Elazığ'dan kısa kısa

21 Aralık 2015 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

VALİ ZORLUOĞLU YAZIKONAK BELDESİNİ ZİYARET ETTİ
Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Yazıkonak Beldesini ziyaret etti.

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu belde ziyaretleri kapsamında Yazıkonak Beldesini ziyaret etti. Yeni göreve başlayan Belediye Başkanı Aydın Ayaz’a da hayırlı olsun temennisinde bulundu.

Vali Zorluoğlu Yazıkonak Belediyesini ziyarette yaptığı değerlendirmede, “Bugün Sayın Başkana bir hayırlı olsun ziyareti için geldim. Bu arada Yazıkonak Belediyesini de görme imkânı buluyoruz. Belediyemizin çalışmaları, sorunları ve projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Evvela bu güzel ve sıcak karşılama için teşekkür ediyorum. Yazıkonak Beldesi il merkezine bağlı 4 belediyeden bir tanesi ve içlerinde nüfus olarak en büyük belediyesidir. Bu bakımdan bizim için de önemlidir. Çevreden ve diğer illerden ciddi göç alan bir beldedir. Bazı sorunları var, bu sorunları el birliği ile çözme gayreti içerisinde olacağız”.

Yeni seçilen Belediye Başkanı Aydın Ayaz’a da başarılar dileyen Vali Zorluoğlu başkanın beldenin sorunlarına kısa zaman içerisinde çözüm getireceğine inandığını ifade ederek görevinde başarılar diledi. Valilik olarak mahalli idarelerin daha kaliteli hizmet üretmeleri için gerekli destekleri verdiklerini açıklayan Vali Zorluoğlu belediyenin hazırlayacağı projelere ilgili kurumlar ve bakanlıklar nezdinde gerekli girişimleri yaparak destek vermeye devam edeceklerini açıkladı. 

Yazıkonak Belediye Başkanı Aydın Ayaz da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yeni seçildiklerini ve en kısa zamanda beldenin sorunları ile alakalı projelerini hazırlayarak ilgili makamlara sunacaklarını kaydetti.  

Vali Zorluoğlu daha sonra muhtarlar ve belediye meclis üyelerinin sorunlarını dinledi, belediye birimlerini gezerek çalışanlarla sohbet etti. 


ELAZIĞ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ ZİYARETİ
Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer İçmeli ve Dernek Yönetim Kurulu Üyeleri Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’ı makamında ziyaret ettiler.

ELAZIĞ KÜLTÜR HAYATININ GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ
İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İçmeli, ilin zengin kültür ve geleneklerini yaşatmayı ve gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen derneklerinin, bireysel ve ELFED çatısı altında önemli çalışmalar yaptığını söyledi.

Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Elazığ’da ilin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesi ve kalkınmasını sağlayacak önemli kurum ve kuruluşları ziyaret ettiklerini ifade eden İçmeli, “Bu amaçla bugün Sayın Başkanımız İdris Alan beyi makamında yönetim kurulu üyelerimizle ziyaret ediyoruz. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası ilimizin her alandaki çalışmalarına ve girişimlerine destek veriyor ve katılımı ile güç sağlıyor. Biz bu düşüncelerle Sayın Başkana ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyoruz. Dernek olarak bundan sonra da Elazığ TSO ile birlikte şehrimize katkı sağlamak istiyoruz. Sayın Başkanımıza bugün bizleri kabul ettikleri için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi. 

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ÇOK ETKİLİ BİR GÜÇTÜR
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan’da, Elazığ Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ömer İçmeli ve Yönetim Kurulu Üyelerine ziyaretleri nedeniyle teşekkür etti. Başkan Alan, ziyarette yaptığı değerlendirmede sivil toplumun önemi üzerinde durarak, “İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kalkınma ve gelişmesi için sivil toplum kuruluşlarımızın son derece önemli olduğuna ve çok etkili bir güç olduğuna inanıyoruz. Elazığ bu anlamda aslında şanslı bir il. Özellikle ülkemizin büyük kentlerinde başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Adana, Konya, Bursa ve bir çok kentte Elazığ derneklerimiz mevcut. Bu derneklerimiz ilimizin kültür hayatının yaşaması ve gurbetteki Elazığlıların bir araya gelmesinde çok önemli etkinlikler ve faaliyetler yapıyorlar. Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası olarak zamanımız ve şartların uyması halinde bunlara destek ve katılım sağlıyoruz. Müşterek uyguladığımız projelerimiz de mevcut. İnşallah bu organizasyonlarımız ve çalışmalarımız tüm derneklerle hatta çok sayıda derneğin bir araya gelmesiyle 2016 yılında daha etkili şekilde devam edecektir. Ben de bu düşüncelerle, ziyaretiniz için teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın devamı dileklerimle tüm gurbetteki Elazığlılara sizlerin aracılığı ile selamlarımı sunuyor, yeni yıllarını kutluyorum” dedi. 


EMNİYET TEDBİRLERİ TOPLANTISI YAPILDI
Kış ayları ile birlikte olumsuz hava koşullarından kaynaklanan karayolu ulaşımında yaşanacak olumsuzlukların ortadan kaldırılması konusunda kurum, kuruluş ve STK temsilcileri Vali Yardımcısı Zekeriya Göker başkanlığında Elazığ TSO Meclis Salonunda bir araya geldiler.

HEDEF ULAŞIMDA EN AZ SORUNLA VATANDAŞA HİZMET
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, İçişleri Bakanlığı’nın ilgili genelgesi doğrultusunda toplantının yapıldığını belirterek, “Sayın katılımcılar, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge doğrultusunda illerde Valiler ilçelerde ise kaymakamların öncülüğünde, kış mevsiminin başlaması nedeniyle olumsuz hava koşullarından kaynaklanan karayolu ulaşımında yaşanacak olumsuzlukların engellenmesi, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin korunması, huzur ve güven içinde seyahat etmelerini temin için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Alınacak tedbirlerle ilgili olarak görev bölümü yaparak vatandaşımızın en az sorunla bu hizmet almasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Toplantıda kurum ve kuruluşların yönetici ve temsilcileri konu hakkındaki görüş ve önerilerini belirterek, yapılan  görev bölümünün ardından toplantı sona erdi. 


ELAZIĞ'DA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
Üzümsü meyveler içerisinde en önemli yer tutan çilek, İlimizde iklim ve toprak koşullarında ekonomik olarak yetiştirilmesi ile tat ve aromasının güzel olması etken olmuştur.

Bilindiği üzere çilek, pazarda taze meyvenin az olduğu dönemlerde olgunlaşması nedeniyle iyi bir pazar avantajı sağlar. Bu nedenle üreticilerimizin tarımsal faaliyetlerinin az olduğu bir dönemde olgunlaşması nedeni ile üretimi talep gören bir meyve olmuştur. Bu talep karşısında modern çilekçiliği ilimizde yaygınlaştırmak maksadıyla;
İl Genel Meclisinin 03.04.2015 tarih ve 112 sayılı kararı gereğince, Müdürlüğümüzün rutin çalışmalarının içerisinde bulunan eğitim ve yayım faaliyetleri kapsamında 2015 yılı itibarı ile Gezin beldesinde bir seminer tertip etmiştir. Seminer Maden İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Gezin Muhtarlığı ile koordineli olarak gerçekleştirilmiş ve Modern Çilek Yetiştiriciliği konusunda yöre çiftçilerine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Yaşar ERDOĞAN ve Ziraat Mühendisi Atilla ÇERKEZ tarafından 16.12.2015 tarihinde teorik ve pratik bilgiler verilmiştir. 

Ayrıca İlimizde önemli bir yer tutan çilek yetiştiriciliğini geliştirmek amacıyla verimi yüksek sofralık ve sanayilik yeni çilek çeşitlerini ilimize kazandırmak için Müdürlüğümüz tarafından Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen çilek çeşitlerinden (Eren, Dorukhan, Hilal, Erenoğlu, Ata ve Doruk) toplam 15000 adet fide temin edilmiştir. Bu çeşitlerden demonstrasyon amaçlı ekimi Merkez Kuyulu köyünde, Maden ilçesi Gezin köyünde ve Kovancılar ilçesi Şenova köyünde 1'er dekarlık alanlarda uygulanacak şekilde çiftçi şartlarında çilek çeşit demonstrasyonu kurulmuştur.

 

GÖRME ENGELLİLER İÇİN KONUŞAN KİTAPLIK
Milli Kütüphane Başkanlığı bünyesinde, görme engellilere hizmet sunan Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi bulunmaktadır. Bu Merkez, görme engellilerin bilgiye kolaylıkla erişebilmesi amacı doğrultusunda hizmet sunan, ülkemizin en büyük ve en kapsamlı sesli kitap koleksiyonuna sahiptir.

Görme engelli üyelerin taleplerine göre seçilen kitaplar, gönüllü okuyucular tarafından seslendirilerek sesli kitaplar oluşturulmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'nin en zengin sesli kitap arşivi olan Konuşan Kitaplık Görme Engelliler Merkezi’nde başta sınavlara hazırlık ders kitapları olmak üzere güncel ve klasik edebi eserlerden oluşan roman, şiir, deneme, öykü, psikoloji gibi farklı kategorilerde eserler yer almaktadır.

Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık kısmından yararlanmak isteyen görme engelliler, görme engelli olduklarını gösterir kimlik veya raporlarım +90 312 223 04 51 numaralı faksa yada konusankitaphk@mkutup.gov.tr elektronik posta adresine göndererek üyelik işlemlerini yapabilmektedirler.

Bu hizmet, tamamen ücretsiz olup, kullanıcılar http://mkutup.gov.tr web sayfasında "Konuşan Kitaplık" linki üzerinden görme engelliler için özel olarak tasarlanmış sayfaya ulaşabilirler. Bu sayfa üzerinde kullanıcılar üye bölümüne, T.C. Kimlik numaralarını ve şifrelerini gererek çok sayıda sesli kitap bulunan koleksiyona erişebilir, koleksiyonda bulunan bilgisayarlarına indirebilir veya online olarak dinleyebilirler.


DOĞUKENT MAHALLESİ’NDE ASFALT SERİMİ
Elazığ Belediyesi ekipleri tarafından, şehrin muhtelif cadde ve sokaklarında asfalt serim, bakım ve onarım çalışmaları aralıksız şekilde devam ediyor.
Fen İşleri ekipleri, Doğukent Mahallesi 56. Sokak’ta asfalt serimi gerçekleştirdi.

Mahallesindeki asfalt serim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Doğukent Mahallesi Muhtarı Muhammet Çoşkun, Elazığ Belediyesi’nin çalışmalarıyla mahallesinde asfaltsız sokak kalmayacağını belirterek çalışmalar nedeniyle Elazığ Belediyesi’ne teşekkür etti.

Elazığ Belediyesi, şehrin genelinde hummalı bir çalışma yürüttüğünü ifade eden Doğukent Mahallesi Muhtarı Muhammet Çoşkun, ekiplerin özverili bir şekilde çalıştığını söyledi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom