Elazığ'dan kısa kısa

2 Aralık 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

MAHKUMLARIN YAPTIĞI ÜRÜNLER SATIŞA ÇIKTI
Elazığ'da cezaevinde kalan mahkumların yaptıkları birbirinden farklı ürünler adliyede açılan mağazada satışa çıkarıldı.

Türkiye genelinde bulunan açık ve kapalı cezaevindeki mahkumların yaptığı ürünleri satmak üzere Elazığ Adalet Sarayı giriş katında “İşyurtları Kurumu Satış Mağazası” açıldı.

Mağazanın açılışına Vali Murat Zorluoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Bilgin Pişkin, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Kutbeddin Demirdağ ve çok sayıda davetli katıldı.

Daha önceki yaptıkları çalışmalar sonucu yoğun bir talep aldıklarını ve buradan yola çıkarak, böyle bir mağaza açtıklarını belirten Pişkin, “Bu sene yaz ayları içerisinde Türkiye’deki açık ceza evlerinde ve ceza evlerinde üretilen ürünlerin sergilendiği fuarı Ahmet Aytar Meydanı’nda çok büyük bir katılımla açmıştık. O katılımdan sonra burada çok yoğun bir talep aldık. Bu ürünlerin bir satış noktası olması ve düzenli olarak satımın yapıldığı bir merkezin olması noktasındaydı. Bunu bugün burada sizlerin de katılımıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Hemen arkamızda görmüş olduğunuz bu merkezimizde Türkiye’de ki cezaevlerinde üretilen birçok ürünün hem sergilendiği hem de mesai saatleri içerisinde satışının yapıldığı bu küçük alışveriş merkezimizi açıyoruz” dedi

ADLİYE İLE VATANDAŞLARIMIZIN BULUŞMA NOKTASI OLACAK

Bunun kendileri için bir adım atmak anlamına geldiğini vurgulayan Pişkin, “Bununla ilgili daha büyük bir düşüncemiz var. O da şuan da denetimli serbestlik şube müdürlüğünü adliyemizden Keban Caddesi üzerinde bir yere kiralama suretiyle taşımayı düşünüyoruz. Oradan açılan yer içerisinde adliyemizde hem gıda grubunun da olduğu büyük bir alışveriş reyonu şeklinde bir açılış düşüncemiz var. Sayın valimizin ve belediye başkanımızın bize büyük katkılarıyla adliyemizin yan tarafında adalet parkı yaptık. Bu parkın içerisinde şuan da ödeneği geldi. Yaklaşık kapalı alanı 250 metrekare ve açık alanı 200 metrekare şeklinde olmak üzere toplamda 7, 8 dönümlük yerde kafemiz olacak. Burada da fast ürünlerini, bütün soğuk sıcak ürünleri bulunduracağız. Bu grupta yine halkımıza açık olacak. Bir yandan da bunlar adliye ile Elazığ vatandaşımızın da bir buluşma noktası olacak. Burada yapılan ürünleri vatandaşımıza takdim edeceğiz. Bu ürünleri vatandaşımız çok rahat bir şekilde alacak ve buradaki bütün ürünler de bir hükümlü arkadaşımızın el emeğidir. Ben sözlerime son verirken hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu

Daha sonra Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ve Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın hayırlı olsun dileklerinin ardından açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından mağaza gezildi ve Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz bir tespih alarak ilk alışverişi yaptı.

 

BAŞKAN YANILMAZ ZİÇEV’İ ZİYARET ETTİ
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Elazığ Şubesi’ni ziyaret etti.

Ziyarette açıklamalarda bulunan Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) Elazığ Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Güleç, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’ın ziyaretinden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek ZİÇEV olarak 120 yakın çocuğa hizmet verdiklerini söyledi.

BAŞKAN YANILMAZ: “ENGELLİLER BİZİMDE EVLATLARIMIZDIR”

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da, 3 Aralık Dünya Engelliler gününde Elazığ Belediyesi olarak birçok etkinliğe imza atacaklarını ifade ederek engelli vatandaşları hayata bağlayacak adımları hep birlikte atacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz açıklamasında,  “Engelliler bizim evlatlarımızdır. Onlara yardımcı olmak, onlara sahip çıkmak onlarla birlikte olmak en asli görevlerimizden biridir. Onları hayata kazandırmak onların tebessüm etmelerine vesile olacak icraatları yapmakta en önemli görevlerimizden biridir” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, ziyarette ayrıca ZİÇEV’de eğitim gören çocukları da ziyaret etti.

Ziyarette engelli bir çocuğun, Başkan Yanılmaz’la baş başa yemek yemek istemesini Başkan Yanılmaz kabul ederek beraber yemek yiyeceklerine söz verdi.

Ayrıca engelli çocuklarla tek tek ilgilenen Başkan Yanılmaz, engelli çocukların söylediği şarkılara da eşlik etti.

 

ELAZIĞ’DA 50 KORUCU ALINACAK
Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, 5 bin yeni korucunun alınacağını belirtti.

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Başkanı Ziya Sözen, korucu alımları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sözen, İçişleri Bakanlığı’nın tahsis ettiği kadroyla 5 bin yeni geçici köy korucusu alınacağını kaydederek, “Sayın Başbakanımız ve Sayın İçişleri Bakanımız ilk etapta 5 bin, daha sonra 10 bin korucu alımı yapılacağını dile getirmişlerdir. Bu kapsamda geçen hafta İçişleri Bakanlığı tarafından toplam 5 bin kadro tahsis edilmiştir. Bu 5 bin kadronun tahsis edilmesiyle beraber mevcut 44 Bin 965 olan korucu sayımız 49 bin 965 olmuştur. 5 bin korucu alımı bu haftadan itibaren illerde kurulacak alım komisyonları tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucu gerçekleşecektir” dedi.

Öte yandan, Adıyaman’da 200, Ağrı’da 400, Ardahan’da 50, Batman’da 350, Bingöl’de 400, Bitlis’te 400, Diyarbakır’da 400, Elazığ’da 50, Gaziantep’te 100, Hakkari’de 225, Iğdır’da 200, Kahramanmaraş’ta 100, Kars’ta 200, Kilis’te 50, Malatya’da 100, Mardin’de 400, Muş’ta 400, Siirt’te 250, Şanlıurfa’da 200, Şırnak’ta 225, Tunceli ve Van’da ise 150’şer korucu alımı yapılacağı öğrenildi.

 

ELAZIĞ’I TANITACAK ” MODERN İNTERAKTİF UYGULAMALAR” PROJESİ KABUL EDİLDİ
Fırat Kalkınma Ajansının 2015 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği hibe programı kapsamında İl Müdürlüğünce sunulan Elazığ Tanıtımında Modern ve İnteraktif Uygulamalar” projesi kabul edildi.

Projeyle; İlimizin tanıtımında modern ve interaktif uygulamaların hayata geçirilmesi amaçlanmış olup bu kapsamda; Elazığ WEB portalının yenilenmesi, harita bilgi sistemi, Kent Bilgi Sistemi Şehir Rehberi, Mobil Uygulamasının hazırlanması, Turizm Danışma ofisinin faaliyete geçirilmesi sağlanacak.   

İlimizin yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması ve ilimizle ilgili gerekli bilgilere ulaşımın sağlanması; Turizm açısından ilimizin, bölgenin öncü ili olması hedeflenmekte olup, turizmde geleceği kurabilmek için en önemli şartlardan birisi de hızla gelişen elektronik ve bilişim teknolojisini kullanmak amacıyla yeni WEB Portalı vasıtasıyla ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin; ilimiz ile ilgili bilgilere çok hızlı, etkin ve en önemlisi doğru olarak ulaşmasını sağlamak; Yapacağımız bu çağdaş tanıtım çalışmaları sayesinde ilimizin tanıtım alt yapısının oluşturulması bakımından da önem taşımaktadır. İlk etapta oluşturulacak Türkçe, İngilizce dillerinde WEB portalı ileri yıllarda çok dilli yapılacak. Android ve IOS uygulamaları farklı dillerde geliştirilecek ve güncelliğini devamlı koruması için çalışmalar yapılacaktır. Yapılacak bu çalışmalar çevre illere örnek teşkil edecek, prestij bir proje durumundadır.

Projenin temel amacı etkin tanıtım metotlarını kullanmaktadır. Bu amaçla öncelikli olarak projenin alt yapısını oluşturmak daha sonraki yıllarda; web sitemizin 10 dilde hizmet vermesini sağlamak, kiosk cihazları alınarak ilimizin belirlenen 7 ayrı bölgesine yerleştirilmesi, turistik alanlarda ışıklı yön levhalarının hazırlanması, Elazığ Gezi Rehberi, Elazığ Mutfağı Kitabı, Elazığ Folkloru Kitabı, Bir Demet Elazığ, Elazığ Güzellemesi Prestij Kitabı, Elazığ’da Ev ve El Sanatları, Elazığ Tanıtım Broşürü, Elazığ Turizm Haritasının hazırlanması, ilimize kara yolu ile bağlantılı yolların giriş yerlerine ilimizin önemli değerlerini tanıtıcı totemlerin konulması, İnteraktif Elazığ Tanıtım DVD'sinin hazırlanması, Elazığ merkez ve ilçeleri için Sanal 360 Derece Tur projesi ilimizin tanıtımına önemli katkıda bulunacaktır.

 

TALHA UĞURLUEL, ELAZIĞLILARLA BULUŞTU
Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen ve tarihçi-yazar Talha Uğurluel’in konuşmacı olarak katıldığı, ‘Anadolu’nun Fethi ve Selçuklular’ konulu konferans, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve yoğun bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşti.

Belediye Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, tabii hizmetlerin dışında sosyal belediyecilik ilkesi doğrultusunda kültür-sanat çalışmalarına büyük önem verdiklerini kaydetti. Bugüne kadar panel, konferans, sempozyum şeklinde pek çok program düzenlediklerini ifade eden Başkan Yanılmaz, “Aziz şehrin Aziz Şahsiyetler adı altında düzenlediğimiz programda, kültürümüzün mayalanmasında önemli bir yere sahip olan değerli büyüklerimizi anıyoruz. Şehir Konuşmaları konulu programımız kapsamında teknik konferanslar, Harput Konuşmaları adı altındaki programımız kapsamında ise kültürel konferanslar düzenliyoruz” diye konuştu.

YANILMAZ: “KADİM KÜLTÜRÜMÜZÜN, KADİM İLERLEYİŞİNİ ADIM ADIM SÜRDÜRECEĞİZ”

Harput’un sahip olduğu kültüre birikimiyle örnek bir şehir olduğunu ifade eden Başkan Yanılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu toprakları bize emanet eden, bu topraklara hizmet eden değerli büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Biz kadim kültürümüzün, kadim ilerleyişini adım adım devam ettireceğiz.  Elbette bizler bu topraklarda yaşayan insanlar olarak bu toprakların zor topraklar olduğunu biliyoruz. Bu toprakları bize emanet eden dedelerimizi, dedelerimizin dedelerini 1071’de ki Malazgirt Savaşından bugüne gelinceye kadar hizmet eden emeği geçenleri rahmetle ve minnetle anıyorum. Çanakkale Savaşında 250 bin büyüğümüz orada şehit olmasaydı belki bugün bizlerin bu topraklarda olmayacaktık. Büyüklerimiz Çanakkale’de bu toprakları korumak ve kollamak için Türküyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Arap’ıyla bütün Müslümanlar tek yürek, tek bilek olarak ve ülkemizi korumak için şehadet şerbetini içtilerse, bugün de aynı şekilde ülkemizi, birliğimizi, beraberliğimizi, bayrağımızı, vatanımızı korumak için hepimiz şehadet şerbetini içmeye hazırız.”

Eşsiz anlatımıyla dinleyicilerini Orta Asya’dan günümüze bir yolculuğa çıkaran Talha Uğurluel, Türklerin büyük bir kültürel mirasla Anadolu’nun kapılarını araladığını ve Anadolu’yu şekillendirdiklerini kaydetti. Türkiye’nin dört bir yanında ki tarihi kalıntılar eşliğinde anlatımını sürdüren Uğurluel, Anadolu’yu anlattığı tüm konferanslarında Harput’u da anlattığını söyledi. “Burası Mamuret’ül Aziz, yani Sultan Abdulaziz’in mamur ettiği şehir” diyen Uğurluel, Harput tarihi hakkında geniş bilgi aktarımında bulundu.

Programın sonunda “Hocamıza eşsiz anlatımından dolayı teşekkür ediyorum. Tarihimizle her zaman gurur duyuyorduk. Bu akşam bu gururumuz kat be kat arttı” diyen Başkan Yanılmaz, Uğurluel’e Harput ve Elazığ’ın tanıtımına yönelik Elazığ Belediyesi tarafından hazırlanan kitaplar, cd’ler ile yöresel ürünler arasında yer alan Baskil kayısısı hediye etti. Program Talha Uğurluel’in kitaplarını imzalamasıyla sona erdi.

 

VALİ ZORLUOĞLU’NDAN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI
Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığın oluşturulması açısından önemlidir.

Engellilere Yasalar yoluyla verilen bir takım haklar ve tanınan kolaylıklar  onların toplum içerisinde varlık gösterebilmeleri ve toplumda hak ettikleri yerleri almaları bakımından gereklidir. Devletimiz son yıllarda engelli vatandaşlarımızın yaşam standardının iyileştirilmesi yönünde  önemli düzenlemelere gitmiş ve Sosyal Devlet olmanın bir gereği olarak sağlık, eğitim, istihdam, sosyal güvenlik gibi alanlarda en iyi şekilde faydalanmalarını sağlayacak düzenlenemeler yapmıştır.

Bu bağlamda İlimizde de dört büyük merkezimizde bakım ve  rehabilitasyon hizmetleri sunulmakta, 4.883 engelliye evde bakım hizmeti verilmektedir. Bununla birlikte  Hazarbaba Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde 118 erkek engellimiz, Beyyurdu Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde  60 bayan engellimiz ve özel bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde ise 210 engellimiz  danışmanlık ve destek hizmetlerinden yararlanmaktadır. 

Engellilerin normal bir hayat sürmesi ancak toplumsal  duyarlılık oluşturmakla mümkündür.

Tüm engelli vatandaşlarımıza eğitim ve spor başta olmak üzere tüm alanlarında gelişimlerini sağlayacak hizmetler sunulmakta;  aynı zamanda engellilerin erişebilirliğini kolaylaştırmak için tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ile koordineli bir şekilde çalışmalar yürütülmektedir.

Engeli olan birey toplumla bağını koparmamalı, kendisi ve çevresiyle daima barışık olmalıdır. Sosyal yaşamdan kendini soyutlamamalı, başarılı ve mutlu bir gelecek için toplum içerisinde tüketen değil, üreten olmayı amaç edinmelidir. Böylece başarıyı yakalamada kendi engelini aşmış olacaktır.

Unutmayalım ki, her sağlıklı insan bir engelli adayıdır. Başarılı insan, yaşama azmini yitirmeyen ve kendisiyle barışık olan kişidir. Hayatta başarıya ulaşmada hiçbir şeyin engel teşkil etmeyeceği düşüncesiyle tüm engelli vatandaşlarımızın “Dünya Engelliler Günü”nü kutlar sağlıklı ve mutlu yarınlar dilerim.

 

BAŞKAN YANILMAZ’DAN ENGELLİLER GÜNÜ MESAJI: “ENGELSİZ BİR DÜNYA DİLİYORUM”
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak, engellilerin yaşamlarını kolaylaştırmanın insanlık görevi olduğunu ve bu konuda farkındalık oluşturmak gerektiğini kaydetti.

Başkan Yanılmaz sosyal belediyecilik ilkesi doğrultusunda engellilerin yaşam kalitelerinin arttırılmasının ve kendi kendilerine yetebilen bireyler olarak yaşamlarını sürdürmelerinin öneminin farkında olduklarını ve bilinçle hizmet sunmaya gayret ettiklerini söyledi.

Başkan Yanılmaz, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Engelli vatandaşlar için atılması gereken adımların başında, onların sosyal yaşamda yer alabilmelerini sağlamak, ayrımcılığa maruz bırakmamak ve fırsat eşitliği sağlamaktır. Bizler engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşamda karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek için olanaklarımızı sonuna kadar kullanmayı kendimize görev kabul ediyoruz. Her bir bireyin engelli adayı olduğunu düşünürsek, temel sorun engelli olmak değil, engelliye engel olmaktır. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını etkileyen sorunlar, tüm toplumu kapsar ve çözüm noktasında da toplumun tüm katmanlarının katılımını gerektirir.

Engellilerimizin kendi kendilerine yetebilen bireyler olmaları, üretime katılmaları noktasında bugüne kadar önemli adımlar atılmıştır, ancak bu noktada çalışmaların devam etmesi gerekmektedir. Zira bu noktada atılmış adımlar, ülkelerin gelişmişlik düzeyini belirleyen kriterler arasında yer almaktadır. Her türlü engelin ortadan kalktığı bir dünya temennisiyle, engelli kardeşlerimize daha mutlu ve engelsiz bir yaşam diliyorum."

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom