye devam edin lütfen. Şimdiye kadar hep vazgeçersiniz diye sustuk. Gerekli işlemler avukatımız aracılığıyla başlatıldı. Şikayetimizi asla geri çekmeyeceğiz. Asla! ...