Elazığ'dan kısa kısa

30 Kasım 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ’IN LALELERİ, TRT GAP RADYOSU’NA KONU OLDU
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz TRT GAP Radyo’nun konuğu olarak, son dönemde Elazığ’da simgeleşen lalelerle, Belediye çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Başkan Yanılmaz göreve başladıkları günden itibaren şehri, etik, estetik ve ekonomik olma ilkeleri doğrultusunda yönettiklerini söyledi.

Şehrin estetiğinin önemine vurgu yapan  Başkan Yanılmaz, “Şehrin estetiğini, binaları, kaldırımları, parkları ile bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Bu doğrultudaki çalışmalarımız kapsamında şehrin dört bir yanını laleler, sümbüller ve nergislerle donatıyoruz. Geçen yıl Elazığ adeta lalelerle bütünleşti. Elazığ, lalenin çok yakıştığı illerden biri oldu. Aynı zamanda Arıcak ilçemizin sembolü Ters Laleyi de şehir merkezinde yetiştiriyoruz. Ters Laleler de şehrimize fazlasıyla yakışıyor. İnsanımız çevresine bakındığında gözünü yormayan, aksine huzur ve keyif veren görüntülerle karşılaşsın istiyoruz” diye konuştu.

Elazığ’ın kaliteli yaşanabilirlik noktasında ileri düzeyde bir şehir olmasını istediklerini belirten Yanılmaz, bu şehirde yaşayan herkesin mutlu olması ve keyif almasının kendilerinin önceliği olduğunu, bu yöndeki çalışmalarının devam edeceğini kaydetti.

Çalışmalarına ilişkin bilgiler de aktaran Başkan Yanılmaz, çalışmalarının ana ekseninde ‘Birlikte Yönetim’ ilkesi olduğuna dikkat çekerek, “Vatandaş odaklı hizmet anlayışı doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. 

 

ELAZIĞ TSO TARAFINDAN 60 YENİ GİRİŞİMCİYE EĞİTİM
Elazığ TSO ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Elazığ Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle 60 kişiye iki grup halinde ‘Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ başlatıldı. 

KARABULUT KATILIMCILARA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU
Eğitimler başlamadan önce Elazığ TSO’ya kursa katılmak için müracaat edenlerle Elazığ TSO Genel Sekreteri M.Mehmet Karabulut bir toplantı yaparak, KOSGB Girişimcilik Destekleri hakkında bilgilendirme yaparak, genel kurallar hakkında bilgiler verdi. Elazığ TSO’da yapılan ve yoğun bir katılımın olduğu toplantıda Karabulut, Elazığ TSO olarak amaçlarının KOSGEB desteklerinden istifade ederek ildeki girişimci ve yeni işyeri sayısının artırılması olduğunu söyledi. Karabulut, eğitimin öneminden bahsederek, sürecin tüm katılımcılar için yeni bir başlangıç olması temennisinde bulundu. Bilgilendirme sonrasında KOSGEB tarafından hazırlanan kursiyer tespit formları katılımcılara doldurularak yapılan mülakat sonrasında 60 kursiyer belirlendi.

EĞİTİMLER 2 HAFTA SÜRECEK
Kursiyer tespiti ve grupların belirlenmesinin ardından Elazığ TSO KUYAP Eğitim Merkezinde KOSGEB Girişimcilik Eğitimine start verildi. Fırat Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ali Sırrı Yılmaz tarafından verilen eğitimler iki hafta sürecek.

Yılmaz eğitimler hakkında verdiği bilgide, 30’ar kişiden oluşan 2 ayrı gruba aynı eğitimlerin verileceğini ifade ederek,  eğitim sırasında katılımcıların girişimcilik niteliklerinin sınanmasının yanı sıra ‘İş Fikri Geliştirme’, ‘Yaratıcılık’, ‘Pazar Araştırma’, ‘Üretim Planı’, ‘Finansal Plan’, ‘İş Planının Yazılması ve Sunumu’, ‘Finansmana Erişim’ gibi konularda teorik ve uygulamalı eğitimler verileceğini bildirildi.

Eğitim sonunda ‘Katılım Sertifikasını’ alan ve KOSGEB tarafından iş planı onaylanan katılımcılar, 30 bin lira geri ödemesiz hibe ve 70 bin TL makine teçhizat kredisi kullanabilecekler.  

 

ÇALIŞMA VE İŞKURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN DOKUZ ENGELLİ GİRİŞİMCİYE OTUZ ALTI BİNLİRALIK İŞKURMA DESTEĞİ
Elazığ Çalışma ve İş Kurumu tarafından Projesi kabul edilen kişilere yönelik gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, Kendi İşini Kuracak Engellilere Yönelik Hibe Projesi kapsamında Proje Sahiplerine 2015/2 komisyon kararında Komisyondan geçen ve Şartlı Kaynak tahsis edilen projelerde yapılması gereken iş ve işlemler hakkında bilgiler verildi. 

Elazığ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde: Kaynak Tahsis Edilen ve Şartlı Kaynak Tahsis Edilen Proje sahiplerini İl Müdürü Abdullah BALCI makamında tek tek tebrik etti “İŞKUR olarak her zaman yanlarında olacaklarını ve bu projelerle kişilerin kendi işinin patronu olarak  kalıcı istihdamı hedeflediklerini belirtti.” 

Şube Müdürü Şevki ESEN de ”Onaylanan projelerin hazırlanmasında gösterilen başarının proje uygulama aşamasında da gösterilmesini arzu ettiklerini bu nedenle bu toplantıyı düzenlendiklerini bu kapsamda mevzuat doğrultusunda yapılması gereken işlemler, izlenecek yol ve ödemeler hakkında proje sahiplerini bilgilendirdi ve özellikle arıcılık ve tavukçuluk alanında proje sunan yüklenicilerin Tarım Müdürlüğünde işletme belgesi ve Arıcılar Birliği gibi yerlere kayıtları mutlaka yaparak kuruluş evrakları ile İl Müdürlüğüne iletmeleri gerektiğini anlattı. 

Soru-cevap bölümünün ardından proje sahipleri memnuniyetlerini dile getirerek bu tür imkanı kendilerine sunmasından dolayı İŞKUR’a teşekkür ettiler.  

Girişimcilik eğitim sertifikası ile hazırlayacağı proje alanında sertifika ve diploması olan ve rehberde yer alan  diğer şartları taşıyan engelli kişilerin başvurabileceği  2016 projeleri için www.iskur.gov.tr de duyuru ve rehberin yayınlandığı ve son başvuru süresinin 30/12/2015 tarihinde sona ereceği belirtildi. Ayrıntılı bilgi için: 444 75 87 ve Alo 170    

 

OTOGAR ESNAFINDAN BAŞKAN YANILMAZ’A ZİYARET
Elazığ Belediyesi’nin, Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki yürüttüğü kapsamlı çalışmalarıyla yeni yüzüne kavuşan Şehirlerarası Otobüs Terminali esnafları, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ı makamında ziyaret ettiler.

ESNAFLARDAN BAŞKAN YANILMAZ’A TEŞEKKÜR
Ziyarette açıklamalarda bulunan esnaflar, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın, göreve geldikten sonra terminalin sıkıntılarının çözüme kavuştuğunu ifade ederek çalışmalarından dolayı Başkan Yanılmaz’a teşekkür ettiler.

BAŞKAN YANILMAZ: “ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİ’NDEKİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK”
Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da, Şehirlerarası Otobüs Terminalinin dışarıya karşı Elazığ’ın görünen yüzü olduğunu ifade ederek Otobüs Terminali’nin Elazığ’ın yapısına uygun bir düzen içinde olmasının gerektiğini söyledi. 

Başkan Yanılmaz, Belediye olarak Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin hem içinde hem de dışında çalışma yaptıktan sonra vatandaşlar, “Elazığ’a yeni Şehirler Otobüs Terminali yaptınız” diyecek kadar Terminal Binası güzel konuma geldiğini belirtti.

Şehirlerarası Otobüs Terminali’ndeki çalışmaların devam edeceğini belirten Başkan Yanılmaz,  Otobüs Terminalinin canlanması ve hareketlenmesi için Belediye olarak çalışmaların süreceğini ifade etti.
Ziyaret sonrasında esnaflar, Belediye’nin Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde yürüttüğü çalışmalardan dolayı Başkan Yanılmaz’a plaket takdim ettiler. 

 

ARICAK'DA PATLAYICI MADDE BULUNDU
Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesi üzerinden önemli yurt içi olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Buna göre Elazığ Arıcak'da, bir adet el yapımı patlayıcı madde bulunarak imha edildi.

 

ÇÖPTEN ENERJİ ÜRETİMİNDE SONA GELİNDİ 
Elazığ Belediyesinin Çöteli Katı Atık depolama sahasında çöpten elektrik enerjisi elde etme projesinde sona yaklaşılıyor. Proje kapsamında, yap-işlet-devret modeliyle kurulan çöpten elektrik üretim santralinde, çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Tesis, enerji nakil hattı döşeme çalışmalarının tamamlanmasının ardından faaliyet geçecek. 

Bugüne kadar ‘vahşi depolama’ adı verilen sistemle toplanan ve ciddi bir çevresel kirliliğe neden olan çöpler, düzenli depolama alanlarına aktarılarak, enerji üretimi sağlanacak.

Elazığ Belediyesi projeyle Türkiye’de emsallerine oranla bir rekora imza atarak ve 20 yıl süresince üretilecek enerjiden yüzde 35 kazanımının yanı sıra kira bedeli alacak. Ayrıca diğer şehirlerde yapılan ihalelerden farklı olarak mevcut sahanın rehabilitasyonu ve tesisin işletim bedeli de ilgili firma tarafından karşılanacak. 

BAŞKAN YANILMAZ, TESİSTE İNCELEMELERDE BULUNDU
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri ile birlikte Çöteli Katı Atık depolama sahasında incelemelerde bulunarak, çalışmalarda gelinen nokta hakkında Çevre Koruma Müdürü Mustafa Tepe ve çöpten enerji üretimi yüklenici firma yetkilisi Fikret Sert’ten brifing aldı. 

Çevre Koruma Müdürü Mustafa Tepe’nin Elazığ Belediyesi’nin çevre korumaya yönelik çalışmaları hakkında bilgi vermesinin ardından söz alan yüklenici firma yetkilisi Fikret Sert, “Kurulacak sistemle çöp sahasından toplanan metan gazı, sistemde yakılarak enerjiye dönüştürülecektir” dedi. 

“SORUN OLUŞTURAN ÇÖPLER, ŞEHRE KATKI SAĞLAYACAK”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz tesiste yaptığı incelemelere ilişkin değerlendirmesinde, Elazığ’ın çevre kirliliği açısından Türkiye’de yeşil alanlar içinde bulunmasının son derece önemli ve sevindirici olduğuna vurgu yaparak, “Bir ilin hava ve çevre kirliliği, o ilin gelişmişlik seviyesini gösterir. Türkiye haritası üzerinde görüyoruz ki çevre kirliliği açısından Elazığ yeşil alanlar içinde bulunan nadir iller arasında yer alıyor. Elazığ Belediyesi olarak çevre kontrolü ve çevre kirliliğini engellemeye yönelik çalışmaları çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Çöpün şehirler için önemli problemler arasında yer aldığını belirten Başkan Yanılmaz, “Önemli olan bu çöpleri en iyi şekilde geri dönüşüme tabi tutmaktır. Elazığ bu noktada çok doğru ve yerinde bir adım atmıştır. Projemiz doğrultusunda enerji nakil hatlarının nakil hattı döşeme çalışmalarının tamamlanmasıyla, enerji üretimi başlayacak. Önemli bir sorun oluşturan çöpler, Elazığ’a katkı olarak geri dönecek” şeklinde konuştu. 

Tesisin faaliyete geçmesinin ardından tesis çevresinin rehabilite edilerek, yeşillendirileceğini ve alanda sera kurularak meyve-sebze yetiştirileceğini anlatan Başkan Yanılmaz, “Burası zaman içinde yeşillendirme çalışmaları ve serasıyla çok özel bir alan haline gelecek” dedi. 

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom