Elazığ'dan kısa kısa

22 Aralık 2015 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ BELEDİYESİ’NDEN BAYANLARA BİLGİSAYAR KURSU 
Elazığlı bayanlar modern dünyanın en önemli teknolojileri arasında yer alan bilgisayar eğitimi için kolları sıvadılar. Kursa yoğun katılım gösteren anneler, çocuklarının eğitimine katkı sağlamak, çocuklarını internetin zararlı içeriklerinden korumak ve kendilerini geliştirmeyi hedefliyorlar.

Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM) bünyesinde Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılan 160 saatlik ücretsiz Temel Bilgisayar Kullanım Kursunda 40 kursiyer eğitime başladı.
İletişim teknolojilerinin etkin ve bilinçli kullanımına katkı sağlanması amaçlanan Temel Bilgisayar Kullanım Kursuna katılan bayanlar, bilgisayarda yazı yazmaktan başlayarak programlama, sunum ve internet işlemlerine kadar temel bilgisayar kullanım becerisi kazanacaklar. 

BAŞKAN YANILMAZ: “TEKNOLOJİYİ DOĞRU KULLANMALIYIZ”
Bilgisayar kursunu ziyaret eden Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a kendilerine sunulan fırsattan dolayı teşekkür eden bayanlar, çocuklarını daha iyi yetiştirme noktasında kurs sayesinde önemli kazanımlar elde edeceklerini ifade ettiler. 

Fırat Üniversitesi’nden Okutman Hakan Çakar’dan eğitimler hakkında bilgi alan Başkan Yanılmaz, toplumda ailenin önemine dikkat çekerek, Elazığ Belediyesi olarak bu doğrultuda kurslarla, Anne Üniversitesi ile bayanların donanımlarının artırılmasına katkı sağladıklarını ifade etti. Yanılmaz, “Aileyi sağlam tutmalıyız. Annelerimiz ne kadar sağlamsa, ne kadar donanımlıysa aile o kadar güçlüdür” dedi. 

Çağın en önemli iletişim teknolojileri arasında yer alan bilgisayarı doğru ve etkin kullanımının ve çocuklara yönelik kontrolün önemine vurgu yapan Başkan Yanılmaz, “Çocukların bilgisayar başında geçirdiği süreyi, neyi, ne kadar kullanması gerektiğini ve internetin zararlı etkilerini bertaraf edebilmek için bilgisayar kullanmayı bilmek gerekiyor. Bu nedenle bu eğitimlerin önemli olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Teknolojiden doğru şekilde yararlanmak gerektiğine vurgu yapan Başkan Yanılmaz, teknolojinin doğru kullanımının bireye çok önemli katkılar sağlayacağını, ancak kötü yönde ve bilinçsiz kullanımının ise zarar vereceğini belirtti. Teknolojinin aile içi iletişime zarar verebileceğini de anlatan Başkan Yanılmaz, “Aile içinde anne, baba, çocuk aynı evde birbirinden kopuk bir şekilde yaşamaya başladı. Herkesin elinde bir cep telefonu, birbirinden habersiz ve iletişimsiz bir ortam. Aynı odada 10 kişi, kimse kimseyle konuşmuyor. Bu hususa dikkat etmemiz lazım. Teknolojiyi, iyi yerde, doğru şekilde ve ahlaki değerlerimizle örtüşecek şekilde kullanmamız gerekiyor. Bu noktada en önemli görev annelerimizdedir, bunun için de bilmek, öğrenmek gerekiyor” şeklinde konuştu. 

 

ELAZIĞ’DA GİRİŞİMCİLİK PANELİ YAPILDI
Elazığ Fırat Üniversitesi Teknoloji Ar-Ge Kulübü ve Fırat Bilim Akademisi Öğrenci Topluluğu tarafından “Girişimcilik Paneli” etkinliği düzenlendi.  

Elazığ Fırat Üniversitesi Mustafa Temizer Konferans Salonu’nda yapılan panele Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mehmet Cebeci, Teknoloji Ar-Ge Kulübü’nün akademik danışmanı Prof. Dr. Sermin Ozan, öğretim üyeleri ve Mühendislik fakültesi öğrencileri katıldı. Panelde Elektrik-Elektronik Mühendisi Ahmet Güney tarafından Türkiye’nin en büyük su altı derin deşarj işleminin nasıl yapıldığı hakkında katılımcılara seminer verdi.
Ergene Derin Deniz Deşarjı Projesi Ve Marmara Derin Deniz Deşarj Projesi hakkında bilgi veren Elektrik-Elektronik Mühendisi Ahmet Güney, “Projeler Çevre ve Şehircilik, Bilim ve Teknoloji ve Orman ve Su İşleri Bakanlığının ortaklaşa 2003 yılından başlayan bu bölgedeki problemleri çözmek için planlanmıştır. Proje bedeli yaklaşık 1 milyar TL olan sosyal sorumluluk projedir. Gerçekten ülkemizin bu büyüklüğünü gösteriyor. 1 milyar TL’lik proje ve 9 tane büyük müteahhit var. Bu müteahhitle beraber bu çalışmaları yapıyoruz. Bizim şirketimiz sonuçta 3 bakanlığımızın 1 milyar TL’lik bir projesiyle ve o bölgede kurulmuş 9 tane organize sanayi bölgesinin ortaklaşa projelendirdiği ve e yıl hiç ödemesiz geriye kalan kısmının da çok cuzi rakamlarla kredilendirdiği büyük bir projedir. Bu proje içerisinde olan kısımlarda bu bölgede günlük yaklaşık 750 milyon metreküp su sanayide kullanılmaktadır. Tabi 1970’li yıllarda başlayan sanayileşme o dönemde bu derece bir takım çevresel mevzuatlar, kanunlar, yönetmelikler olmayınca sanayi büyüdükçe mevcut Ergene Nehri dediğimiz bölge o kadar kirlenmiş ki 4. sınıf en kötü kullanılmaz su moduna gelmiş. Sonuçta bu proje yapılması erzem bir şekilde projelendirildi” dedi.

Projeyi yaparken devlet üniversiteleri hocalarından destek alındığını belirten Güney, “Halada danışmanlık anlamında bizim her türlü destek alıp fikirlerinden yararlandığımız çok değerli profesör hocalarımız bize her türlü toplantılarımızda destek olmaktadırlar. Türkiye’de böyle büyük projelerde kendini yetiştirmiş ve geleceğe dair misyon ve vizyonu olan düşünen bütün arkadaşları bu projelerde gerçekten çok büyük ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Bu bölgede özellikle çok ihtiyaç olan hepimizin de aradığı birinci sınıf sizin gibi arkadaşlara ihtiyaç var. Yeter ki yetişmiş, azimli ve istekli olun. Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Ama azim, istek ve merak bu işlerin can damarıdır” diye konuştu. 

 

ELAZIĞ SAĞLIK SEKTÖRÜNDE MARKA ŞEHİRDİR
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, Anadolu Hastanesini ziyaret ederek, Hastane Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerlisoy ile görüştü. Görüşmede Şekerlisoy hastaneye yapılan yatırılar hakkında detaylı bilgiler verirken, Başkan Alan, Elazığ’ın özel sektör yatırımlarıyla sağlıkta marka şehir olacağını ifade etti.

6 TRİLYONLUK YATIRIM ELAZIĞ HALKINA HELAL OLSUN…
Başkan Alan’a ziyareti için teşekkür eden Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şekerlisoy, yapılan yatırımlar ve hizmetler hakkında bilgiler verdi. Şekerlisoy konuşmasında, “Sayın Başkanım öncelikle nazik ziyaretiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Anadolu Hastanesi’ne çok kısa bir süre içerisinde altyapı, personel ve yeni üniteler ile modern cihazlar noktasında yaklaşık 6 Trilyon Liralık bir yatırım yaptık. Bu yatırımımız boşa gitse bile Elazığ’a ve Elazığ halkına helal olsun diyoruz. Çünkü biz bu parayı zaten bu şehirden kazanmıştık ve yine bu şehre yatırım olarak geri verdik. Şu an Hastanemizde yaklaşık 220 kişi istihdam ediliyor. Bu sayının artması için yatırımlarımızı devam ettiriyoruz.

Tüm bunlarla birlikte yetişkin yoğun bakımda aynı anda 8 hastaya diyaliz hizmeti veren Ankara’nın doğusundaki tek hastaneyiz. Tomografi ve Anjiyografi hizmetini ise 15 saniye gibi rekor bir sürede vermekte ve hastalarımızın ve yakınlarının mağduriyetini asgariye indirmekteyiz. Tüm yatırımlarımızın karşılığını halkımızın göstermiş olduğu yoğun ilgiyle alıyoruz. Ziyaretiniz için teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” dedi. 

ÖZEL SEKTÖRE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ…
Başkan Alan’da, Şekerlisoy ve tüm hastane yönetimine Elazığ’a yatırımları nedeniyle teşekkür ederek, “Sayın Hocam, Elazığ her alanda ancak özel sektör yatırımlarının gelmesiyle kalkınıp gelişebilir. Turizm sektöründe özellikle son yıllarda çok değerli işadamlarımızın önemli yatırımlarıyla Elazığ bu alanda çok önemli bir noktaya geldi. Turizm sektöründeki bu yatırımlar aslında sağlık sektörünün de önemli bir parçası. Bu nedenle sizin gibi sağlık sektörüne önemli yatırımlar yapan ve sadece Elazığ’a değil bölgeye ve yakın gelecekte komşu ülkelere de ilimiz bu alanda hizmet verecektir. Elazığ’ın marka değerini yükseltecek olan bu tür yatırımların Elazığ’a kazandırılmasında öncülük ettiğiniz için Odam ve şahsım adına sizleri kutluyor, başarılı çalışmalarınızın devamını diliyorum” şeklinde konuştu. 

 

ELAZIĞ BELEDİYESİ GÜVENLİK GÖREVLİLERİNE ‘İLETİŞİM YOLUYLA DOLANDIRICILIK’ EĞİTİMİ 
Elazığ Belediyesi bünyesinde görev yapan özel güvenlik personeline Emniyet Müdürlüğü’nün talebi ve desteği doğrultusunda, iletişim yoluyla dolandırıcılık suçunun önlenmesi konulu bilgilendirme eğitimi verildi.

Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitimde güvenlik görevlileri, suç oranlarının düşürülmesi, suçun önlenmesinin yanı sıra kamu düzeninin korunması ve suçluların yargı önüne çıkarılması konularında Emniyet Müdürlüğü’nce hazırlanan video eşliğinde bilgilendirildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom