Elazığ'dan kısa kısa

19 Aralık 2015 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ’DA 'AFETE HAZIR OKUL' EĞİTİMLERİ VERİLİYOR
Elazığ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve sivil savunma uzmanları tarafından “Afete Hazır Okul” kampanyası çerçevesinde eğitim ve tatbikatlar yapıldı.  

Elazığ’ın deprem bölgesi üzerinde bulunması nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il ve ilçelerdeki tüm okullarda yürütülen “Afete Hazır Okul” kampanyası kapsamında başlatılan eğitim ve tatbikatlar devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Orhan Yıldız ile İl AFET ve Acil Durum Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Teymen Şimşek tarafından aralık ayının başında başlayan ve bugüne kadar devam eden eğitimlerde deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası bireylerin ve öğrencilerin nasıl davranmaları işlendi. 

Eğitimlerle ilgili bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, “Bölgemizin deprem fay hattı üzerinde olması nedeniyle deprem konusunu önemsiyoruz. Bu nedenle görevli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizi deprem ile ilgili konularda bilinçlendirme eğitimi ve tatbikatlar yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalar eğitim-öğretim sezonu boyunca devam edecek” dedi.

 

ELAZIĞ'DA KÜLTÜR VE MOTİVASYON SEMİNERİ VERİLDİ
Elazığ Belediyesi’nin katkılarıyla STK Platformu tarafından “Kültür ve Motivasyon” semineri verildi.

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan seminere, Belediye Başkan Yardımcısı Resul Şahin, STK Platform Sözcüsü İbrahim Bahşi, Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, HAZARSAM Derneği Başkanı Doç, Dr. Bilal Çoban, STK temsilcileri ve üyeleri katıldı. İnsan olarak dünyaya geldiysek bunun gerekliliklerini yerine getirilmesi gerektiğini söyleyen MEB Stratejik Planlama ve Yönetim Daire Başkanı Mehmet Baki Öztürk, “STK’lar da çalışmak gönüllülük esasında dayandığına göre STK yöneticiler olan veya STK’lar da çalışan, hizmet eden ya da çalışmayı düşünen insanların öncelikle zihinlerinde şu temel mentalitenin olması gerekiyor. Bir kere dünyaya insan olarak gönderilmiş olmamızın bir bedeli var. Oda insanlığa hizmettir. Eğer bu dünyaya kendi kedi, köpek ve böcek olarak gönderilmiş olsaydık belki böyle bir sorumluluğumuz olmayacaktı. Yani bırakın Müslümanlığı bir kenara insan olarak bu dünyaya gönderilmiş ve yaratılmış isek bir bedeli vardır. Oda bu insanlığa hizmet etmek. Yani daha doğrusu gönüllü hizmet olarak STK’lar da çalışıyor olmak demek, aslında özü itibariyle bu dünyaya ödememiz gereken kira bedelidir” dedi. 

“BİZDE ORTALAMA HER KİŞİYE İKİ TANE VAKIF DERNEK DÜŞÜYOR”
Batılıların vakıf dernekçiliği çok daha iyi kullandığını vurgulayan Sendika Uzmanı Tarkan Zengin ise, “Vakıflaşmak orada insanları demokratikleşmesinin bir ölçüdür. Soruyorsun kaç vakfa üyesin diye, 10 tane vakfa üye. Bizde ise bu maalesef sayı çok az. Bizde ortalama her kişiye iki tane vakıf dernek düşüyor. Bunun sayısını daha artırmamız gerekiyor. Topluma ulaşmak dünyaya ulaşmak adına da biz sadece bu toprakları değil, bizden ümit bekleyen insanlarında olduğunu bilmemiz lazım. Yani bunu yurt dışına çıkan arkadaşlarımız görüyorlar. Yeryüzü doktorları derneği var. Kimi doktorlar tatillerini yurt dışında geçirirken onlar tatillerini yeryüzünün mazlum insanlarına yardım etmek için gidiyorlar. Kendi ceplerinden ilaç alıyorlar. Yeryüzü doktorlarından birisi Mısır’a gidiyor. Mısır’da gideceği yere havaalanında indikten sonra taksiye biniyor. Taksi şoförü bir hanımefendi. Türkiye’den geldikleri duyunca, kadın ne yapacağını şaşırdı diyor. Yani sürekli bize bir şeyler ikram ediyor. Bir şeyler yapmaya çalışıyor. Şaşırmışlar bu kadar niye ilgi duyuyor diye. Arabadan ineceğiz para verdik. Ben sizde para almam demiş. Israrla uzatıyoruz. Olur mu öyle şey demişler. Kadın parayı elinin tersiyle iterek ben sizin milletinizden para almam demiş. Bu benim kartım demiş ve Mısır’da nerede taksiye ihtiyacınız duyarsanız arayın. Oraya sizin için geleceğim demiş. Dolaysıyla yaptığımız işi sadece Elazığ ölçeğinde de düşünmemeliyiz” diye konuştu. 

 

ELAZIĞ’DA BEDEN DİLİ VE DİKSİYON SEMİNERİ DÜZENLEDİ
Türkiye Gençlik Vakfı Elazığ Şubesi tarafından beden dili ve diksiyon semineri verildi.  

Elazığ Gençlik Merkezinde düzenlenen seminerde konuşan Doç. Dr. Mehmet Turan, “Gençlerin kendini gerçekleştirmeleri beden dili ve etkili iletişim konusunda bir seminer vereceğiz. Bu hem bayanlar hem erkekler ayrı günlerde olacak. Ayrıca hafta sonları 4 hafta sürecek. Bu eğitimlerle gençlerimizin kendilerini ifade etmeleri, özgüvenleri, özellikle bürokratik beden dilini öğrenmeleri, insanlarla nasıl iletişim kurabileceklerini, duruşlar, oturuşlar, hareketler, jest mimikler, duyu organlarının rolü ayrıca renklerin dili gibi farklı konulara girmeye çalışacağız. Umarım ilimize ve ülkemize hayırlı olur” dedi. 

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN,  KÖYLERDE ASFALT SERİMİ
Elazığ Belediyesi ekipleri tarafından, cadde ve sokaklarda asfalt serim, bakım ve onarım çalışmaları devam ederken merkeze bağlı köylerde de sıfır asfalt serimi çalışması gerçekleştiriliyor.

Fen İşleri ekipleri, merkeze bağlı Şahinkaya Köyü’nde asfaltı olmayan yollarda sıfır asfalt serimi çalışmasına devam ediyor.

Elazığ Belediyesi tarafından köyündeki asfalt serim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Şahinkaya Köyü Muhtarı Feyzi Güvenç, Başkan Mücahit Yanılmaz döneminde köyüne birçok hizmetin geldiğini ifade ederek çalışmalardan dolayı Elazığ Belediyesi'ne teşekkür etti.

Ayrıca ekipler, Elazığ merkeze bağlı Sarıçubuk köyünde ise kullanımdan dolayı bozulan yollarda asfalt bakım ve onarım çalışması gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili Elazığ Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, mevsim koşulları doğrultusunda şehrin birçok noktasında asfalt serimi, bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği belirtilerek merkeze bağlı Şahinkaya ve  Sarıçubuk Köyü’nde ekiplerin asfalt serim, bakım ve onarım çalışmalarını sürdürdüğü ifade edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom