Sigara tüketimi önemli ölçüde düşüyor

Elazığ’da tütünle mücadele kapsamında, kararlı duruş sergileyen işletme sahiplerine teşekkür belgesi verildi.

Sigara tüketimi önemli ölçüde düşüyor Güncel

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından İl Tütün Kontrol Kurulu ekibi ve tütünle mücadelede kararlı bir duruş sergileyen işletme sahipleri için program düzenlendi. Programa, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. İbrahim Halil Akkuş, İl Tütün Kontrol Kurulu üyeleri, işletmeciler katıldı. Programda konuşan Akkuş, “Tütün kullanımı, önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6 milyon kişi ölmektedir. Ülkemizde bu sayı yılda 100 bin kişidir ve tüm ölümlerin yüzde 23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Tütün kontrolü alanındaki çalışmaları ile uluslararası düzeyde tanınan Türkiye'nin bu kapsamda yürüttüğü çalışmalar sayesinde geçtiğimiz yıllarda üç defa WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ödülüne layık görülmesi büyük bir başarıdır” dedi. 

Bu tür tedbirler sayesinde Türkiye'de sigara tüketimi önemli ölçüde düştüğünü ifade eden Akkuş, “Sigara dumanına maruz kalma oranı azaltılmış ve bu konuda duyarlılık arttırılmıştır. Tüm bunlar tütün kontrolü tedbirlerinin olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. İnsanların daha sağlıklı yaşamaları için tütün kontrol politikalarını kararlılıkla uygulamamız gereklidir. Tütün kontrolü alanında birbirimize destek olmak, işbirliği yapmak ve birlikte daha güzel şeyler başarmak için daha çok çalışmalıyız. Bugün buradayız, çünkü tütünle mücadelemizde bize destek oldunuz, konulan kuralları uyguladınız” diye konuştu. 

“Tam Dumansız Türkiye” hedefine giden yolda Elazığ genelinde de çalışmaların kesintisiz devam ettiğini kaydeden Akkuş,  kapalı alanlarda tütün ve tütün ürünlerinin kullanımına izin vermeyen herkese teşekkür etti.

Daha sonra İl Tütün Kontrol Kurulu ekipleri ile işletme sahiplerine teşekkür ve başarı belgesi verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom