İşte yeni ehliyetlerin verileceği tarih

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, yeni ehliyetlerin 1 Ocak 2016 yılından itibaren verilmeye başlanacağını belirtildi.  

İşte yeni ehliyetlerin verileceği tarih Güncel

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleri ile ilgili Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada yeni tip sürücü belgelerinin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren verilmeye başlanacağı, 30 Aralık 2020 tarihine kadar değişimin süreceği kaydedildi. Mevcut sürücü belgelerinin 01 Ocak 2016  ile 30 Aralık 2020 tarihleri arası yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirileceğini ifade edildiği açıklamada, “Belirtilen süre içerisinde değiştirilmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Yeni tip sürücü belgeleriyle vatandaşlarımızın uluslararası sürücü belgesi almaksızın 84 ülkede araç kullanabilecekler. Yeni tip sürücü belgelerinin geçerlilik süreleri minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sınıfları için 5 yıl, motosiklet, otomobil, traktör, iş makineleri sınıfları için 10 yıl olacaktır. Eski tip sürücü belgeleri 9 sınıftan oluşmaktayken, yeni tip sürücü belgeleri 17 sınıfa çıkmıştır” denildi.

Sürücü belgesi yenilemek isteyen vatandaşların tek hekimden alınacak rapor ve son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile 15 liralık anlaşmalı bankalara yatırılmış kağıt bedelini gösteren makbuz ile Tescil Şube Müdürlüğü’ne müracaat edilmesine dikkat çekilen açıklamada, “Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü’nün resmi web sitesi adresi üzerinden sürücü belgesi işlemlerinden randevu alınması gerekmektedir. Parmak izi alınacak, daha önce sistemde parmak izi bulunan vatandaşların parmak izi tespiti ve kontrolü yapılacaktır. Kan grubunu gösterir belge gerekmektedir. Ancak Sağlık Raporunda Kan Grubu belirtilmişse istenmeyecektir. İlk defa sürücü belgesi alacak olanlar ile yabancı sürücü belgesinin değiştirilmesi işlemlerinde şoförler odasından alınan dosyalar kabul edilecek. Sürücü Belgesi müracaat işlemleri sonucunda belge tanzim edilene kadar vatandaşların 15 gün süre ile araçlarını kullanabilmeleri için geçici belge verilecektir. 15 gün sonunda geçersiz sayılacaktır. 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren ilk defa sürücü belgesi alacaklar sürücü belgesinin alındığı tarihten itibaren 2 yıl süreyle aday sürücü olarak kabul edilecekler” ifadelerine yer verildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

ÖNE ÇIKAN VİDEOLAR

Elazığ Fm 23, Radyo Hazar ve Radyo Kulüp dinle!

EDİTÖR SEÇİMİ

SON DAKİKA

Haber Scripti: Medya İnternet | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom