Elazığ'dan kısa kısa

17 Aralık 2015 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ’DA MUTLU ÇOCUKLAR, MUTLU AİLELER KONFERANSI
Elazığ’ın Karakoçan ilçesi Sarıcan Belediyesi tarafından “Mutlu Çocuklar, Mutlu Aileler” konferansı verildi.  

Sarıcan Belediyesi tarafından düzenlenen konferans, Goncalar Solmasın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci- Yazar Hacı Ormanoğlu tarafından verildi. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışıyla hizmet ettiklerini belirten Belediye Başkanı Faruk Aydın, sosyal belediyeciliği ilke edindiklerini söyledi. 

Goncalar Solmasın Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eğitimci- Yazar Hacı Ormanoğlu ise, çocuklara zaman ayrılmazsa zamanla çocukların ailelerinden ayrılacağını söyledi. Çocukların eğitiminin önemsenmesi gerektiğini de kaydeden Ormanoğlu, “Çocuklar bizim geleceğimiz, umudumuzdur. Bütün gayret ve çabamız Ahlaklı, erdemli, şahsiyetli vefalı çocuklar yetiştirmektir. İşimizi severek yapmalıyız. Herkes kapısının önünü süpürürse bütün mahalle temiz olur. Herkes kendisine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmelidir. Başarılı olmak için eğitim, moral ve motivasyon çok önemlidir. Her şeye rağmen mazeret yok heyecanınızı yitirmeyin” dedi. 

 

BÖLGE EKONOMİK SORUNLARI TARTIŞILACAK
TOBB öncülüğünde 18 Aralık 2015 tarihinde Ankara’da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci Doğu ve Güneydoğu Oda Başkanlarıyla, bölgede yaşanan olaylar ve ekonomiye etkileri üzerine istişare toplantısı yapacak. Toplantıya Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’da katılıyor…

BÖLGE İŞ DÜNYASININ TALEPLERİNİ HÜKÜMETE BİLDİRECEĞİZ
Toplantıyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, bölgede son birkaç aylık süreç içerisinde yaşananların ekonomiyi olumsuz yönde etkilediğini ifade ederek, “Güneydoğu da ve Doğu Anadolu da bazı il ve ilçe bölücü terör örgütü eylemleri nedeniyle çok zor günler yaşanmaktadır. Sokağa çıkma yasağının olduğu yerleşim yerleri başta olmak üzere buralarla ticari bağlantıları olan tüm esnaflar son derece önemli bir mağduriyet yaşamışlardır. Bu süreç devam etmekte olup, devletimizin terörle kararlı mücadelesi inşallah kısa sürede sonuçlanacak ve tüm bölge huzur ve güven ortamına yeniden kavuşacaktır. Ancak, kısa vadede çok sayıda esnafımızın vergiler, bankacılık faaliyetleri nedeniyle kredileri ve tüm ticari faaliyetlerinde yaşamış olduğu mağduriyetlerin daha ileri boyutlara gitmemesi için yapılması gerekenlerle ilgili olarak bir istişare yapılacaktır. Bilindiği gibi 16 Aralık 2015 tarihinde hükümetin seçim vaatleri arasında yer alan, çiftçiye, yeni girişimcileri, esnaflara ve yeni evlenenlere ilişkin destek paketi Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. İş dünyası olarak bizler başlatılan bu sürecin devamı niteliğinde yeni destek ve tedbirlerin de hayata geçirilmesini istiyoruz. Bunlardan en önemlilerinden biri yeni Teşvik düzenlemeleridir. Seçim öncesi hükümetin iş dünyası ile ilgili yaklaşık 15 maddelik vaatleri söz konusu bunlar da toplantıda değerlendirilecektir. 2016 yılının yeniden bir toparlanma ve 2023 hedeflerine odaklanma yılı olması için hükümetin kararlılığını görüyoruz. Bu toplantı da bunun işareti olup, inşallah olumlu neticeler alınacaktır” şeklinde konuştu. 

 

YABANCILAR UYUM VE İLETİŞİM KONFERANSI YAPILDI
Elazığ Valiliği Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından organize edilen “Yabancılarla Uyum ve İletişim” konulu konferans yapıldı.

Fırat Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Elazığ Valiliği Göç İdaresi Müdür Vekili Ramazan Polat amaçlarının özellikle Fırat Üniversitesinde eğitim alan yabancı öğrencilerin ülkemizde yaşadıkları eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi alanlarda yaşadıkları sorunları karşılıklı bir arayış içerisinde çözüme kavuşturmak olduğunu kaydetti. Elazığ’da halen Suriyeliler başta olmak üzere 4 binden fazla yabancı uyruklu insanın bulunduğuna dikkat çeken Polat, Göç İdaresi Müdürlüğünün görevinin bu insanların sorunlarını çözmek olduğunu, bu toplantıda özellikle Fırat Üniversitesinde lisans ve lisansüstü eğitim alan öğrencilerin sorunlarını ilgili kurumların temsilcileri ile birlikte çözüm bulmayı hedeflediklerini söyledi.

Toplantıda daha sonra Göç Uzmanı F. Ahmet Günel tarafından Türkiye’nin Yeni Göç Sistemi, KHB Genel Sekreterliğinden Uzman Mehmet Demirbağ tarafından Yabancıların Sağlık Sistemindeki Hakları, Tapu Kadastro Müdür Yardımcısı Talat Gösteriş tarafından Yabancıların Mülkiyet Edinmeleri, SGK’dan H. Hüseyin Çakmak tarafından Yabancıların SGK Hakları, Baro Başkanlığından Avukat Kaan Yalçın tarafından Türk Hukuk Sistemi ve Yabancılar Hukuku ve Mamüretül Aziz Yardımlaşma Vakfı Başkanı Burhan Güneş tarafından Yabancılara Yardım ve Destek konularında bilgilendirme yapıldı.

Toplantının sonunda yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadıkları sorunlarla ilgili Elazığ Valiliği Göç İdaresi Müdür Vekili Ramazan Polat ve panelistler tarafından yanıtlandı.

 

ELAZIĞ'DA EMEKLİLERE SAĞLIK SEMİNERİ VERİLDİ
Medical Park Elazığ Hastanesi Tüm İşçi Emeklileri Derneği’ne sağlık semineri verdi.  

Medical Park Elazığ Hastanesi kalp sağlığı, prostat ve diyabet hakkında Tüm İşçi Emeklileri Derneği’ne sağlık seminer verdi. Hastanenin konferans salonunda düzenlen seminere, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adil Orman, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Serhat Yentür, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ahmet Görgel, hastane personelleri, Tüm İşçi Emeklileri Derneği Başkanı Mehmet Kayabaş ve dernek üyeleri katıldı.

Seminerde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Adil Orman, Üroloji Uzmanı Op. Dr. Serhat Yentür, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ahmet Görgel tarafından katılımcılara seminer verildi. Kalp Sağlığı hakkında bilgi veren Orman, “Önemli olan var olan problemi çözdükten sonra hasta olmamak. Hasta olmamak için ilk önce sigara içmiyoruz. Çünkü sigara içen insanlarda damarların içerisinde dolaşan kanın içindeki yapışkanlık artıyor. Daha yapışkan oluyor. Gidip damarı daha da tıkar hale geliyor. Onun üstüne aynı zamanda damarlarımızı yapısı lastik gibi elastiktir. Sigara içtiğimizde sert boru gibi sertleşmeye başlar ve büktüğün zaman kırılabilir hale geliyor ve daha çabuk çatlıyor. Bu sadece kalple olan zararı değil. Bunun ciğerlerinize ve diğer organlarımıza da zararı var. Prostattan tutun akciğere kadar bütün organlara zararı var. O yüzden kontrollerimizden geçtik. Baktık kontrollerimizde mevcut probleminiz yoksa hasta olmamak için gerekeni yapıyoruz. Eğer sorunumuz varsa tedavi oluyoruz. Ondan sonra bu hastalık artmasın diye 2. madde olarak sigarayı bırakıyoruz. Özellikle bayanlarda sigara içtikleri zaman kalp hastalığından koruyan kadınlık hormonunun da öldürdüğü için onlar daha çabuk erkekler gibi hızlı hasta olmaya başlıyorlar” dedi. 

“BOL BOL SU İÇİN”
Prostatı büyüten etkenin erkeklik hormonu olduğunu belirten Üroloji Uzmanı Op. Dr. Serhat Yentür, “Neden büyüyor dersek, bunu erkeklik hormonu büyütüyor. Yani biz erkek olduğumuz sürece bizim ürettiğimiz hormondan dolayı prostat büyüyecektir. Ama herkte aynı şikayete yol açmaz. Kimisinde büyümeye de bilir. Kimisinde büyüdüğü halde idrar kanalını kapatmadığı için herhangi bir şikayete yol açmaz. Ama bazısında çok hafifte büyüse o idrar kanalını kapattığı için hastalar idrarını yapamaz. Bu hastalarda şikayet olarak, hasta sık sık idrara gittiğini söylüyor. Sık sık idrara gitmesinin sebebi, bu hasta idrara gittiği zaman idrar torbasında biriken idrarını yarısını yaparken yarısı içeride kalıyor. Bu kalan idrar enfeksiyona yol açar. Orada kalsiyumun çökmesine bağlı taş oluşumuna yol açar. Hastanın şikayetlerini daha da artırır. Daha da şiddetlendirir. Bol bol su içmeliyiz ki vücut artık maddeleri rahat atsın. Az içersek o artık maddeler idrar yolu enfeksiyona sebep olur. Çöker taş oluşur. Bir çok ürolojik problemler sebebe yol açar. Bu yüzden su içmek çok önemlidir. Böbrekler idrarı süzdü, onları aşağı idrar torbasına indiriyor. İdrar torbasında biriken idrar, belli bir miktardan sonra sıkışma hissi veriyor ve gidip normalde idrarımızı yapıyoruz. Bu sistem herhangi bir yerden tıkanırsa aşağıdan başlayarak yukarı doğru bütün sistemi bozar. Bu yüzden bu sistemi açık tutmamız gerekir” diye konuştu. 

“DİYABET TEK BİR ŞEKER HASTALIĞI DEĞİLDİR”
Diyabet halk arasında yaygın bilinen adıyla şeker hastalığı olduğunu ve yüksek kan şekeri olarak ifade edildiğini söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Ahmet Görgel ise, “Tabi diyabet hastalığı sadece yüksek kan şekeri ama bu kadar değil. Bununla bitmiyor. Diyabet kan şekeri yüksekliğiyle birlikte seyreden yani temelindeki bozukluğun vücutta ki kan şekerinin yüksekliği olduğu bilinir ama sadece bununla da yetinilmeyen içerisinde birçok farklı bozukluğun olduğu bir grup hastalığın ortak kısmıdır. Yani diyabet hastalığı dediğimiz zaman tek bir diyabet hastalığı ya da tek bir şeker hastalığından bahsetmiyoruz. Farklı tiplerde olan belli onlarca çeşit diyabet vardır. Ama biz bunları ana kategorize olarak düşündüğümüzde 4 ana grupta toparlıyoruz. Bunlardan en sık görünen bizim yaş grubu olarak bugün burada bulunan kitleye hitap ettiğimizde tip 2 dediğimiz, bütün dünyadaki diyabetlerin yaklaşık yüzde 90’nın oluşturan bir gruptur. Geri kalan yüzde 10’luk büyük kısmını tip 1 diyabet oluşturmaktadır. Tip 1 diyabet daha çok çocukluk veya ilk gençlik dönemlerinde ortaya çıkar. Mutlaka hayat boyu insülin kullanılmasını gerektiren bir diyabettir. 3. gurup diyabet de çok özel, istisnai durumlarda görülen diyabettir. Çeşitli hormonal hastalıklara bağlı özel diyabet türleridir. Bunları ayrı bir grupta değerlendirmek lazımdır. 4. grup ise tamamen farklı gebelik şekeri olarak bilinen daha önceki durumunda şeker hastalığı olmadığı bilinen bir kişide gebelikte şeker hastalığı ortaya çıkmasıdır” dedi. 
Seminer daha sonra karşılık soru cevap şeklinde sona erdi.

 

AYAZ’DAN ELAZIĞ TSO’YA İADEYİ ZİYARET
Yazıkonak Belediyesi Meclis Üyeleri tarafından 2015 Kasım ayı içerisinde Belediye Başkanlığına seçilen Aydın Ayaz, Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’ı, makamında ziyaret ederek iadeyi ziyarette bulundu.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ DESTEĞİNİ ÖNEMSİYORUZ
Ayaz burada yaptığı değerlendirmede, “Kasım ayı içerisinde Belediye Meclis Üyelerimizin teveccühü ile Yazıkonak Belediye Başkanlığı görevine seçilmemin ve göreve başlamamın ardından bizleri ilk ziyaret ederek, destek ve başarı mesajlarını ileten Sayın Başkanımız İdris Alan’a bugün ideyi ziyarette bulunmak amacıyla buradayım. Elazığ’ın en güçlü sivil toplum kuruluşu olan Elazığ TSO’nun Sayın Başkanının destek ve güzel temennilerine bir kez daha teşekkür ediyorum. Beldemiz ve ilimiz için tüm kurum kuruş ve sivil toplum örgütlerimizin müşterekliği ile ancak başarılı olabileceğimizi biliyoruz. Biz yerel yöneticiler olarak bu desteği önemsiyoruz. Bu düşüncelerle bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. 

AYAZ BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPACAKTIR
Yazıkonak Belediye Başkanı Ayaz’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Alan da; genç, dinamik ve azimli yapısı ile Ayaz’ın başarılı çalışmalara imza atacağına inancının tam olduğunu söyledi. Alan değerlendirmesinde, “Yazıkonak Belediyemizde Belediye Başkanlığı görevine seçilen çok değerli kardeşim Aydın Ayaz, ilimizin sanayi bölgesi olan Yazıkonak’a azimli, dinamik ve girişimci kimliğiyle önemli hizmetler yapacaktır. Biz Oda olarak kendileriyle her zaman işbirliğine hazırız. Ben bu vesile ile Sayın Başkanımıza bir kez daha başarılar diliyor, nazik ziyaretlerinden ötürü teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom