Çoban'dan önemli açıklamalar

Hazar STRATEJİK Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Bilal Çoban ''Teşvik Kanunu'' hakkında açıklamalarda bulundu.

Çoban'dan önemli açıklamalar Siyaset

Çoban;Elazığ ili olarak yeni düzenlenecek teşvik kanunun'da milletvekillerimizin en iyi şekilde ilimizi temsil etmesi lazım bu konuda biz Hazar Araştırmalar Merkezi olarak ne gerekiyorsa yapmaya hazırız'' dedi.

Bilindiği üzere ülkemizde bir seçim oldu ve bekletimiz ilimizden bir milletvekilinin bakanlıkla ödüllendirilmesini arzuluyorduk.Bu beklenti maalesef karşılanmadı tabi taktir hükümetimizindir. Fakat Elazığ'da yapılması gereken işler var bunlar aksatılmamalıdır ve ben teşvik kanunuyla ilgili bir düzenleme yapıldığı için bugün karşınıza çıktım.İlimiz milletvekillerine buradan destek olmak istiyoruz bakanlık olup olmaması  önemli değil onlar bizim milletvekillerimiz en iyi şekilde bizi temsil edeceklerdir.

Bildiğiniz  üzere daha önce  4.teşvik bölgesinde olan ilimiz daha sonra 6 bölgeye çıkarılan teşvik bölgesinde yine 4. bölgede kalmıştı ve yatırımlardan yeterince faydalanamamıştı.Bu teşvik kanunu 2016 yılında tekrar değişecek ve şuanda komisyonlarda  görüşülüyor. 1 Ay sonra çok geç kalınmış olacak,bir ay sonra biz teşvikte şuradayız  diye söylendiğinde yapacak bir şey kalmayacak.Devlet imkanları bitmiştir Elazığ güçlü bir şekilde temsil edilememektedir özel sektörün önünü açmamız lazım özel sektörünün önünde  böyle kanunlarla açacağız.

''ELAZIĞ OLARAK ŞİMDİDEN TEDBİR ALMAMIZ GEREKİYOR''
Bu teşvik kanununda vergi indirimi,sigorta indirimi elektrik, su gibi indirimlerden faydalandığımız bir paket ve bilindiği üzere son zamanlarda asgari ücrettin 1300 liraya çıkartılacak olması iş dünyasında bir tedirginliğe neden oldu,tedirginlikte şu;Cumhurbaşkanımızın işverenlere biraz az kar edin demesi maalesef ki iş verenleri kaygıya düşürdü,bu kaygı Ocak ayından itibaren çok şiddetli bir şekilde artacak ve ilimizde bundan çok etkilenecek.Bunun için Elazığ olarak şimdiden tedbir almamız gerekiyor.İş verenlerin beklentileri de şudur; ''Teşvik Kanun'dan daha fazla indirim istiyoruz'' diye şuanda hükumette masadadır bizimde Elazığ olarak masada olmamız gerekiyor.İlimiz milletvekillerinde bekletimiz bizi masada en iyi şekilde temsil etsinler çünkü ilimiz  4.bölgede, altı bölge kalırsa yine  bizim 4. bölgede en kötü ihtimalle 5. bölgede olmamız lazım.

''MİLLETVEKİLLERİMİZİN EMRİNDEYİZ''
Biz Sivil Toplum Örgütleri olarak, ilimiz milletvekillerine destek için buradayız ve hepimiz aynı gemideyiz hangi partiden olup olmaması önemli değil eğer bu teşvikte hak ettiğimiz yerde olmazsak, çok daha sıkıntılı bir süreç bizi bekliyor onun için teşvikte yeni düzenlemede mutlaka yer almamız gerekiyor yeni düzenlemeler içinde şimdi düğmeye basmamız lazım.Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak bu konuda bir rapor hazırladık.Yapılması gerekenleri iyi bir şekilde çalıştık hangi bölgede olmamız gerektiğinden tutun da bedelsiz arsa tahsillerine,bürokratik engellere,serbest bölge kurulmasıyla ilgili çalışmalardan alt yapı  çalışmalarına kadar neler yapılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde hazırladık. Bu raporu dört vekilimize göndermek üzere postaya vereceğiz vekillerimizi de bu konular da bilgilendireceğiz ve emirlerinde olduğumuzu da İfade ettik. Biz Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak ve sivil toplum kuruluşları olarak sayın vekillerimizin yanında olacağımızı ifade etmek isteriz.Mevcut yatırımcıları da gelecek olan yatırımcıları da rahatlatacak olan bu teşvik kanununda elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız ne yapılması gerekiyorsa milletvekillerimizle ortak hareket etmeye hazır olduğumuzu ve bir an önce Elazığ kamuoyunun,siz değerli basın mensuplarının ve bürokratlarımızın acilen bu konuyu ele alması lazım  1 aylık bir zamanımız var bu 1 ayı çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom