Anneli, çocuklu ingilizce eğitimi

Elazığ'da İngilizce derslerinde annelerin, çocuklarına yardım edemediğinden yola çıkan bir dernek, anneli, çocuklu ücretsiz İngilizce kursu açarak, örnek bir proje başlattı.

Anneli, çocuklu ingilizce eğitimi Güncel

Elazığ faaliyet yürüten Eğitimde Kaliteyi Geliştirme Derneği, çocuklara İngilizceyi öğretmek, sevdirmek ve çocuklarına ders konusunda yardımcı olan annelerin İngilizcesini geliştirmek için kurs açtı. Eğitim alanında görülen en büyük problemlerden birinin yabancı dil eğitimi olduğunu belirten Dernek Başkanı Metin Akgül, “Yabancı dil eğitimden biz kendi öğrenciliğimizi de göz önünde bulundurduğumuz zaman ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite hayatı olmasına rağmen yabancı dil öğretmede ve öğrenmede başarılı olamadık. Niçin başaralı olmadığımızı kendi aramıza istişare ederken okulda verilen eğitim sürecinin kalite yanında evdeki ön desteğin eksikliğini hissettik. Bugün ikinci sınıflara İngilizce program olarak girdi ve veriliyor. Ancak nasıl verildiğinin kalitesi yanında özellikle bu sürece ailenin katılamadığının handikaplarını aşamadık” dedi.

“TÜRKİYE’YE BİR MODEL OLSUN AMACINDAYIZ”
Annelerin mesuliyetinin ağır olduğunu anlatan Akgül, “Babalar çocukların eğitimini öncelikle annelere ötelemiş durumdadır. Üst öğrenim görmüş olsa da olmasa da anneler evde çocukların öğrenim sürecinde dahil oluyorlar. Ancak İngilizcede takılıyorlar. Bilmediklerinden dolayı kılavuz olmada eksik kalıyorlar. Bu eksiği ortadan kaldırmak için çocukların çalışmalarını da anneyi işe müdahale etmek açısından birlikte öğrenebilir miyiz dedik. Bunun ikinci haftası geniş bir katılımcı grubumuzla beraber eğitim sürecimiz devam ediyor” diye konuştu.

“BAŞARILI BİR EĞİLİM YAKALADIK”
Aldıkları tepkilerin son derece iyi olduğuna dikkat çeken Akgül, şunları kaydetti: 
“Aldığımız tepkiler son derece müspet. Birlikte öğrenme noktasında iyi bir yol haritası ve başarılı bir trend yakaladık. İnşallah doğru bir modeli Türkiye’ye ulaştırılmasına zemin oluruz diye düşünüyorum. Özellikle ben sayın il müdürümüzden arz ediyorum. Halk Eğitim Merkezi’nin çalışmalarında da bizim bu modeli ilkokul öğrencileri ve ailelerle birlikte yabancı  dil öğrenimi noktasında çalışma olabilir mi diye düşünürlerse biz dernek olarak deneyimlerimizi, birikimlerimizi ve katkılarımızı sağlamaya hazırız.” 
  
“HOCAMIZ BİZİ DE ÖĞRENCİLERİ GİBİ ARALARINA KATIYOR”
İngilizce öğrenmek için kızıyla beraber kursa gelen Cennet Müjde ise, şu ifadelerde bulundu: 
“Ben İngilizce konusunda kızımın yanında olamıyordum. Çünkü az biliyorum. Kelimelerin anlamlarını tek tek bende veremiyorum. Burada kızımla birlikte öğrenince evde ona ders olarak da yardımcı olabiliyorum. En azından sorduğu soruya cevap verebiliyorum. Hocamız bizi de öğrencileri gibi aralarına katıyor. Çok memnunum. Çok güzel bir uygulama.”

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom