Halit Hoca Efendi anıldı

Elazığ Belediyesi tarafından şehrin manevi şahsiyetlerini yeni nesillere tanıtma amacıyla düzenlenen 'Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri' programında, Elazığ’ın yetiştirdiği değerli kanaat önderlerinden Halit Hoca Efendi anıldı.

Halit Hoca Efendi anıldı Güncel

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde, düzenlenen programa, Halit Hoca Efendi’nin talebelerinden Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bilal Alat, Palu Vaizi Talip Dartay ve Naci Demir konuşmacı olarak katıldı. 

Kur-an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programa şehrin manevi dinamikleri arasında önemli bir yere sahip olan Halit Hoca Efendi’nin sevenleri yoğun ilgi gösterdi. 

Programın açılış konuşmasını yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Bir şehrin manevi mimarları vardır. Bir şehrin ismiyle bütünleşen, herkesin saygı duyduğu değerli şahsiyetler vardır. Elazığ manevi kimliği bakımından doruk noktada olan illerin başında gelir” dedi.

Bu programın değerli şahsiyetleri sadece usulen anmayı amaçlamadığının altını çizen Başkan Yanılmaz, “Bu programları değerli büyüklerimizin bize rehber olacak fikirlerini, düşüncelerini günlük yaşamımızda yaşayabilmek için düzenliyoruz” diye konuştu.

Halit Hoca Efendi’nin manevi kişiliği hakkında bilgi veren Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Bilal Alat, “Halit Hoca Efendi’nin gönlü sırlar mezarlığıydı. Tevazüde zirveydi, güler yüzlüydü, kimseyi mahcup etmezdi” diye konuştu.

Halit Hoca Efendi’nin talebelerinden Naci Demir ise Halit Hoca Efendi’nin insanı nur olarak tanımladığını ifade ederek, “ Özellikle gençlere ne olur bu nuru söndürmeyin, Öbür taraf çok zor derdi” diye konuştu.  

“İnsanın iki yönü vardır biri suret, biri sirettir. Hüküm sirete göre verilir” diyen Palu Vaizi Talip Dartay, “Halit Hoca Efendi kendini tamamen zahiri bilgilere hapsetmemiştir. İlmiyle amil olmayı kendine düstur edinmiştir” şeklinde konuştu. 

Programa katılan sevenleri Halit Hoca Efendi’yi anlatarak, düzenlenen bu anlamlı programdan dolayı teşekkür ettiler. Program sonunda katılımcılara Elazığ Belediyesi tarafından hazırlatılan ‘Mü'minlere Tembihler’ kitabı dağıtıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom