Elazığ'dan kısa kısa

9 Aralık 2015

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

VALİ ZORLUOĞLU YENİ ÖZEL İDARE BİNASINI ZİYARET ETTİ
Yapımı tamamlanan İl Özel İdare binası yeni yerinde vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı.

İl Özel İdare yeni binasını ziyaret eden Vali Murat Zorluoğlu, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu ve yapımını gerçekleştiren yüklenici firma yetkilisi Şevket Demir’den bina hakkında bilgi aldı.

İlimiz için inşallah güzel hizmetlere vesile olacağını belirten Vali Zorluoğlu; “Yaklaşık üç yıl önce üç arsamız karşılığı takas edilmek suretiyle inşaatına başladığımız yeni İl Özel İdaresi binamız tamamlandı ve dün itibariyle de eski binamızdan yeni binamıza bütün Özel İdare çalışanlarımız, personellerimiz ile birlikte taşınmış bulunuyoruz.İlimiz için inşallah güzel hizmetlere vesile olur.

Bina 21400 metrekare kapalı alana sahip 2 tane otoparkı var. Kapalı otoparkında yaklaşık 200 araç ve açık otoparkındaki alana da 150 araç park edebilir. Hem görünümü itibariyle hem de fonksiyonel olarak kullanımı itibariyle oldukça modern bir bina olduğunu söyleyebilirim. Gerek kullanılan malzeme gerekse işçilik bakımından kaliteli bir bina oldu.  Ben Esenler İnşaata teşekkür ediyorum. ‘Dünyada mekân, ahrette iman’ diye bir sözümüz var. Hakikaten eski binamız artık ekonomik ömrünü tamamlamıştı. Hem büyüklük olarak çok yetersiz durumdaydı hem depremsellik bakımından sıkıntılıydı. Yeni bir binaya ihtiyaç vardı şimdi bu yeni binamızla birlikte personelimiz çok daha medeni bir ortamda kendilerine yakışır, özel idaremize yakışır mekânlarda hizmet verme imkânı bulacak. Bu aynı zamanda personelimizin motivasyonu bakımından da önem arz ediyor. Bu tür nezih mekânlarda çalışmak personellerimizin performansını da motivasyonunu da şüphesiz artıracaktır. Personelimize burada sağlık ve huzur içerisinde güzel, hayırlı çalışmalar temenni ediyorum. Emeği geçen başta benden önceki Valilerimiz Muammer bey, Ömer bey olmak üzere İl Genel Meclis Başkanımıza ve onun şahsında Meclisimize, Özel İdare Genel Sekreterimize, Özel İdare personelimiz ile yapımını gerçekleştiren Esenler firmamıza teşekkür ediyorum. Bu yeni binanın Elazığ’ımıza, Özel İdaremize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu ise yaptığı konuşmada, “Güzel ve açık bir ihalemiz oldu. Çok şükür ihalemiz, bütün ihalelerimiz gibi hem genel anlamda açık ve şeffaf bir ihale oldu. Binamız hem fonksiyonel hem kullanış açısından inşallah uzun süre hizmet eder. Daha da güzel daha da motive olmuş bir şekilde arkadaşlarımızla hep beraber Sayın Valimizin de sayesinde vatandaşlarımıza hizmet edeceğini” belirtti.


ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN GENÇLERE PROJE EĞİTİMİ 
Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) tarafından ‘Benim de Bir Proje Fikrim Var’ konulu seminer düzenlendi. 

Elazığ Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen seminere, Fırat Üniversitesi Teknoloji AR-GE Kulübü ve Fırat Bilim Akademisi Kulübünden 60 öğrenci katıldı. 

Seminerde, Yard. Doç. Dr. Yusuf Er tarafından ‘Benim de Bir Proje Fikrim Var’ diyen öğrencilere, proje yazma eğitimi adı altında, ‘Proje Nedir?, Proje Döngüsü  Yönetimi, Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı, Proje Aşamaları konularında bilgi aktarımı sağlandı.

BAŞKAN YANILMAZ’DAN GENÇLERE ÇAĞRI
Seminerde bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, gençliğin daha rahat düşünmesi ve üretken olması ve geleceğe daha emin ve güvenli bakabilmesi için sağlanan destek ve hibelere dikkat çekerek, “Özgün düşüncesini harekete geçirerek, ticaretin içinde yer almak isteyen gençlere devlet 50 bin TL hibe desteği, ikinci aşamada ihtiyaç duyulursa da 100 bin TL faizsiz sağlanıyor. İş kurandan 3 yıl da gelir vergisi alınmıyor. Günümüzde genç olmak güzel, sizler şanslısınız” diye konuştu. Başkan Yanılmaz eğitime katılan gençlere, “Devlet tarafından sizlere sağlanan bu hibe desteğinden yararlanın, o para sizin, alın ve değerlendirin” tavsiyesinde bulundu. 

EBEGEM GENÇLERİ GELECEĞE HAZIRLIYOR
Proje üretme noktasında verilen eğitimin önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Başkan Yanılmaz EBEGEM bünyesinde verilen eğitimlerle gençlerin hayata hazırlandıklarını, eğitimlerin ardından ise iş yaşamına atıldıklarını dile getirerek, gençlere yönelik desteklerinin devam edeceğini kaydetti.  


VALİ ZORLUOĞLU’NDAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
İnsan hakkı; bireyin diline, dinine, rengine, ırkına, cinsiyetine ve  sosyal statüsüne bakılmaksızın insana,  her şeyden önce “insan olduğu için” verilmiş asli haktır. Bu haklar bütün insanlığın ortak değeridir. 

Dinimizde  de ‘Eşref-i Mahlukat’ olarak,  yaratılmışların en şereflisi diye yüceltilen insanın,  sahip olduğu bu hak ve hürriyetlerden tam manasıyla istifade edebilmesi medeni bir toplum olmanın en önemli göstergesidir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunca İnsan haklarının anayasası olarak tanımlanan “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi” 10 Aralık 1948’de ilan edildiğinde tüm dünyada insan hakları ihlallerinin önlenmesine yönelik uluslararası mekanizmalar oluşturulmuş ve işletilmeye başlanmıştır. Bu bağlamda ülkemizde de  bir dizi yasal düzenlemelere gidilmiş ve bu haklar 1949 yılında Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak iç hukukumuzun parçası haline getirilmiş, Anayasa ve Kanunlarla da korunma altında alınmıştır.  

İlimizde de Valiliğimiz bünyesinde teşekkül ettirilen İl İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı bu yöndeki çalışmalarına devam etmektedir. Vatandaşlarımızın sahip oldukları hakların ihlal edildiğini düşündükleri  durumlarda Valiliğimizde çalışmalarını sürdüren İl İnsan Hakları  Kuruluna müracaat etmeleri önem taşımaktadır.

Bu vesile ile  tüm insanlığın, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinde belirtilen temel hak ve özgürlüklerden istifade edebildiği ve her alanda insan haklarının öncelikli olarak kabul gördüğü bir gelecek temennisiyle tüm vatandaşlarımızın “Dünya İnsan Hakları” gününü kutluyor, mutlu bir gelecek diliyorum.


BAŞKAN YANILMAZ’DAN DÜNYA İNSAN HAKLARI GÜNÜ MESAJI
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Yanılmaz, mesajında şunları kaydetti:
“Kişisel temel hak ve özgürlüklerin korunması ve yaşatılması tüm insanlığın ortak amaçları arasında ilk sırada yer almaktadır. Gelişen ve değişen dünyada demokrasiler, insan hak ve özgürlükleri noktasında gelinen standartlarla eşdeğer konumda yer almaktadır. Dünyanın herhangi bir noktasında insan haklarına ilişkin yaşanan ihlaller, sadece o bölge insanının değil tüm insanlığın ortak sorunu niteliğindedir. Bu noktada özellikle komşu ülkelerde yaşanan ve insanoğlunun en temel hakkı sayılan yaşam hakkının dahi ihlal edilmesi, tüm insanlık için bir onur meselesidir ve kabul edilmesi mümkün değildir. Yaşanan tüm ihlallere karşın tüm ulusların ortak bir tavırla mücadele etmesi ise kaçınılmazdır. Bu aşamada atılacak her adım, insanlık adına atılmış sayılacaktır ve bu yöndeki gayretlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyada yaşanan tüm insan hakları ihlallerinin sona ermesi ve yaratılmışların en kıymetlisi olan insanın, hak ettiği noktaya ulaşması temennisiyle, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nü kutluyorum.”


YILDIZBAĞLARI MAHALLESİ’NDE PARKE ÇALIŞMASI
Elazığ Belediyesi ekipleri, şehrin birçok cadde ve sokaklarında, kaldırım bakım-onarım çalışmalarını sürdürüyor.

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince, Yıldızbağları Mahallesi, muhtelif sokak ve bağlantı yollarında estetik görünümlü kumlamalı parke taşı döşemesi gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından ilimizin birçok mahallesinde hummalı bir çalışma yürüttükleri ifade edilerek, Yıldızbağları Mahallesi muhtelif sokak ve bağlantı yollarında parke taşı döşeme işleminin kısa sürede bitirilerek vatandaşların hizmetine sunulduğu belirtildi.


BAŞKAN YANILMAZ’DAN ÇARSANCAKLI AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI 
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ’ın yetiştirdiği değerli şair-yazar Ziya Çarsancaklı’nın vefatı nedeniyle bir taziye mesajı yayımladı.

Başkan Yanılmaz mesajında Ziya Çarsancaklı’nın vefatından duyduğu üzüntüyü ifade ederek, “Şehrimizin yetiştirdiği çok kıymetli şair-yazar Ziya Çarsancaklı’nın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Şehrimizin kültür ve sanatına önemli katkılar sağlayan, kişiliğiyle gönüllerde apayrı bir yere sahip olan merhum Ziya Çarsancaklı’ya Allah’tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.”


ÖMER SERDAR’DAN TAZİYE VE BAŞSAĞLIĞI
Şehrimizin yetiştirdiği çok kıymetli kültür ve sanat insanı, şair ve yazar ziya çarsancaklı beyefendi’nin vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. 
Kültür dünyamızın abide şahsiyetleri arasında yer alan, nezaketi ve hoşgörüsüyle gönüllerde taht kuran merhum ziya Çarsancaklı bey, yüreği insan ve memleket sevgisiyle dolu, yetiştiği coğrafyanın ulvi değerlerini eserlerinde ölümsüzleştirerek gönül dünyamızı süsleyen müstesna bir Harput beyefendisi olarak şehrimizin haklı teveccühünü kazanmıştır.
Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine, sevenlerine ve şehrimize başsağlığı dilerim.


ELAZIĞ TSO’DA  FARKINDALIK SEMİNERİ
“Vergide  e –Dönüşüm Elektronik Uygulamalar”
 Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ile Yeminli Mali Müşavir Bağımsız Denetçi Ömer Alpaslan Arite işbirliğiyle Elazığ TSO Üyesi işletmelere 01 Ocak 2016 tarihinde uygulamasına başlanılacak olan “Vergide e-Dönüşüm Elektronik Uygulamalar” hakkında bir seminer gerçekleştirilecektir. 

Alan: Bu Önemli Bilgilendirmeye Tüm Üyelerimiz Davetlidir.
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, yeni Türk Ticaret Kanunuyla yeni bir dönemin başladığına işaret ederek, “01 Ocak 2016 tarihi itibarı ile ticari hayatımızda yeni bir dönem başlıyor. Bu yeni dönemde küçük bir eksiklik, ihmal,  yada bilgi yetersizliği nedeniyle gözden kaçırılacak bir sorumluluk işletmelerimize ciddi cezai külfetler getirebilecektir. İşletmelerin özellikle muhasebeleri ve işletme sahipleri tarafından bilinmesi gereken bu yeni uygulamalar ile ilgili olarak ilimizde YMM ve Bağımsız Denetmen olarak faaliyetlerine devam eden Sayın Ömer Alpaslan Arite 10 Aralık 2015 Perşembe günü saat: 14.00’da Odamız’da bir bilgilendirme yapacaktır. Üyelerimizin bu önemli etkinliğe katılımı kendileri ve işletmeleri açısından önem taşımaktadır. Odamızın mevzuat ve güncel gelişmelerle ilgili bilgilendirme ve farkındalık etkinlikleri bundan sonrada devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu. 

Seminerin İçeriği;
e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv,  Yeni Nesil ÖKC, e-Tebligat, e-Yoklama, e-Denetimde  İş ve İşlemlerinin mahiyeti nedir, kimler muhataptır, yükümlülükler nelerdir?
 
Seminerin Amacı  ve Hedef Kitlesi;
Vergi – muhasebe süreçlerinde e-süreçler 01 Ocak 2016’dan itibaren yeni bir boyut kazanıyor.  Bundan sonra tacirlerin kendi arasında ve devlet organları ile iletişimleri elektronik ortamda gerçekleşecektir. Bu durum iş çevrelerinin günlük hayatlarında kullandıkları teknolojiyi muhasebe işlemlerine de yansıtmalarını gerektirmektedir. Kısaca vergide e-dönüşüme ayak uydurma zorunlu hale gelmiştir. E- Fatura, e- Defter, e- Arşiv,  Yeni Nesil ÖKC, e- Tebligat, e- Yoklama, e- Denetim, mali mühür, berat, e- imza kavramlarına iş dünyasının aşina olması yeni Türk Ticaret Kanununun esasını oluşturmaktadır. Seminer ile Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin e-vergi kavramıyla farkındalığını amaçlamaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom