Elazığ'dan kısa kısa

24 Aralık 2015 Elazığ Haberleri

Elazığ'dan kısa kısa Güncel

ELAZIĞ EMNİYETİ İLİMİZ İMAJINA OLUMLU KATKI SAĞLIYOR
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı İdris Alan, il protokol üyelerine yönelik olarak gerçekleştirmiş olduğu iadeyi ziyaretler kapsamında, Elazığ Emniyet Müdürü Nihat İşlek’i makamında ziyaret ederek, Ülkemizde suçun en az işlendiği illerden biri olarak dikkat çeken Elazığ’ın bu imajına olumlu katkıları nedeniyle teşekkür etti. 

ELAZIĞ HALKI HER ZAMAN GÜVENLİK GÜÇLERİNİN YANINDADIR…
Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Alan, Emniyet Müdürü İşlek’i makamında ziyaretinde yaptığı değerlendirmede, “Sayın Emniyet Müdürümüze bugün iadeyi ziyaret gerçekleştiriyoruz. Elazığ iş dünyası ve Elazığ halkı her zaman güvenlik güçlerinin yanında yer almış bir il olarak tarihi süreç içerisinde dikkat çekmiştir. Sayın Emniyet Müdürümüz iş dünyası ve halkımızla iç içe olan, ilin her türlü etkinliğine koşan bir kişidir. Kendisinin ve tüm Emniyet teşkilatının öz verili bu çalışmaları sayesinde Elazığ ülkemizde yaşanabilir iller sıralamasında önemli bir yükseliş göstermiştir. Bu yükselişte suçun en az işlendiği bölge olması ile dikkat çekmektedir. Bunda Emniyet güçlerimizin yaz kış demeden mesai ve zaman meftunu gözetmeksizin yaptığı çalışmalar etkendir. Ben şahsım ve Odam adına Sayın Emniyet Müdürümüze ve onun şahsında tüm Emniyet ve güvenlik güçlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Gözünü budaktan esirgemeden koşa koşa şahadet şerbetine yürüyen tüm şehitlerimize bir kez daha buradan rahmet diliyorum. Halkımızın huzur ve güvenliğini temin etmek için böylesine fedakarca görev yapan tüm güvenlik güçlerimizin Yüce Allah (C.C.) yar ve yardımcısı olsun dileklerimle, 2016 yılının huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini temennisiyle, saygılarımı sunuyorum” dedi. 

ELAZIĞ HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ…
Emniyet Müdürü İşlek’te Başkan Alan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Sayın Başkanım Elazığ’a geldiğimiz günden beri iş dünyası olarak her zaman yanımızda oldunuz. Bizlerden gelen talepleri sürekli olarak olumlu değerlendirerek desteklerinizi esirgemediniz. Elazığ halkı da belirtmiş olduğunuz gibi bizim başarılı çalışmalarımızda ve Elazığ’ın hak ettiği huzur ve güven adası olasında en önemli güç olmuştur. Ben şahsınızda tüm iş dünyasına ve Elazığ halkına kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. Halkımızın huzur ve güvenliğinin temininde ve vatanımızın bölünmez bütünlüğünde Emniyet Teşkilatımız halkımızın bu desteği devam ettiği sürece ilelebet şahadet şerbetini seve seve içecektir. Bu düşüncelerle, ziyaretiniz için teşekkür ediyor, tüm halkımıza huzurlu ve mutlu yeni bir yıl diliyorum” dedi.  


BAŞKAN YANILMAZ’DAN, GÜRGÖZE’YE KUTLAMA
Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Ramazan Gürgöze’nin AK Parti İl Başkanlığı’na yeniden atanmasının ardından tebrik mesajı yayımladı. 

Başkan Yanılmaz yayımladığı mesajında şunları kaydetti: 
“AK Parti Genel Merkezi’nin yeni il yönetiminin oluşturulması amacıyla istifasını istediği Sayın Ramazan Gürgöze’nin, Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından yeniden AK Parti İl Başkanlığına atama kararı, bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze’nin çok başarılı ve yararlı çalışmalara imza atacağına inanıyor, şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum.”


MEVLİT KANDİLİNDE SÜT DAĞITIM ETKİNLİĞİ
Bir ülkenin ekonomik ve sosyal yönden gelişebilmesi, toplumun kalkınabilmesi fiziksel ve zihinsel niteliklere sahip olan sağlıklı bireylerden oluşması ile mümkündür. Süt, canlının yaşayabilmesi, gelişebilmesi ve başarılı olabilmesi için gerekli besin maddelerini büyük oranlarda bileşiminde bulunduran kusursuz bir besin maddesidir.

İnsan yaşamının her evresinde gerekli olan süt, C vitamini ve demir dışında pek çok besin öğesi bakımından iyi bir kaynaktır. Özellikle çocukluk, hamilelik, lohusalık ve yaşlılık dönemlerinde yeterli miktarlarda süt tüketimi son derece önemlidir. Kalsiyumun temel kaynağı olarak bilinen süt ve süt ürünlerinin yetersiz düzeyde tüketilmesi, osteoporoz (kemik erimesi) gibi kemik sağlığı üzerinde ciddi ve zararlı etkiler oluşturabilmektedir. Organizmanın gelişimi açısından gerekli olan kalsiyum çocuklarda kemiklerin ve dişlerin oluşumunda önemli rol oynarken, A vitamini göz ve diş sağlığına, E vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesine, B vitamini iştah, sinir ve sindirim sisteminin düzenlenmesine, D vitamini ise, özellikle çocuklarda diş ve kemiklerin büyümesine ve gelişimine etki etmektedir. Bunun yanı sıra, sütün içeriğindeki biotin, saç ve deri sağlığı için önem taşırken, B2 vitamini büyümeyi hızlandırmaktadır. Bu nedenle, büyüme çağındaki çocuk ve gençlerin günde en az 2 bardak süt tüketmesi gerekmektedir.

Ancak Türkiye’de süt tüketimi Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göre oldukça düşüktür. Türkiye’de kişi başına düşen süt tüketimi yıllık 25 litre civarındadır. Bu yalnızca içme sütü miktarıdır. Bu miktar birçok Avrupa ülkesinde 100 litrenin üzerindedir.

Süt ve süt ürünleri tüketiminin önemine vurgu yapmak, süt tüketimini alışkanlık haline getirmek ve halkımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 22.12.2015 tarihinde süt kullanımını yaygınlaştırmak için  Mevlit kandili münasebetiyle tüm illerde olduğu gibi ilimizde de  süt dağıtım etkinliği düzenlenmiştir.

İlimiz Mevlana Camisinde Mevlit Kandili gecesi gerçekleştirilen süt dağıtım etkinliği camii cemaati tarafından büyük takdir topladı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz bu etkinlik kapsamında İlimiz Olgunlar Mahallesi Mevlana Camisinde kılınan yatsı namazından sonra okunan Mevlid-i Şerif ve dualardan sonra camii avlusunda çıkış kapılarına kurulan stantlarda camii cemaatine, süt ve süt ürünleri tüketiminin önemini vurgulamak amacıyla 2000 adet her an kullanılmaya ve içilmeye hazır UHT süt dağıtımı yaptı.

Süt dağıtım etkinliğini gerçekleştiren İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail GÜRBÜZ, K.T.V. Şube Müdürü Yaşar ERDOĞAN, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği Şube Müdür Vekili Mustafa GENÇ, Mevlana Camii İmamı Mahmut ÖZEREN, camii müezzinleri Orhan ŞAHİN, Mikail TARHAN ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri stantlarda mevlit kandiline iştirak eden cemaatin kendilerini kutlayarak, süt ikramında bulundular.

Siz de sağlığınız için, her yaşta sağlıklı süt için…


ELAZIĞ'DA 'TAZİM VE MUHABBET' KONFERANSI VERİLDİ
Elazığ Aziz Mahmut Hüdayi Derneği, Mevlid Kandili nedeniyle "Tazim ve Muhabbet"  konulu konferans düzenledi.

Elazığ Öğretmenev’inde yapılan konferansa, eğitimci, araştırmacı-yazar Mehmet Türkoğlu, Elazığ Aziz Mahmut Hüdayi Derneği üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Ahmet Turan Aydın'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferans, Türkoğlu'nun katılımcılara konferans vermesiyle devam etti. Türkoğlu, gıyabi iman hakkında bilgi vererek, "Hz. Peygamberimize, gıyabi iman dediğimiz zaman Resulullah hayata gelmeden önce bir bölümü gıyabi imanını, daha o gelmeden ona inanmasıdır. Bizler gibi Resulullahı hiç görmeden irtihalinden sonraki gelen ümmetleri olarak bizlerin imanıdır. İstanbul'umuzun yaklaşık bin 300 yıllık misafiri mihmandarı olduğumuz İmanı Eyyüp El Ensari asıl adı Halit Bin Zeyd, Arap kültürüne göre ilk oğlu kim ise onun adıyla şereflendirilirdi. Ebu Eyyüp denildiği zaman ilk oğlu Eyyüp olduğu için biz bu adıyla biliriz. Gerçek adı Halit Bin Zeyd'dir. Bu mihmandarı olduğumuz misafirimiz olan Ebu Eyyüp gerçekte mihmandarı resuldur" dedi. 

Medine'de ki mihmandarlığının temeline hakkında bilgi veren Türkoğlu, "Gıyabi imana Hz. Peygamberimiz daha dünyaya teşrif eder evvelki imana nasıl ki kişiye şeref yüklediğine şöyle bir baktığımızda, Yemen hükümdarlarından Meliki Tubba isimli bir hükümdar ordusuyla birlikte Medine topraklarına geçerken henüz orada bir tane bile olsun bir ev yok. Bir yerleşim alanı değil. O an yanında ki alimlerden bazıları Ya Melik zaman gelecek bulunduğumuz bu toprakta ahir zaman peygamberi dünyaya teşrif edip buradan dünyaya tebliğ edecek. İslami bir devletin başlangıcı burada başlayacak. Bunu duyan Meliki Tubba oraya hiçbir yerleşim alanı olmadığı halde hemen bir ev yaptırır. O evin etrafına 400 tane mahiyetinde ki alimi görevlendirir. Onlara şöyle bir mektup vasiyet olarak bırakır. Bu evi Hz. Muhammed (sav) ne zaman ki buraya gelir ise bu evi onun için yaptırdım ve vermiş olduğum mektubu ona teslim ediniz" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom